Här är A-landslaget 2026 i orientering: ”Starkt lag med stora medaljchanser”
8.10.2025 13:13:00 CEST | Svenska Orienteringsförbundet | Pressmeddelande
14 löpare är uttagna till A-landslaget i orientering fördelat på sex damer och åtta herrar.
”Ett starkt lag med en gemensam nämnare: de har alla chans att slåss om internationella medaljer 2026”, säger landslagschef och förbundskapten Håkan Carlsson.

Sverige vann i år nationscupen i världscupen för sjätte året i rad och inför nästa säsong ställer Sverige upp med ett urstarkt A-landslag.
Huvudmålet för säsongen är VM som avgörs i Italien i början av juli. Säsongen börjar dock redan i april med sprint och världscup i Schweiz. Sedan väntar världscup på hemmaplan i Skara/Lidköping i slutet av maj. Efter VM i juli ställer säsongen om till skogsorientering med världscup i Tjeckien i början av augusti följt av EM i Litauen i september.
I A-landslaget blir det en del förändringar inför nästa säsong. Johanna Ridefelt la under säsongen ned sin internationella satsning. Ny in i A-landslaget är Alva Sonesson efter ett 2025 då hon verkligen slagit igenom internationellt.
– Alva har tagit stora kliv och visat att hon kan leverera när det gäller. Det ska bli spännande att följa hennes fortsatta utveckling, säger Håkan Carlsson.
På herrsidan lade även Albin Ridefelt ner sitt internationella tävlande. Isac von Krusentierna som var med i A-landslaget 2025 hamnar utanför i den tuffa konkurrensen som finns på herrsidan just nu.
Nya in i A-landslaget för 2026 är silvermedaljören från VM i Finland Anton Johansson och Europamästaren från Belgien, August Mollén.
– Både Anton och August har visat att de kan leverera på absolut högsta nivå. Det är starka tillskott som gör truppen ännu mer konkurrenskraftig, säger Håkan Carlsson och fortsätter.
– Även utanför detta A-landslag finns ju starka löpare som kommer vara med och representera Sverige internationellt på seniorsidan under 2026. Det visar vilken styrka och bredd vi har just nu.
A-landslaget 2026
Damer
Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
Sanna Fasth, IFK Göteborg
Sara Hagström, IFK Göteborg
Hanna Lundberg, OK Renen
Karolin Ohlsson, Järla Orientering
Alva Sonesson, Falköpings AIK
Herrar
Max-Peter Bejmer, Malungs OK Skogsmårdarna
Gustav Bergman, OK Ravinen
Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro
Anton Johansson, OK Orion
August Mollén, OK Denseln
Martin Regborn, Hagaby GoIF
Emil Svensk, Stora Tuna OK
Viktor Svensk, Stora Tuna OK
Nyckelord
Kontakter
Håkan CarlssonFörbundskapten & landslagschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-69 22 731hakan.carlsson@orientering.seTero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seBilder














Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
IFK Göteborg tog andra raka segern i 25manna10.10.2026 17:39:34 CEST | Pressmeddelande
IFK Göteborg Orientering försvarade fjolårets seger i 25manna och tog därmed sin tredje seger i klubbens historia. Quentin Moulet sprang i mål med laget som segrare efter en spännande stafett vid Gömmaren i Huddinge under lördagen.
Nytt nummer av Orienteraren ute – möt människorna bakom orienteringen8.10.2026 08:58:28 CEST | Pressmeddelande
Nya numret av Orienteraren är här. Läs om Hanna Lundbergs efterlängtade EM-guld, Viktor Svensks stora genombrott och Kjell Emanuelssons väg tillbaka till orienteringsskogen efter svår sepsis och amputationer. Dessutom väntar MTBO-VM, O-Ringen, JVM, mental hälsa och mycket mer från orienteringssverige.
Världsstjärnor gör upp i skogarna utanför Stockholm7.10.2026 11:11:00 CEST | Pressmeddelande
För två veckor sedan fixade de för en svensk EM-succé i Litauen. På lördag kommer landslagsstjärnorna Sanna Fasth, Viktor Svensk och Hanna Lundberg till Stockholm för att springa orienteringsstaffeten 25manna med över 9 000 andra deltagare. “Det är ett perfekt sätt att avrunda säsongen”, säger Hanna Lundberg som siktar på att vinna första sträckan för sin klubb OK Renen.
Miljonpublik för EM på SVT7.10.2026 09:52:25 CEST | Pressmeddelande
SVT:s sändningar av Europamästerskapet i orientering lockade storpublik. Totalt sände SVT drygt 12 timmar orientering med en samlad räckvidd på över en miljon som såg något från EM.
Dubbla nomineringar för orienteringen i Swedish Content Awards29.9.2026 17:25:33 CEST | Pressmeddelande
Svensk orientering har chans på dubbla priser i Swedish Content Awards. Kampanjen ”Skärm mot skärm” är nominerad i två kategorier i tävlingen som belönar Sveriges bästa produktioner inom content marketing.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum