Roald Dahls älskade klassiker som film och bok
1.10.2025 09:00:00 CEST | Bookmark Förlag | Pressmeddelande
Idag släpper Bookmark Förlag boken Herr och fru Slusk. Det är den fjärde Roald Dahl-klassikern som kommer i nyutgåva i år. Boken släpps i anslutning till att Netflix har premiär för filmen Knölarna som bygger på Herr och fru Slusk.

Roald Dahl är en av tidernas största historieberättare. Hans böcker har lästs och älskats av flera generationer barn över hela världen, översatts till 63 språk och sålt i över 300 miljoner exemplar.
Lagom till skolstarten i augusti kom Kalle och chokladfabriken, Matilda och Häxorna. Precis som i Herr och fru Slusk har böckerna uppdaterats med inlagor som inspirerats av moderna klassiker som Dagbok för alla mina fans och Nikkis dagbok.
Herr och fru Slusk släpps bara ett par veckor innan Netflix premiärvisar filmen Knölarna som bygger på berättelsen om det vedervärdiga paret Slusk och aporna som de håller fångna i sin trädgård.
Till våren följer Bookmark upp utgivningen med ytterligare Roald Dahl-klassiker, som SVJ, James och jättepersikan, Den fantastiska räven, Jojjes ljuvliga medicin och Naddap Dlöks.
Böckerna har samtliga illustrationer av Quentin Blake och är översatta av Meta Ottosson. De har även kompletterats med lärarhandledningar för åk 3-6 som finns att tillgå genom Bookmark Förlags hemsida.
För mer information och recensionsexemplar eller läspdf, vänligen kontakta:
Saga Almberg Lindholm, saga.lindholm@bookmarkforlag.se, 0703 11 15 32
Nyckelord
Kontakter
Saga Almberg LindholmJuniorredaktörBookmark förlag
Tel:070 311 15 32saga.lindholm@bookmarkforlag.seAnna Cecilia WeschkeFörläggare
Tel:070-873 82 38ac.weschke@bookmarkforlag.seBilder


Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Jullov och avundsjuka i Sarenbrants femte barnbok7.10.2026 10:11:17 CEST | Pressmeddelande
Sofie Sarenbrant är inte bara en bästsäljande och prisbelönad deckarförfattare – hon har också ett passionerat hästintresse. Idag släpps Aldrig utan dig, den femte delen i hennes omtyckta hästboksserie för barn.
Hammarbyserien är tillbaka6.10.2026 11:45:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Elddop av Carin Gerhardsen och Victor Pavic Lundberg – den efterlängtade nionde boken i Hammarbyserien. Det är den första delen som kommit ut i serien på mer än tio år och samtidigt starten på en planerad trilogi, skriven av det nya författarparet.
Halloweenbus och julstämning i höstens nya Laban-böcker30.9.2026 10:03:00 CEST | Pressmeddelande
Fira både halloween och jul med Lilla spöket Laban! Bu eller godis och Den magiska julklappsjakten är varma och humoristiska berättelser om Sveriges favoritspöke för läsare i åldern 3–6.
Ulrika Ewerman skildrar skapande och kärlek i ny roman om Sigrid Hjertén29.9.2026 09:07:00 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps romanen Vidunder av Ulrika Ewerman. Boken skildrar konstnären Sigrid Hjertén, som i och med försäljningen av tavlan ”Teatern” (1915) slog rekord för det högst betalda konstverket skapat av en svensk kvinnlig konstnär. Här tecknar Ewerman en berörande livsberättelse om skapande, sjukdom och kärlek.
Katarina Wennstam tilldelas Årets hederspris och Årets svenska deckarförfattare 202626.9.2026 17:00:00 CEST | Pressmeddelande
För tredje året i rad prisas Katarina Wennstam under Crimetime Awards på Bokmässan i Göteborg. Under lördagen fick hon dubbla utmärkelser då hon tilldelades både Årets hederspris samt Årets svenska deckarförfattare 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum