Marcus Westergren & Viktor Edvinsson höstfinalvinnare i ATG Rider League
En biljett till de internationella klasserna under Sweden International Horse Show stod på spel i höstfinalen av ATG Riders League under Jönköping Horse Show under lördagen, och det blev Marcus Westergren tog hem segern.
– Hon är helt fantastisk, säger han om sin vinnarhäst.

Den nya höstfinalen i ATG Riders League blev precis så spännande som förväntat när kval och final avgjordes under Jönköping Horse Show.
Med internationell startplats på Sweden International Horse Show som belöning i Grand Prix-klassen var det upplagt för dramatik. Stora namn som Malin Baryard-Johnsson, Niklas Arvidsson och Stephanie Holmén fanns med i startfältet, men det var Marcus Westergren i sadeln på Fellaini de Liebri Z (äg: Lotta Finnhammar, Per Finnhammar) som visade sig vara vassast när det gällde som mest. Med en felfri ritt och snabb tid i winning round säkrade han inte bara segern – utan också en biljett till Sweden International Horse Show.
– Hon är helt fantastisk, jag vann ju för två veckor sedan i Herning och fick vinna igen, så det känns väldigt bra, säger Marcus Westergren som hade som mål med tävlingen att ta sig till SIHS.
– Jag vill rida där, jag tycker det är en väldigt häftig tävling vi har här i Sverige och nu får vi ju en möjlighet att kunna delta där, fortsätter han.
Marcus lyfter även vikten av att ha nationella tävlingar på hög nivå hemma i Sverige.
– Det är väldigt bra organiserat här på alla sätt och vis, allt du kan behöva finns och det är riktiga proffs i organisationen bakom. En eloge till dem och alla som hjälper till här.
Fullständig resultatlista GP 1.50
Aktuell ställning GP 1.50
I 1,35-klassen var det Viktor Edvinsson som visade vägen och säkrade segern tillsammans med Curious Quest (äg: Charlotte Wachtmeister), han var även trea i 1.50-klassen med Eliwood du Fresne (äg: Maxime Boulet). Han vann även båda kvalen med vardera häst, så formkurvan är det inget fel på.
– Jag är väldigt nöjd med mina hästar, jag fick lite att ta ikapp efter mitt GP-heat så det kändes skönt att sätta nollan även där. Det är en fantastisk möjlighet för oss ryttare att få tävla på en tävling på den här nivån hemma i Sverige, säger Viktor.
I höstfinalen delas inte poäng ut till totalställningen i 1,35-klassen.
Fullständig resultatlista 1.35
Aktuell ställning 1.35
Se klasserna i efterhand via Equisport
ATG Riders League säsongen 2025/2026
2025
Vecka 30 Equine Club West RF, Åbytravet Mölndal – deltävling 1
Vecka 35 Åby RK, Norrköping – deltävling 2
Vecka 37 Flyinge HK – deltävling 3
Vecka 44 Jönköping Horse Show, Elmia – höstfinal/ deltävling 4
Vecka 47 Strömsholms RF – deltävling 5
2026
Vecka 6 Borås FK – deltävling 6
Vecka 8 Gothenburg Horse Show – totalfinal
ATG - stolt sponsor av ATG Riders League
Kontakter
Matilda HjertstrandPresschef
Tel:0220-456 31Tel:070-979 56 31matilda.hjertstrand@ridsport.seFölj Svenska Ridsportförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Ridsportförbundet
Fanny Ekström tar hem Stora Ensos ledarskapsstipendium 20255.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Med tre starka finalister stod 22-åriga Fanny Ekström som årets vinnare av Stora Ensos ledarskapsstipendium. Hon tilldelas 25 000 kronor för att stärka sin ledarroll hos hemmaföreningen Skedala Ridklubb.
Strömsholmsdagarna får Nordic Baltic Equestrian Championship 20264.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Strömsholmsdagarna blir något extra kommande år. Mästerskapet Nordic Baltic Equestrian Championship i hoppning, dressyr och paradressyr samt premiär för fyrstjärnig internationell fälttävlan står på programmet 22-30 juni 2026. – Det är ett ärofyllt uppdrag och samtidigt en väldigt kul och intressant uppgift, säger Mikael Theorén, ordförande i Strömsholms Ridsportförening.
Ridsport tävlingskalender vecka 49-503.12.2025 15:15:20 CET | Pressmeddelande
Svenska Ridsportförbundet - aktuell tävlingskalender med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor. Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultatlänkar mm. Mer information för media inklusive aktuella ackrediteringar, tidigare mästerskapsresultat, rekord mm finns HÄR.
Ridsportens trygghetspris till Karlskrona Lyckå ridklubbs ungdomssektion30.11.2025 17:52:36 CET | Pressmeddelande
– Ingen ska behöva gå runt och känna en klump i magen. Stallet ska vara den bästa platsen på jorden. Som en extra, stor familj. Det säger Ella Karlsson, 16, en av ungdomarna bakom #tillsammanspåklrk, ett initiativ som sprider trygghet och gemenskap i Karlskrona Lyckå Ridklubb, klubben där man kan ta märken i både ridning och trygghet.
Stora Enso förlänger samarbetet med Svenska Ridsportförbundet – fortsätter som grensponsor för dressyr och fälttävlan29.11.2025 13:08:11 CET | Pressmeddelande
Stora Enso och Svenska Ridsportförbundet förlänger sitt framgångsrika samarbete. Det nya avtalet som löper över tre år innebär att Stora Enso fortsätter som förbundssponsor samt grensponsor för dressyr, från ponny till senior, och för seniorernas landslag i fälttävlan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum