Skövde är huvudarena för Sveriges största internationella konstbiennal
För första gången någonsin har Göteborgs Internationella Konstbiennal (GIBCA) lämnat Göteborg och gjort Konstmuseet i Skövde till en av sina huvudarenor. Det är en milstolpe för både Skövde och svensk samtidskonst.

Den 13:e upplagan av Göteborgs Internationella Konstbiennal (GIBCA), med titeln a hand that is all our hands combined, har för första gången tagit plats utanför Göteborg – och gjort Konstmuseet i Skövde till en av sina centrala scener. Händelsen markerar en betydande milstolpe för både Skövde och svensk samtidskonst.
Inspiration från Skövdes konstskatter och kulturhistoria
Årets biennal är sammanställd av den tyska curatorn Christina Lehnert, som har låtit sig inspireras av två verk som sedan länge hänger i Skövde Kulturhus – av konstnärerna Vera Nilsson och Siri Derkert. Verken, som berör teman som krigets fasor, kvinnorörelsen, fredsrörelsen och den tidiga klimatrörelsen, har haft en avgörande betydelse för biennalens tematiska riktning.
Även Skövde Kulturhus har spelat en viktig roll i biennalen. Som Sveriges första kulturhus, invigt 1964, står byggnaden som ett symboliskt uttryck för efterkrigstidens tro på kulturens förmåga att motverka fascism och främja solidaritet, jämlikhet och demokrati.
– Skövde är inte bara en del av GIBCA. Skövde är början, säger Tomas Asplund Gustafsson, intendent vid Konstmuseet i Skövde.
Konstmuseet i Skövde – en hamn för samtidskonst från hela världen
Under hösten har Konstmuseet i Skövde blivit en mötesplats för nya idéer, språk och perspektiv. Här visas verk av internationellt erkända konstnärer som Patricia L. Boyd, Olivia Plender, Georgia Sagri och Lala Rukh, tillsammans med Siri Derkert.
Museet erbjuder dessutom ett inkluderande program med guidade lunchvisningar på arabiska, kinesiska, italienska, svenska, spanska och engelska, vilket gör konsten tillgänglig för en bred publik.
Om GIBCA 2025
Den trettonde upplagan av Göteborgs Internationella Konstbiennal, GIBCA 2025, pågår mellan den 20 september och 30 november 2025. Biennalen äger rum på flera platser i Västsverige, däribland Konstmuseet i Skövde, Röda Sten Konsthall, Göteborgs konstmuseum och Stadsbiblioteket Göteborg, samt ytterligare medverkande arenor.
Mer information om program, konstnärer och utställningar finns på kulturiskovde.se/konstmuseet och gibca.se.
Nyckelord
Kontakter
Tomas Asplund GustafssonIntendent på Konstmuseet i Skövde
Tel:0500-49 85 72tomas.asplundgustafsson@skovde.seEdith RudströmPressansvarig
Tel:0500-49 85 64edith.rudstrom@skovde.seKontaktcenter
Tel:0500-49 80 00skovdekommun@skovde.seVälkommen till Skövde kommun!
Skövde är en stad med goda kommunikationer som ligger centralt mellan Sveriges största sjöar, Vänern och Vättern. Här vill fler alltid mer. Inte undra på att vi snart är 60 000 människor som bor, lever och växer tillsammans här.
Vi som arbetar inom Skövde kommun drivs av ständig utveckling, vi vill mer och framåt. Vårt uppdrag är att oförtröttligt se till att möjligheterna finns här, att idéer förverkligas och att människor växer. Det andra tycker är omöjligt, gör vi möjligt. Tillsammans lyckas vi!
Följ Skövde kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Skövde kommun
Skövde kommun satsar stort på tryggare förflyttningar i vård och omsorg28.11.2025 07:48:52 CET | Pressmeddelande
Skövde kommun genomför en omfattande kompetenssatsning för att höja säkerheten vid förflyttningar med personlyft inom äldreomsorg och funktionsstöd. Omkring 230 brukare i kommunen förflyttas dagligen med hjälp av personlyft, vilket ställer höga krav på både kunskap och trygghet hos personalen.
Pressinbjudan: Fokus på barn och elevers delaktighet och inflytande27.11.2025 14:30:06 CET | Pressinbjudan
Skövde kommun bjuder in media till en pressträff om sektor barn och utbildnings pågående fokusområde barn och elevers delaktighet och inflytande under läsåret 2025–2026. Arbetet grundar sig i barn- och utbildningsnämndens målbild för 2026, där området pekats ut som ett av tre fokusområden.
Skövde kommun bygger ny daglig verksamhet med hög ambition26.11.2025 09:17:27 CET | Pressmeddelande
Skövde kommun bygger nu en ny, specialanpassad byggnad för daglig verksamhet. Den nya fastigheten ska ersätta lokalerna på Kylarvägen, vars kontrakt går ut och som inte längre uppfyller verksamhetens behov. Inflyttning planeras till sommaren 2027.
Projekt för stärkt beredskap på landsbygden är nu igång i Götlunda-Vad24.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Skövde kommuns projekt att stärka beredskapen på landsbygden är nu igång! Den 24 november startar en ny studiecirkel i hemberedskap i Götlunda Vads bygdegård, där deltagarna får lära sig mer om hur man kan förbereda sig för kriser och oväntade händelser.
Skövde kommun drar tillbaka bygglovsansökan för tillfällig parkering vid Juvelvägen13.11.2025 16:37:48 CET | Pressmeddelande
Skövde kommun har beslutat att dra tillbaka bygglovsansökan för den tillfälliga parkeringslösningen vid Juvelvägen. Parkeringen var tänkt att användas vid enstaka tillfällen under större arrangemang.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum