Tillsammans i Almedalen för mänskliga rättigheter och demokrati
22.5.2025 13:38:00 CEST | Forum för levande historia | Nyheter
Hur blir Sverige ett land där mänskliga rättigheter bättre förverkligas för alla? En rättsstat där demokratin är stark och levande, där ingen utsätts för diskriminering och där människor står upp för allas lika värde?

På Torget för mänskliga rättigheter och demokrati ordnar Diskrimineringsombudsmannen, Forum för levande historia och Institutet för mänskliga rättigheter en dag fullspäckad av seminarier och samtal.
I vårt gemensamma tält kan du bland annat ta del av diskussioner om jämställda löner, äldre personers mänskliga rättigheter och motståndskraft mot konspirationsteorier. Vi sätter fokus på händelseutvecklingen i samhället, risker i vår omvärld och förslag på lösningar
Program i tältet - onsdag 25 juni
10.00-10.30 Tre myndighetschefer i ett samtal om rasism, diskriminering och antisemitism
Fredrik Malmberg, direktör vid Institutet för mänskliga rättigheter, diskrimineringsombudsman Lars Arrhenius och överintendent Petra Mårselius vid Forum för levande historia.
11.00-11.30 Konspirationsteorier och motståndskraft - Antisemitismens hot mot demokratin (Forum för levande historia)
Antisemitism drabbar den judiska minoriteten, men den skadar också vår demokrati. Den kan minska människors tillit till varandra och till myndigheterna. Konspirationsteorier kan dessutom göra det svårare för myndigheter att göra sitt jobb. Internet och sociala medier underlättar spridningen av antisemitiska konspirationsteorier. Hur kan vi stoppa den här utvecklingen?
13.00-13.30 Bortprioriterat skydd: mänskliga rättigheter för äldre personer (Institutet för mänskliga rättigheter)
Ålderism – förutfattade meningar om äldre personer – begränsar äldres möjlighet till delaktighet och självbestämmande. Det menar Institutet för mänskliga rättigheter i sin årsrapport 2025 och rapporten Hemma är någon annanstans, som undersöker mänskliga rättigheter i äldreomsorgen. Det är hög tid för ett perspektivskifte där den äldre personen som rättighetsbärare står i centrum.
14.30-15.00 Kvinnor jobbar gratis – hur ändrar vi på det? (Diskrimineringsombudsmannen)
Hur ska vi en gång för alla minska löneskillnaderna mellan kvinnor och män? Kommer de nya reglerna om lönetransparens att göra skillnad? Diskrimineringsombudsmannens seminarium handlar om jämställdhet i arbetslivet med huvudfokus på löneskillnader.
16.00-16.30 Vad tycker vi staten får göra i säkerhetens namn? (Institutet för mänskliga rättigheter)
I Skandinavien är svenskar mest benägna att identifiera olika mänskliga rättigheter som hotade och en majoritet anser att den svenska regeringen bör göra mer för att skydda de mänskliga rättigheterna. Det visar en ny rapport. Var går gränserna mellan säkerhetsåtgärderna och rättssäkerheten? Vinner vi ens något på det?
17.00-18.00 Huvudet kallt och hjärtat varmt – Glassmingel på torget för mänskliga rättigheter och demokrati
Världen står inför hot mot centrala värden som mänskliga rättigheter och demokrati. Samtidigt pågår ett brett och avgörande arbete för alla människors lika värde. Det är allas vårt ansvar att bidra till att mänskliga rättigheter respekteras, att ingen diskrimineras och att demokratin är stark och levande. Hur kan vi stärka arbetet tillsammans?
Välkommen på mingel på Torget för mänskliga rättigheter och demokrati! Onsdagen den 25 juni klockan 17-18 är torget öppet för civilsamhället, offentliga institutioner och andra med engagemang för mänskliga rättigheter, antidiskriminering och demokrati. Vi bjuder på kall glass, varmt kaffe och angelägna samtal.
På plats finns Lars Arrhenius, diskrimineringsombudsman, Fredrik Malmberg, direktör vid Institutet för mänskliga rättigheter och Petra Mårselius, överintendent vid Forum för levande historia. Kom och träffa andra som arbetar med dessa viktiga frågor!
Kontakter
Johan PerwePressansvarigForum för levande historia
Tel:+46(0)72-070 31 76press@levandehistoria.seMariella KucerPress/KommunikatörForum för levande historia
Tel:+46(0)72-076 38 84press@levandehistoria.seForum för levande historia
Forum för levande historia är en myndighet med uppdrag att främja demokrati, mänskliga rättigheter och alla människors lika värde. Genom kunskap om historien vill vi bidra till reflektion och lärande om hur dåtid och nutid hänger ihop. Vi tar fram utställningar, fortbildningar, rapporter, material för skolan och håller seminarier och samtal.

Följ Forum för levande historia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Forum för levande historia
Vem bryr sig? – ny utställning för mellanstadiet om civilkurage17.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vad gör du när du ser någon bli illa behandlad i skolan, på nätet eller någon annanstans? Varför agerar människor i vissa situationer, men inte i andra? Den 18 september öppnar Forum för levande historia Vem bryr sig? – en ny utställning för elever i årskurs 4–6 om civilkurage och åskådarens roll.
Petra Mårselius blir ny Diskrimineringsombudsman3.8.2026 10:30:00 CEST | Pressmeddelande
Forum för levande historia kan stolt meddela att överintendent Petra Mårselius blir ny Diskrimineringsombudsman. Regeringens utnämning presenterades av jämställdhetsminister Nina Larsson vid en pressträff tidigare i dag. Petra Mårselius tillträder som Diskrimineringsombudsman den 1 december.
Ökad intolerans i Sverige – möt Forum för levande historia i Almedalen22.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Antisemitiska attityder och föreställningar har ökat i den svenska befolkningen. Samtidigt har också intoleransen mot minoritetsgrupper ökat bland svenska högstadie- och gymnasieelever. Den 25 juni bjuder Forum för levande historia in till samtal om vad utvecklingen betyder för demokratin och hur vi kan stärka motståndskraften mot intolerans, antisemitism och andra former rasism.
Antisemitiska attityder ökar i Sverige9.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Antisemitiska attityder och föreställningar har ökat i samhället. En högre andel instämmer i antisemitiska påståenden och färre tar avstånd. Det visar en ny undersökning från Forum för levande historia, som jämfört utvecklingen mellan 2020 och 2025.
Increase in antisemitic attitudes in Sweden9.6.2026 07:00:00 CEST | Press Release
Antisemitic attitudes and perceptions have increased in Swedish society. A higher proportion of people agree with antisemitic statements, while fewer reject them. This is shown in a new study by the Living History Forum, comparing developments between 2020 and 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum