Renoveringsfebern fortsatte i augusti
Drygt 150 000 rot-avdrag till köpare av renoverings- och tillbyggnadstjänster godkändes under augusti månad, enligt statistik från Skatteverket. Det innebär totalt 480 000 godkända rot-avdrag under sommarmånaderna juni, juli och augusti.

- Det tillfälligt höjda rot-avdraget har skapat renoveringsfeber. Nästan en halv miljon godkända rot-avdrag under sommarmånaderna visar betydelsen för jobb och lokalt företagande. Förhoppningsvis får vi se någon form av förlängning efter årsskiftet, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
Under motsvarande period i fjol godkändes drygt 407 000 rot-avdrag, vilket innebär en ökning med 18 procent. Det genomsnittliga beloppet för ett godkänt rot-avdrag under augusti månad var 10 397 kronor.
Nyckelord
Kontakter
Lars KrissAnsvarig för press och opinion
Tel:+46 76 142 86 89lars.kriss@byggforetagen.seByggföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation för bygg-, anläggnings- och specialföretag som vill bygga Sverige på schyssta grunder.
Följ Byggföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggföretagen
Pressinbjudan: Välkommen på Byggdialog3.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Kom och ta del av Ljusdals-, Hudiksvalls- och Nordanstigs kommuners framtida byggprojekt! På Byggdialog den 5 november medverkar bland annat Byggföretagens chefekonom Fredrik Isaksson som berättar mer om byggkonjunkturen och den ekonomiska utvecklingen i Sverige.
Fler elever söker till byggprogrammet28.10.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Andelen sökande till gymnasieskolans bygg- och anläggningsprogram ökar med 10 procent jämfört med i fjol. Det visar ny statistik från Skolverket. - Vi är mycket glada över att söktrycket till bygg- och anläggningsprogrammet ökar. Byggmässor, prova-på aktiviteter, öppet hus och rekommendationer från nöjda elever är några aktiviteter som givit resultat, säger Elin Kebert, expert kompetensförsörjning, Byggföretagen.
Återhämtning för byggmarknaden på Gotland24.10.2025 06:01:00 CEST | Pressmeddelande
Bygginvesteringarna i bostäder, lokaler och anläggningar på Gotland ökar med 13 procent under 2025, för att sedan sjunka tillbaka med 1 procent under 2026.
Svag utveckling för byggmarknaden i Jönköpings län24.10.2025 06:01:00 CEST | Pressmeddelande
Bygginvesteringarna i bostäder, lokaler och anläggningar i Jönköpings län sjunker med 5 procent under 2025, för att sedan öka med 1 procent under 2026.
Stark återhämtning på byggmarknaden i Uppsala län24.10.2025 06:01:00 CEST | Pressmeddelande
Bygginvesteringarna i bostäder, lokaler och anläggningar i Uppsala län ökar med 7 procent under 2025 och 14 procent under 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum