VA-taxorna i Halland ökar – Halmstad chockhöjer men Varberg är dyrast
8.10.2025 08:00:00 CEST | Fastighetsägarna | Pressmeddelande
Vatten och avlopp blir allt dyrare i Halland. En ny rapport från Nils Holgerssongruppen visar att Halmstad sticker ut som länets dyraste höjarkommun: VA-taxan skenar med 32,1 procent under 2025. Det är nästan tre gånger så mycket som rikssnittet på 10,9 procent.

Men Halmstad är inte ensamt. Även Varberg (+20 %) hamnar långt över genomsnittet.
– De här skenande höjningarna är rejält kännbara för hushåll och fastighetsägare. Kraftiga och oförutsägbara VA-höjningar driver upp boendekostnaderna och bromsar investeringar i nya bostäder, säger Per Arbin, näringspolitisk ansvarig på Fastighetsägarna.
Stora skillnader – dyrast i Varberg
Det är även stora skillnader sett till vad vatten och avlopp kostar per år för en genomsnittlig lägenhet (67 kvm, 2 000 kubikmeter/år) Billigast i Halland är, trots den dramatiska höjningen, Halmstad där årskostnaden per lägenhet är 5 347 kronor. För Varberg är motsvarande kostnad 7 938 kr, dvs 48,4 procent dyrare och man toppar därmed VA-prislistan i Halland.
– Skillnaderna mellan kommunerna är både stora och svårbegripliga. Som konsument går det inte att se vad som ligger bakom prissättningen. Bristen på öppenhet gör det omöjligt att veta hur VA-pengarna används och vilka investeringar som är rimliga, säger Per Arbin.
Inte rimligt att fastighetsägare tar hela smällen
Fastighetsägarna menar att nuvarande modell är orättvis och pekar på ett generationsproblem: dagens fastighetsägare får stå för notan efter årtionden av eftersatt underhåll.
– Det är inte rimligt att fastighetsägarna (och i praktiken därmed även hyresgästerna) ensamma ska betala. Staten och kommunerna måste ta större ansvar. Lagstiftningen behöver också öppna för buffertar, fondering och amortering så att kostnaderna kan fördelas rättvisare över tid, säger Per Arbin.
Lång tradition av jämförelser
Sedan 1996 har Nils Holgerssongruppen varje år kartlagt kostnader för sophämtning, VA, el och uppvärmning i landets alla 290 kommuner. Bakom rapporten står Bostadsrätterna, Fastighetsägarna, HSB Riksförbund, Hyresgästföreningen, Riksbyggen och Sveriges Allmännytta.
Nyckelord
Kontakter
Per ArbinNäringspolitiskt ansvarig Halmstad Fastighetsägarna GFR
Tel:035-17 68 63per.arbin@fastighetsagarna.seBilder

Länkar
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
I Fastighetsägarna GFR ingår Västra Götalands, Värmlands, Hallands, Jönköpings, Kalmar och västra Östergötlands län. Huvudkontoret ligger i Göteborg och lokalkontoren finns i Borås, Halmstad, Jönköping, Kalmar, Karlstad, Linköping, Skövde och Uddevalla.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Ännu en prishöjning från Solör - Falköpingsborna får betala15.10.2026 10:38:26 CEST | Pressmeddelande
Solör höjer återigen fjärrvärmepriset i Falköping, denna gång med 3,99 procent. För fastighetsägare, hyresgäster och företag innebär det ytterligare kostnader i en kommun där fjärrvärmen redan tillhör landets dyraste. De återkommande höjningarna riskerar inte bara att påverka boendekostnaderna, utan också Falköpings attraktivitet och fjärrvärmens långsiktiga konkurrenskraft.
Fastighetsägarna väljer om styrelsen15.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fastighetsägarna Sveriges fullmäktige har valt om Pia Sandvik som styrelseordförande för ytterligare ett år. Fullmäktige beslutade också att ge förnyat förtroende till samtliga övriga styrelseledamöter. Uppdraget blir att fortsätta driva på för reformer för ökad tillväxt, trygghet och ett robustare samhälle.
Hyreshöjning på 2,85 procent i Stockholms Stad – Fastighetsägarna kräver skärpt lagstiftning14.10.2026 11:36:28 CEST | Pressmeddelande
Skiljemannen rekommenderar att hyrorna för privata hyresrätter i Stockholm höjs med 2,85 procent från den 1 januari 2027. Fastighetsägarna är inte nöjda med nivån och anser att utfallet tydliggör behovet av en skärpt lagstiftning för de årliga hyresförhandlingarna.
Chalmersstudenter vinner uppsatsstipendium om kontorets värde14.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur skapar kontoret värde i en tid när allt fler arbetar både hemma och på arbetsplatsen? Det undersöker Chalmersstudenterna Gabriel Spångberg och Philip Sahlstrand i masteruppsatsen Beyond Square Meters – Social Value Creation in Commercial Real Estate in a Hybrid Work Context. Nu belönas uppsatsen med Fastighetsägarna GFR uppsatsstipendium på 30 000 kronor.
Hyrorna höjs med cirka 3 procent i stockholmsregionen – men det räcker inte2.10.2026 13:14:24 CEST | Pressmeddelande
I dag, fredagen den 2 oktober, offentliggjordes de första rekommendationerna avseende bostadshyresutvecklingen under 2027 för de hyresvärdar som har Fastighetsägarna Stockholm som förhandlingsombud. Rekommendationerna avser Gotland, Tyresö och Vaxholm där hyrorna kommer att höjas med 2.8, 3.1 respektive 3.2 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum