Ny måltidsupplevelse – smaka på Örebro läns kulturella kraftfält
13.10.2025 08:37:58 CEST | Örebro universitet | Pressmeddelande
I höst får några av länets mest levande kulturmiljöer en helt ny smakprofil. Det är studenter på Restaurang – och hotellhögskolan i Grythyttan som under ledning av kocken och hedersdoktorn Paul Svensson kommer att skapa måltidsupplevelser som speglar platsernas själ och historia.

De ”kulturella kraftfälten” är platser i Örebro län där kulturliv och lokalt engagemang lockar besökare. Genom ett unikt samarbete mellan Region Örebro län, kocken Paul Svensson och studenter på Restaurang – och hotellhögskolan i Grythyttan, får nu de kulturella kraftfälten inspirera till nya måltidsupplevelser.
– Det ska bli spännande att se vilka maträtter som platserna kan inspirera till, säger Mirja Mattsson utvecklingsledare inom Kultur och ideell sektor på Region Örebro län.
Skräddarsydda maträtter
Studenterna kommer att skapa maträtterna genom att undersöka platsens historia, ekosystem, primärproduktion, entreprenörer och cirkulära system. På så vis kan de skapa skräddarsydda måltidsupplevelser.
– Men hjälp av det här arbetssättet kan de komma fram till något helgjutet och genomtänkt – och som genomsyras av deras egen passion, säger Paul Svensson.
En del av ett större koncept
Arbetssättet har växt fram i ett samarbete mellan kocken Paul Svensson och läraren Annika Göran Rodell under sex år. Ett exempel på en ny maträtt är ”Toast Hällefors” gjord på odlade snäckor från ett samarbete med Hällefors kommun.
– Studenterna har också skapat innovativa rätter som ekollonbiff, getkorv, bidrönar-krustad och lindfröglass. Vi får se vad de kulturella kraftfälten kan inspirera till, säger Annika Göran Rodell.
Hänsyn till platsens förutsättningar
Många av de kulturella kraftfälten har publik verksamhet som teater, opera och museiverksamhet. En viktig del av arbetet blir därför att ta hänsyn till vilka aktörer som finns på platsen och hur rätterna kan leva vidare på det kulturella kraftfältet.
– Efterfrågan av det autentiska ökar. Vi söker genuina och unika upplevelser på en plats. Därför är det värdefullt att aktörer på platsen har möjlighet att fortsätta att tillaga sina signaturrätter när studenterna går vidare ut i arbetslivet. Det här är viktigt för både vår motståndskraft och för en hållbar platsutveckling i länet, säger Linda Gustafsson, utvecklingsledare för turism på Region Örebro län.
Fakta om projektet:
- De kulturella kraftfälten i Örebro län är Tived, Lerbäck, Hällabrottet/Kvarntorp, Frövifors, Stadra, Hjulsjöbygden, Skäret, Ställbergs gruva. Se kartan här: Kulturella kraftfält - Karta (regionorebrolan.se)
- Några av platserna kommer att få nya rätter genom samarbetet, som sker på uppdrag från Region Örebro län.
- På Restaurang – och hotellhögskolan vid Örebro universitet finns två program, Kock och måltidskreatör samt Sommelier och måltidskreatör.
- Under det tredje året läser studenterna en kurs som handlar om att utveckla hållbara och innovativa måltidsupplevelser utifrån en plats.
Nyckelord
Kontakter
Annika Göran Rodell, Restaurang – och hotellhögskolan i Grythyttan
E-post: annika.goran-rodell@oru.se
Tel: 070 -333 41 48
Mirja Mattsson, Region Örebro län
E-post: mirja.mattsson@regionorebrolan.se
Tel: 072-083 70 17
Linda Gustafsson , Region Örebro län
E-post: linda.gustafsson2@regionorebrolan.se
Tel: 072- 085 00 61
Anna LorentzonKommunikatör
Tel:019 302118Tel:0737 621943anna.lorentzon@oru.seBilder





Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Kan människor förstå robotar som lär sig själva?6.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Robotar är överlägsna människor på att göra samma sak tusentals gånger. Utmaningen är att få tekniken att fungera även utanför kontrollerade och slutna miljöer, i exempelvis en fabrik eller i trafiken, där det finns människor och där oväntade saker händer. Forskning vid Örebro universitet visar hur det kan gå till.
Ny teknik effektiviserar lagerarbete i hela kedjan3.2.2026 09:31:02 CET | Pressmeddelande
I framtidens lager arbetar robotar och människor sida vid sida. Robotarna plockar varor, väjer undan när någon passerar och är utvecklade för att arbeta snabbt och smidigt i nära samspel med människor. I ett europeiskt projekt har Örebro universitet, tillsammans med partner från fem länder, utvecklat ny teknik som ska effektivisera lagerarbete i alla led.
Ny metod avgör behovet av urindrivande läkemedel vid njurundersökning2.2.2026 09:02:41 CET | Pressmeddelande
Anna-Karin Bäck är Örebro universitets första röntgensjuksjuksköterska som disputerar. Hennes forskning bidrar till bättre metoder för att undersöka patienters njurar. – Jag hoppas att jag kan inspirera andra röntgensjuksköterskor till att börja forska, säger hon.
Ögondroppar kan påverka leverceller2.2.2026 08:14:00 CET | Pressmeddelande
En kemikalie som finns i vissa receptfria ögondroppar kan påverka leverceller och omvandlas till ett PFAS-liknande ämne. Det visar en ny studie från Örebro universitet som publiceras i Environment International.
Osynliga risker med 3D-skrivare – ofta underskattade29.1.2026 13:18:57 CET | Pressmeddelande
När tillverkning av plastprodukter flyttar in i vanliga bostäder uppstår nya hälsoproblem, till exempel utsläpp av partiklar och kemikalier. Tillsammans med industrin vill forskare på Örebro universitet öka kunskapen och säkerheten vid 3D-printning. – Vi underskattar ofta det vi inte ser, säger Andi Alijagic, som forskar vid Örebro universitet om säkrare användning av 3D-skrivare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum