Regeringen måste ge Arbetsdomstolen tillräckliga resurser
28.10.2025 11:16:12 CET | Fackförbundet ST | Pressmeddelande
Arbetsdomstolen kommer de närmaste månaderna behöva ställa in huvudförhandlingar på grund av att regeringen inte tillfört de pengar som myndigheten behöver för sin drift. Anmärkningsvärt och något som kommer få långtgående konsekvenser för både enskilda individer och arbetsgivare anser Fackförbundet ST.
Arbetsdomstolen informerade igår parter i pågående mål om att de ställer in alla huvudförhandlingar som inte enligt lag måste hanteras skyndsamt under de tre kommande månaderna. Denna drastiska åtgärd beror på att verksamheten går med underskott, efter att regeringen i budgetpropositionen inte avsatt de medel som domstolen begärt för att verksamheten ska kunna drivas.
- Det är anmärkningsvärt att Arbetsdomstolen tvingas ställa in sina förhandlingar. Det innebär att en del av arbetsmarknaden och den svenska modellen slutar att fungera, eftersom Arbetsdomstolen slutligen avgör arbetsrättsliga frågor om allt från anställningstrygghet till tolkning av kollektivavtal. Det här kan få långtgående konsekvenser både för enskilda individer och arbetsgivare, säger Britta Lejon, förbundsordförande för Fackförbundet ST.
Arbetsdomstolen håller på att införa ett nytt IT-system, något de informerat regeringen om och begärt pengar för. Trots detta valde regeringen i höständringsbudgeten och budgeten för 2026 avsätta mindre pengar än myndigheten begärt. I jämförelse med de stora satsningar regeringen gör på rättsväsendet är Arbetsdomstolen en liten myndighet.
- Jag förutsätter att regeringen kommer rätta till detta och tillföra de få miljoner det faktiskt handlar om, när det blivit tydligt att verksamheten inte kan drivas som vanligt, säger Britta Lejon.
Fackförbundet ST har flera pågående mål i Arbetsdomstolen, som nu riskerar att inte gå till huvudförhandling som det är tänkt.
- När huvudförhandlingar inte blir av som planerat påverkar det våra medlemmar direkt. Frågor om anställningstrygghet, villkor och diskriminering lämnas obesvarade, vilket skapar en pressad situation för de berörda. Det här är frågor som har mycket stor påverkan på deras liv, säger Fackförbundet STs förbundsjurist Märta Lindberg.
Kontakter
Kajsa EdqvistKommunikationsstrategFackförbundet ST
Tel:+46761466108kajsa.edqvist@st.orgOm oss
Fackförbundet ST är det största fackförbundet inom statlig verksamhet med 100 000 medlemmar som arbetar inom statliga myndigheter och verk, bolag med statligt uppdrag, universitet, högskolor och statligt finansierade stiftelser.
Fackförbundet ST är Sveriges enda fackförbund som organiserar alla inom statlig verksamhet. Det ger oss en unik kunskap om hur det är att arbeta på samhällets och statens uppdrag. Vi är övertygade om att alla anställda tjänar på att vara medlemmar i samma fackförbund istället för att dela upp sig i olika yrkesförbund.
Följ Fackförbundet ST
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fackförbundet ST
Nytt avtal stärker Sveriges beredskap15.10.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ett nytt avtal ska underlätta myndigheters gemensamma totalförsvars- och krisberedskapsövningar. Avtalet ÖVA ger medarbetarna tydliga och hållbara villkor vid samverkansövningar.
Dålig arbetsmiljö för doktorander äventyrar framtidens svenska experter21.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Doktorander på svenska universitet har en arbetsmiljö som inte är hållbar, med sömnproblem, övertidsarbete och stress. Nästan två av tre tvekar om de ska fortsätta en akademisk karriär på grund av osäkra anställningsförhållanden. Dagens doktorander utgör morgondagens experter och villkoren på lärosätena påverkar därför vilka nyckelpersoner inom forskning, näringsliv och offentlig verksamhet Sverige kommer ha i framtiden.
Fallet Rebellmamman – oklart rättsläge efter att AD nekat prövningstillstånd11.9.2026 16:41:17 CEST | Pressmeddelande
Arbetsdomstolen meddelar inte prövningstillstånd i fallet med Rebellmamman Marie som förlorade sin tjänst på Energimyndigheten. Fackförbundet ST beklagar beslutet, och menar att rättsläget nu är fortsatt oklart när det gäller vad statligt anställa får göra på sin fritid.
Fackförbundet ST överklagar domen i Rebellmammemålet13.7.2026 06:29:00 CEST | Pressmeddelande
Fackförbundet ST överklagar tingsrättens dom i fallet med den så kallade rebellmamman. – Domen var svårtolkad och vi fick aldrig svar på frågan vad en statsanställd har rätt att tycka och göra på sin fritid, säger förbundets ordförande Britta Lejon.
Fackförbundet ST kommenterar domen i fallet med Rebellmamman25.6.2026 12:43:00 CEST | Pressmeddelande
Stockholms tingsrätt har idag utdömt ett skadestånd för att Energimyndigheten kränkte den så kallade Rebellmammans grundläggande fri-och rättigheter när hon stängdes av från sitt arbete. Däremot anser tingsrätten att själva skiljandet från tjänsten ägde rum i enlighet med säkerhetsskyddslagen och inte innebar någon kränkning av hennes rättigheter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum