Butikshandeln tror på ökad försäljning
25.9.2025 06:00:00 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande
Framtidstron inom handeln ökar inför de viktiga höst- och vintermånaderna. Handelsbarometern för september månad visar att många handlare särskilt tror på ett uppsving i den egna försäljningen.

Framtidsförväntningarna inom såväl sällanköpsvaruhandeln som dagligvaruhandeln steg i september, medan de minskade något inom partihandeln. Och även om den generella trenden nu går i rätt riktning, så befinner sig fortsatt de tre segmenten under det neutrala värdet 100, vilket innebär att framtidstron inom handelns branscher fortsatt är pessimistisk.
Dagligvaruhandelns framtidsförväntningar ökar mest i månadens Handelsbarometer. Framtidsindikatorn stiger med 4,8 enheter, vilket innebär att septembers månads indikatorvärde är 98,5. Den största bidragande faktorn till det tydliga uppsvinget är en tilltro på ökad försäljning.
Samma mönster går att finna inom sällanköpsvaruhandeln, vars framtidsindikator ökar med 2,4 enheter. Även här är förhoppningarna om en ökad försäljning det som skapar störst optimism bland handelsföretagen.
– Det råder inga tvivel om att det är något mer optimistiska vindar som blåser i Handelslandet Sverige, vilket jag också märker av i samtalen med våra medlemsföretag. Men det är långt kvar innan vi kan förvänta oss optimism likt vi såg innan lågkonjunkturens inträde. Branschen präglas fortsatt av pessimism, som inte minst baseras på det oroliga omvärldsläget, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
Finans- och penningpolitiska åtgärder bidrar till ökad optimism
Under senare tid har regeringen presenterat budgetnyheter vars syfte är att stärka konsumenternas köpkraft, samtidigt som Riksbanken för några dagar sedan sänkte styrräntan. Besked likt dessa är av stor vikt för att handelsföretagens framtidsförväntningar ska stiga.
– Vi har under en längre tid påtalat vikten av att stärka konsumenternas köpkraft för att handelsföretagen ska kunna verka och växa. Och vi kan glädjande nog konstatera att regeringen delar den uppfattningen, givet den budget som nu presenterats. Att Riksbanken sänkte räntan är också något som talar för att optimismen inom handeln ska öka ytterligare, säger Sofia Larsen.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder

Dokument
Länkar
Om Svensk Handel
Svensk Handels uppdrag är att stärka handelns konkurrenskraft och synliggöra branschens innovationskraft och bidrag till samhällets utveckling. Svensk Handel förhandlar och sluter kollektivavtal, påverkar politiker och stöttar medlemmarna i en rad olika frågor.

Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Prognos: Ökad användning av viktminskningsmedicin utmanar handeln6.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Användandet av viktminskningsmedicin har ökat explosionsartat under de senaste åren, vilket kan medföra stora förändringar för handelsföretagen. Svensk Handels nya rapport Läget i handeln uppskattar bortfallet till 24 miljarder kronor för dagligvaruhandeln under perioden 2026–2035.
Nytt omsättningsrekord för second hand29.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Second hand-handeln slog nytt månadsrekord i augusti. Totalt omsattes 1,9 miljarder kronor, en ökning med 2 procent jämfört med augusti förra året och 15 procent jämfört med juli. Samtidigt minskade andelen konsumenter som handlade begagnat.
Framtidstron ökar inom handeln – ”nivåer vi inte sett på länge”24.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer visar på att handelsföretagen tror på ljusare tider. Framtidstron stärks inom dagligvaruhandeln, sällanköpsvaruhandeln och partihandeln. För en positiv utveckling fortsättningsvis krävs nu en politik som premierar tillväxt och jobbskapande.
E-handelns omsättning minskade i augusti – men färre köp från Temu och Shein22.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för augusti månad till 12,3 miljarder kronor. Det är en minskning med 9 procent jämfört med samma månad förra året.
Avvaktande modehandel i augusti16.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en stark utveckling i juli blev augusti en något mer avvaktande månad för modehandeln. Svensk Handels Stilindex visar på att försäljningen av kläder var oförändrad jämfört med samma månad föregående år, medan skohandeln ökade med 1,2 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum