Åtal för grov trolöshet mot huvudman i Solna
24.10.2025 09:06:06 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
En 60-årig kvinna har i dag åtalats för att ha fört över sammanlagt cirka 18,3 miljoner kronor från Solna kommun till egna bankkonton. Kvinnan hade tidigare en anställning som finanssekreterare hos Solna kommun där hon hade i uppgift att hantera kommunens ekonomi. Nu är hon åtalad för grov trolöshet mot huvudman.
Kommunen upptäckte att det skett ett mindre antal olovliga överföringar. Efter utredning visade det sig vara ett stort antal överföringar under lång tid.
Enligt åtalet har kvinnan vid 179 tillfällen från juli 2019 till oktober 2023 gjort överföringar från Solna kommuns konton till egna bankkonton.
– Utredningen visar att kvinnan har gjort ett stort antal överföringar till sina konton varifrån stora summor har överförts vidare. Jag menar att det ska bedömas som grovt eftersom det inneburit betydande skada för kommunen och det handlar om stora summor pengar totalt sett. Dessutom anser jag att brottsupplägget har varit förslaget då det bokförts på sätt som gjort det svårt att upptäcka, säger senior åklagare Susanne Öhbom som varit förundersökningsledare.
Kvinnan har anmält att hon utsatts för romansbedrägeri. Utredning har pågått i den delen men ärendet är nedlagt då det inte gått att hitta någon misstänkt gärningsman.
Målnummer i Solna tingsrätt: B 10713-23.
Kontakt
Senior åklagare Susanne Öhbom är tillgänglig i dag fredag kl. 14–15 för media, 010-562 54 03.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Förundersökning nedlagd om vållande till annans död på SiS-hem i Örkelljunga16.10.2026 12:02:35 CEST | Pressmeddelande
Åklagare har i dag fattat beslut om att lägga ner en förundersökning om vållande till annans död på SiS ungdomshem Ljungaskog, avseende en ung kvinna som tog sitt eget liv den 4 juni 2025.
Ny uppdatering i ärende om brott på Sigtunaskolan16.10.2026 08:33:41 CEST | Pressmeddelande
De två personer som anhölls igår torsdag misstänkta för misshandel respektive misshandel och olaga tvång på Sigtunaskolan är försatta på fri fot.
En pojke häktad för förberedelse till mord i Söderhamn15.10.2026 16:59:43 CEST | Pressmeddelande
En 17-åring häktades i dag av Hälsinglands tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för förberedelse till mord i Söderhamn. Brottsmisstanken har en koppling till en gymnasieskola i Söderhamn.
Uppdaterat: En person begärd häktad för förberedelse till mord i Söderhamn15.10.2026 10:31:09 CEST | Pressmeddelande
Uppdateringen gäller tid för häktningsförhandling. En 17-årig pojke har begärts häktad på sannolika skäl misstänkt för förberedelse till mord i Söderhamn. Pojken har varit anhållen sedan i måndags.
Uppdatering i ärende om misstänkta brott på Sigtunaskolan15.10.2026 10:24:06 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har anhållit två personer misstänkta för brott på Sigtunaskolan. En person är misstänkt för misshandel och en person är misstänkt för misshandel och olaga tvång. Totalt är fem personer misstänkta i utredningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum