Sju kvinnor redo att krossa det blå glastaket
26.9.2025 10:16:08 CEST | Svenska Kanotförbundet | Pressmeddelande
Svenska Kanotförbundets Erasmusprojekt "Genom det blå glastaket" har som mål att få fler kvinnor på avancerad nivå inom friluftspaddling. Om en vecka reser projektdeltagarna till Irland för att knyta kontakter, lära mer och dela med sig av egna erfarenheter. Målet är att förbundet ska öka antalet kvinnliga utbildare och instruktörer inom en tvåårsperiod.

– Vi blev överraskade av det stora intresset för kurserna som arrangerats inom ramen för projektet. De blev fullbokade på nolltid. Det visar att det finns ett behov av riktade insatser. Projektdeltagarna ska nu till Irland och möta andra kvinnor som också är engagerade för ökad jämställdhet inom friluftspaddling, säger Katinka Ingves, utvecklingsansvarig på Svenska Kanotförbundet och projektsamordnare.
Projektdeltagarna är instruktörer och utbildare som satsar tid och energi för att vara en del av den förändring som förbundet vill se. De ska delta i ett symposium för havskajakpaddlare, träffa Irlands Women in Sport-ambassadör, nätverka med kvinnliga kanotister och instruktörer samt göra studiebesök på olika utbildningscenter för blivande instruktörer och guider.
– Genom det blå glastaket är ett av de mest kraftfulla projekt jag varit med och drivit. Projektaktiviteterna har redan gjort skillnad för kvinnor inom friluftspaddling. Det handlar inte om att kvinnor medvetet stängs ute, i så fall hade vi inte pratat om ett glastak. Det som är roligast med projektet är kvinnorna som deltagit i projektkurserna har växt både som paddlare och individer, säger Katinka.
Inom Svenska Kanotförbundets utbildargrupp för friluftspaddling är 28 procent kvinnor. Antalet kvinnliga utbildare sjunker ju högre nivån blir. Projektets namn syftar på osynliga hinder för kvinnor att ta plats på högre nivåer.
Tack vare medel från Erasmus mobilitetsprojekt kan Svenska Kanotförbundet skicka en grupp kvinnliga instruktörer till Irland för att lära mer om hur irländarna jobbat med ökad jämställdhet. Projektet har inspirerats av det irländska kanotförbundets jämställdhetsprojekt Bridge the Gap.
Läs mer om projektet på Svenska Kanotförbundets hemsida – Genom det blå glastaket.
Nyckelord
Kontakter
Katinka IngvesVerksamhetsutvecklare – Friluftspaddling
Tel:076-611 43 03katinka.ingves@kanot.comBilder


Länkar
Om oss
Svenska Kanotförbundet har organiserat paddling i Sverige sedan 1904 och erbjuder paddlingsglädje genom hela livet. Här sker fysisk och psykisk utveckling i balans med återhämtning oavsett drömmar och mål, allt från friluftsliv och motion till träning och tävling. Välmående medlemmar och natur är en förutsättning för vår verksamhet och vi verkar för en trygg och säker miljö, både i mötet mellan människor och på vattnet. Tillsammans förverkligar vi paddlingsdrömmar – stora som små.
Följ Svenska Kanotförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Kanotförbundet
Melina Andersson och Martin Nathell tog medaljer i Hangzhou6.10.2026 08:51:38 CEST | Pressmeddelande
Melina Andersson (Bråvikens KK) och Martin Nathell (Ängelholms RoKK) bjöd på fina svenska insatser när Hangzhou Super Cup i kanotsprint avgjordes i Kina den 1–3 oktober. Melina vann K1 500 meter och tog silver i mixstafetten över 5000 meter, medan Martin tog brons på K1 500 meter. Dessutom vann båda sina klasser i den nya virtuella tävlingen World Virtual Paddle.
Femtio kvinnor ska bli vassare paddlare30.9.2026 09:03:00 CEST | Pressmeddelande
Nu i helgen 3–4 oktober samlas 50 kvinnliga paddlare från Sverige och Danmark vid Harge utanför Askersund för att vässa paddeltekniken, bemästra vågor och utbyta erfarenheter. Lägret är en del av Svenska Kanotförbundets satsning på att stärka kvinnors utveckling inom paddling.
Här truppen till surfski-VM24.9.2026 20:07:44 CEST | Pressmeddelande
Förbundskapten Emma Levemyr presenterar nu den svenska truppen till VM i surfski i La Vila Joiosa i Alicante, Spanien. Mästerskapet pågår mellan 9–11 oktober.
Sveriges dam- och herrlandslag klara för VM 202824.9.2026 09:41:44 CEST | Pressmeddelande
Sveriges dam- och herrlandslag i kanotpolo säkrade varsin plats till VM 2028 när årets världsmästerskap avgjordes i Duisburg, Tyskland. Samtidigt gjorde Sveriges U21-herrar en historisk VM-debut och tog lagets första seger i ett världsmästerskap.
Kanotisten Ella Richter tilldelas elitidrottsstipendium21.9.2026 12:04:35 CEST | Pressmeddelande
Sprint- och maratonkanotisten Ella Richter från Malmö Kanotklubb har tilldelats Riksidrottsförbundets och Svenska Spels Elitidrottsstipendium 2026–2027. Stipendiet ger henne bättre möjligheter att kombinera sin satsning mot OS i Los Angeles med studier vid Linnéuniversitetet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum