SMHI varnar för besvärligt väderläge – Tänk efter vad det betyder för dig
3.10.2025 14:34:15 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande
SMHI har lagt ut flera varningar inför stormen Amy som är på väg mot södra Sverige. Varningarna innebär att det kan bli besvärligt för både väg- och järnvägstrafiken. Ta varningarna på allvar och gör bedömningen hur vädret kommer att påverka dig.

– Det är viktigt att väga in betydelsen av SMHIs varningar och vad det betyder dig som måste ge dig ut på vägarna. Lyssna på lokalradion för att kunna få information om väderläget där du ska köra, säger Denny Josefsson, presskommunikatör på Trafikverket. Vi följer givetvis väderläget noga och har tät dialog med både SMHI och våra entreprenörer, slutar Denny.
Vägtrafik
Hård vind och regn kan ställa till det på vägarna under lördagen. Risk för fallande träd är störst på det mindre vägnätet. Det är viktigt att anpassa sitt körsätt så att man hinner stanna framför hinder på vägbanan. Våta vägbanor ökar också risken för översvämningar och vattenplaning. Som bilist har man också ett eget ansvar – måste jag ge mig ut när det blåser som mest?
Tågtrafik
Flera banor kommer att stängas av under lördagsdygnet och kommer att avsynas innan tågtrafiken kan återupptas. Förvärras väderläget kan ytterligare banor stänga med kort varsel.
Trafikinformation
Trafikinformation i text på Trafikverket hemsida.
Bocka i aktuellt län och klicka på ”visa meddelande”. Välj om du vill titta på information på väg eller järnväg.
Kontakter
Kontakt för media
Trafikverkets presstjänst håller extra öppet med anledning av väderläget
0771-311 500 vardagar 08-16.30
Extra öppet: Fredag klockan 16.30 – söndag klockan 12.00
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Trafikverket bjuder in till presskonferens om Strömsundsbron6.10.2026 10:14:22 CEST | Pressinbjudan
Trafikverket jobbar brett i flera olika konstellationer efter brohaveriet på E45 i Strömsund. Bärgning av lastbilen som står på bron, få till en fungerande omledning samt driftsättning av beredskapsfärjetrafiken.
Beredskapsfärja över Vattudalen i Strömsund2.10.2026 15:14:55 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket vill sätta in en beredskapsfärja (en pontonfärja) över Vattudalen efter avstängningen av Strömsundsbron.
Pressinbjudan: Trafikverket håller pressträff om Strömsundsbron1.10.2026 12:11:19 CEST | Pressinbjudan
Trafikverket bjuder in media till pressträff idag, torsdag 1 oktober, klockan 15.30 med anledning av avstängningen på Strömsundsbron på E45. Vid pressträffen ges aktuell information om läget, åtgärderna och det fortsatta arbetet. Medverkande: Adriano Maglica, nationell samordnare för stora broar på Trafikverket. Tid: Idag, 1 oktober, kl. 15.30 Plats: Strömsund vid det nordöstra brofästet där lastbilen står.
Trafikverket föreslår byggstart av dubbelspår Kubikenborg - Dingersjö30.9.2026 13:16:40 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket föreslår att tio större infrastrukturprojekt nu ska byggstartas, bland andra Sundsvall C–Dingersjö – dubbelspårsutbyggnad, etappen Kubikenborg–Dingersjö (JSM215b). Trafikverket föreslår även att byggstarten för fem av dessa projekt tidigareläggs, däribland fyraspår Stockholm-Uppsala.
Trafikverket föreslår byggstart av mötesstation Murjek och ombyggnation Luleå C30.9.2026 13:13:21 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket föreslår att förlängningen av mötesstation Murjek (Malmbanan) och ombyggnationen av Luleå C ska få byggstarta år 2027-2029. Åtgärderna skulle öka kapaciteten på sträckan Luleå-Narvik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum