Nya trafiksäkerhetskameror i Västra Götaland och Halland kan rädda liv
29.9.2025 08:45:00 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande
Mellan 29 september och 12 oktober sätter Trafikverket upp totalt åtta nya trafiksäkerhetskameror i Västra Götaland och Halland.

I Västra Götaland sätts tre nya trafiksäkerhetskameror upp på väg 180 mellan Ebbared och Bohult, Borås samt Bollebygd. Två nya trafiksäkerhetskameror sätts upp på väg 42 mellan Brunnered och Mulltorp, Vänersborg.
I Halland sätter Trafikverket upp tre nya trafiksäkerhetskameror på väg 916 mellan Fjärås och Gällinge, Kungsbacka.
Syftet med kamerorna är inte att ta fast de som kör för fort, utan att se till att människor inte dödas eller skadas i trafiken. Lägre hastighet innebär dessutom mindre utsläpp av koldioxid.
Fakta om trafiksäkerhetskamerorna
- De cirka 2 500 trafiksäkerhetskameror som fanns vid utgången av 2023 sparar cirka 20 liv per år.
- Alla kameror placeras synligt och är väl skyltade.
- Trafiksäkerhetskamerorna innehåller både kamera och radar.
- Endast de som kör för fort fotograferas.
- Alla kameror är direktkopplade till Polisen.
- Kamerorna fungerar både dag och natt, under hela året
Mer information om trafiksäkerhetskameror
Kontakter
För mer information
Tomas Bergbom, Infrastrukturplanering väg, Trafikverket, 010-123 59 87, tomas.bergbom@trafikverket.se
Kontaktperson för Polisen:
Joakim Sjöström, Kommissarie trafiksektionen, Polisregion Väst, 010-565 37 78
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Trafikverket och Polisen i samarbete efter kabelstölder vid vägar i Västsverige8.10.2026 13:03:11 CEST | Pressmeddelande
Kabelstölder vid vägbelysning har drabbat flera statliga vägar i Västsverige den senaste tiden. Stölderna leder till släckt belysning, vilket skapar otrygghet och försämrar trafiksäkerheten. Trafikverket och Polisen uppmanar därför allmänheten att vara uppmärksam på misstänkta aktiviteter och avvikande beteenden.
Pressträff med Trafikverkets generaldirektör vid Strömsundsbron8.10.2026 10:54:39 CEST | Pressmeddelande
Strömsundsbron på E45 i jämtländska Strömsund skadades den 30 september när en tung transport körde över den. Bron är sedan dess avstängd för trafik. Intensivt arbete pågår för att åtgärda konsekvenserna av detta. Vid pressträffen berättar generaldirektör Roberto Maiorana om senaste nytt och om samarbetet för att lösa behovet av resor och transporter under reparationen. Trafikverkets experter finns på plats för att informera om ersättande färjetrafik, broreparation, omledningsvägar och bortforsling av fordonet. Jämtlands landshövding och kommunstyrelsens ordförande i Strömsund finns också på plats för att berätta om regionala och kommunala perspektiv på situationen och resultat av pågående samarbete. Medverkande: Roberto Maiorana, generaldirektör Trafikverket, Helena Eriksson, regional direktör Trafikverket, Marita Ljung, landshövding i Jämtland, Susanne Hansson, kommunstyrelsens ordförande i Strömsund, Mattias Dejke, säkerhetsdirektör Trafikverket. På plats finns även experter inom un
Första delen av E4 Förbifart Stockholm öppnar den 6 december7.10.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 6 december öppnar Trafikverket sträckan Häggvik-Hjulsta på E4 Förbifart Stockholm. Öppningen är en viktig milstolpe för ett starkare transportsystem i en växande region.
Trafikverket bjuder in till presskonferens om Strömsundsbron6.10.2026 10:14:22 CEST | Pressinbjudan
Trafikverket jobbar brett i flera olika konstellationer efter brohaveriet på E45 i Strömsund. Bärgning av lastbilen som står på bron, få till en fungerande omledning samt driftsättning av beredskapsfärjetrafiken.
Beredskapsfärja över Vattudalen i Strömsund2.10.2026 15:14:55 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket vill sätta in en beredskapsfärja (en pontonfärja) över Vattudalen efter avstängningen av Strömsundsbron.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum