Gröna arbetsgivare

Stärkt kompetens avgörande för matproduktionen

19.9.2025 14:23:08 CEST | Gröna arbetsgivare | Pressmeddelande

Dela

Regeringens budgetnyhet för mer svensk mat på tallriken är välkommen. Förslagen ska leda till ökad livsmedelsproduktion och en stärkt satsning på att möta de behov som finns i de gröna näringarna.

Det är bra att regeringen lyfter den svenska livsmedelsproduktionen och förstår den långsiktiga samhällsnyttan av att vi lägger svensk mat på tallriken, säger Joakim Wirén chefsekonom på Gröna arbetsgivare
Det är bra att regeringen lyfter den svenska livsmedelsproduktionen och förstår den långsiktiga samhällsnyttan av att vi lägger svensk mat på tallriken, säger Joakim Wirén chefsekonom på Gröna arbetsgivare Foto: Eva Lindblad

Gröna arbetsgivare ställer sig klart positiva till Regeringens initiativ för mer svensk mat på tallriken. Förslaget lyfter fram behovet av en konkurrenskraftig jordbruksproduktion, inklusive vikten av stärkt kompensförsörjning för de gröna näringarna.

Det är mycket positivt att regeringen lyfter den svenska livsmedelsproduktionen och förstår den långsiktiga samhällsnyttan av att vi lägger svensk mat på tallriken. Mer svensk mat genererar inte bara högre kvalité och ökad beredskap, utan även arbetstillfällen, skatteintäkter och en levande landsbygd, berättar Joakim Wirén chefsekonom Gröna arbetsgivare

Regeringen aviserar satsningar på utbildningar inom de gröna näringarna, vilket är nödvändigt om jordbruksproduktionen ska stärkas. De finns dock en risk att satsningarna blir för få och i för liten omfattning eftersom det är ett ansträngt läge för komptensförsörjningen till lantbruket. Behovet av kompetens är stort inom alla yrkesnivåer.

Kompetensbristen är stor i hela produktionsledet. Vi behöver större satsningar på fler utbildningsplatser och inte minst fyllda utbildningsplatser för både yrkesarbetare och för vidareutbildningar inom de gröna näringarna, säger Kristine Wiklund, expert Arbetsmarknad och Kompetensförsörjning

Nyckelord

Kontakter

Gröna arbetsgivare

Arbetsgivarorganisationen för de gröna näringarna som består av 4 000 företag inom lantbruk, skogsbruk, djursjukvård, trädgårdsanläggning och golf.

Följ Gröna arbetsgivare

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Gröna arbetsgivare

Veterinärbranschen lovar öppnare priser – kräver att regeringen agerar22.9.2026 07:14:00 CEST | Pressmeddelande

Svensk Djursjukvård skärper kraven på pristransparens. Före årsskiftet ska medlemsföretagen publicera priser för vanliga behandlingar och ge djurägare tydligare besked om kostnaden innan vården påbörjas. Samtidigt kräver branschen att den kommande regeringen prövar en sänkning av momsen på djursjukvård. Det skriver företrädare för Svensk Djursjukvård och Gröna arbetsgivare på DN Debatt.

Bra besked om undantag, men politiken ska inte sätta löner22.5.2026 12:50:09 CEST | Pressmeddelande

I dag meddelade regeringen att merparten av lantbruksyrkena undantas från det höjda lönekravet vid arbetskraftsinvandring. Lönekravet för undantagsyrkena landar istället på 27 825 kronor, vilket är lägre än dagens nivå. Gröna arbetsgivare välkomnar beskedet, men varnar för det principiella i att Tidöpartierna fortsätter att lägga sig i den roll som arbetsmarknadens parter har för svensk lönebildning.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye