Fastighetsägarna

Student i Linköping prisas för uppsats om platsutveckling – vinner 30 000 kronor

25.9.2025 09:33:03 CEST | Fastighetsägarna | Pressmeddelande

Dela

Linköpingsstudenten Kerlos Marouki tilldelas Fastighetsägarnas uppsatsstipendium 2025 och får 30 000 kronor för sin studie om hur svenska städer använder sig av BID-modellen (Business Improvement Districts).

I uppsatsen undersöker han hur samarbeten mellan fastighetsägare, kommuner och lokala aktörer kan bidra till tryggare, mer inkluderande stadsdelar – och vilka målkonflikter som uppstår när ekonomiska intressen möter sociala behov.

– Problemet är att BIDs i dag främst drivs av ekonomiska intressen. Social inkludering kommer ofta som en bieffekt, inte som ett huvudmål, säger Kerlos Marouki.

Möjligheter och utmaningar

Maroukis studie visar att svenska BID-initiativ ofta arbetar med trygghetsskapande åtgärder, samverkansprojekt och lokala evenemang. Samtidigt finns utmaningar – som brist på resurser, oklara roller och svårigheter att skapa långsiktigt engagemang bland invånarna.

Juryn: ”Angeläget och väl genomfört”

Juryn framhöll både arbetets höga akademiska nivå och dess relevans för framtidens stadsutveckling.

– Han sätter fingret på en målkonflikt mellan ekonomisk och social hållbarhet. Ämnet är aktuellt och angeläget – men framför allt är uppsatsen oerhört väl genomförd, säger Fredrik Kopsch, chefsekonom på Timbro och universitetslektor i fastighetsvetenskap vid Lunds universitet.

Om stipendiet

Fastighetsägarnas uppsatsstipendium delas årligen ut till en student som bidrar med ny kunskap till fastighetsbranschen. Förutom Kopsch bestod juryn av Kristian Isberg (vd HSB), Tim Johanson (partner Venturi Fastigheter) och Marie Strid (universitetslektor vid Chalmers).

Juryns motivering:

2025 års stipendium för bästa uppsats tilldelas Kerlos Marouki. I sin uppsats visar han hur BID-modellen formas och används i en svensk kontext, och belyser både möjligheter och utmaningar när ekonomiska drivkrafter möter ambitioner om social inkludering. Med en stark teoretisk grund och praktiskt relevanta insikter bidrar arbetet med värdefull kunskap för såväl forskningen som fastighetsbranschens arbete med framtidens platsutveckling.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Linköpingsstudenten Kerlos Marouki
Linköpingsstudenten Kerlos Marouki
Ladda ned bild

Dokument

Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.

I Fastighetsägarna GFR ingår Västra Götalands, Värmlands, Hallands, Jönköpings, Kalmar och västra Östergötlands län. Huvudkontoret ligger i Göteborg och lokalkontoren finns i Borås, Halmstad, Jönköping, Kalmar, Karlstad, Linköping, Skövde och Uddevalla.

Följ Fastighetsägarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna

Problemet är inte skiljemannen – utan att förhandlingarna låser sig25.9.2026 14:04:33 CEST | Pressmeddelande

De första rekommendationerna i årshyresförhandlingarna inför 2027 har kommit från oberoende skiljemän. De innebär hyresjusteringar på i genomsnitt 2,84 procent i 15 kommuner i Skaraborg och två i Jönköpings län. Hyresgästföreningen kritiserar besluten och kräver att lagstiftningen görs om från grunden. Fastighetsägarna menar att kritiken riktas mot fel problem: att förhandlingarna låser sig och att Hyresgästföreningen saknar förhandlingsvilja.

Olycklig reglering av bostadspolitiken från EU-kommissionen9.9.2026 13:20:29 CEST | Pressmeddelande

EU-kommissionen presenterade i dag sitt förslag till en Affordable Housing Act. Förordningen ska göra det lättare för medlemsstater eller regionala och lokala myndigheter att införa restriktioner på ansträngda bostadsmarknader, områden där bostäder är dyra i förhållande till hushållens inkomster. Det handlar dels om korttidsuthyrning, dels – och mer problematiskt – om möjligheten att begränsa förvärv och användning av bostäder som inte är någons permanentbostad.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye