Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.

– Det var när jag började gå på socialdans och dansa lindy hop och upplevde så många fina och olika dansupplevelser som idéen till Lasting Figures växte fram. Det finns något berörande i essensen i den flyktiga kontakten som uppstår på dansbanan eller på en danskurs som jag ville vara kvar i, säger koreografen och dansaren, Salka Ardal Rosengren.
Tidigare har Salka Ardal Rosengren turnerat i Europa men det här är hennes första turné i Sverige. Med Lasting Figures bjuder hon in publiken att beskåda ett känsligt samspel mellan henne och dansaren Ama Kyei ackompanjerade av Marcus Doverud på trummor och saxofon.
– “Lasting” på engelska innebär att något varar, fortsätter att finnas och ”figure” spelar bland annat på att inom Lindy hop så är figurerna de olika turerna som man ofta lär sig på en dansklass och sen socialdansar. Lasting Figures är en hyllning till den mellanmänskliga kontakten som skapas och lever vidare i tiden. Folk fortsätter att dansa de här stegen och rytmerna, även om dansen förändrats lever mötena vidare, säger koreografen och dansaren, Salka Ardal Rosengren.
Medverkande
Salka Ardal Rosengren
Ama Kyei
Marcus Doverud (musiker)
Konstnärligt team
Idé och koreografi: Salka Ardal Rosengren
Musik: Marcus Doverud
Ljusdesign: Jonatan Winbo
Kostymdesign: Behnaz Aram
Dramaturgi: Andrew Hardwidge
Jazzkoreografi: Fredrik Dahlberg
Lindy Hop coach: Sakarias Larsson
Producent
Riksteatern
Nyckelord
Kontakter
Mireya Echeverría QuezadaPR och pressansvarigRiksteatern
Tel:070 637 59 40mireya.echeverria.quezada@riksteatern.seOm oss
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Skådespelaren Jacob Ericksson har gått bort17.10.2025 16:09:45 CEST | Pressmeddelande
Skådespelaren Jacob Ericksson har under förmiddagen den 17 oktober gått bort efter en tids sjukdom. Han spelade i flera stora filmer och TV-serier och briljerade även på Sveriges teaterscener. I höst skulle han ha åkt på riksteaterturné, ett samarbete som fick avbrytas på grund av hans sjukdom. Jacob Ericksson blev 58 år.
Pia Johansson och Claes Malmberg i Strindbergs "Dödsdansen"16.10.2025 09:43:11 CEST | Pressmeddelande
En parmiddag som spårar ur, på liv och död. Så beskriver skådespelaren Pia Johansson August Strindbergs klassiska drama Dödsdansen, som nu sätts upp i en ny, laddad tolkning under regi av hyllade Nora Nilsson. Med sig på scen har hon Claes Malmberg och Mats Blomgren. Premiär 28 oktober i Motala. Pressvisning 23 oktober i Hallunda.
Fem ikoner återförenas i personlig show om Sveriges dolda kvinnohistoria9.10.2025 09:27:55 CEST | Pressmeddelande
Kayode ”Kayo” Shekoni, Blossom Tainton, Gladys del Pilar, Vivian Cardinal, och Fransesca Quartey, dammar av sina fjäderboor och bjuder in till en kväll av humor och sårbarhet. B.U.S – Bedårande Under Stress lyfter Sveriges nedtystade kvinnohistoria paketerad som en musikalisk show. I regi av Josette Bushell-Mingo. Pressvisning 16 oktober hos Riksteatern i Hallunda, Stockholm. Premiär 18 oktober i Tumba.
Ancrage – en poetisk cirkusresa från Senegal till Sverige7.10.2025 15:22:55 CEST | Pressmeddelande
Modou Fata Touré, utbildade sig på cirkusgymnasiet i Alby och återvände sedan till sitt hemland Senegal för att starta landets första samtida cirkusskola och kompani. Nu är han tillbaka i Sverige med Ancrage, en fängslande cirkusduett om att hitta sin identitet och att återknyta till sina rötter. Premiär 17 oktober på Riksteatern i Hallunda, Stockholm.
Nyskrivet drama lyfter psykisk ohälsa inom dövsamhället6.10.2025 13:37:32 CEST | Pressmeddelande
Med den nyskrivna föreställningen Min bästa ovän vill Riksteatern Crea synliggöra psykisk ohälsa inom dövsamhället, ett område som länge varit osynligt på scen. Genom humor, konflikt och eftertanke skildras kampen mellan en person och dess inre kritiker. På scen står Mette Marqvardsen och Josephine Kirkegaard. I regi av Mindy Drapsa. Premiär 10 oktober i Lund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum