Jonas Hagelqvist tillträder rollen som ny vd för Transportföretagen
Idag tillträder Jonas Hagelqvist rollen som ny vd för Transportföretagen. Han är en erfaren ledare och kommer närmast från IKEM (Innovations- och kemiindustrierna i Sverige), där han var vd i 13 år.

Jonas är utbildad jurist och har en gedigen erfarenhet både som förhandlare och i påverkansarbetet i näringspolitiska frågor.
– Det känns fantastiskt spännande att få kliva in i rollen som vd för Transportföretagen och företräda våra viktiga branscher. Min bild är att jag kommer in i en väldigt välfungerande organisation. Under mina år inom IKEM har jag arbetat i olika roller och jag har fått lära mig att leda den här typen av organisation, hur man jobbar med styrelser och huvudmän. Jag tycker att jag har en gedigen erfarenhet av arbetet med arbetsgivarfrågor och kollektivavtalsförhandlingar, där jag varit med i samtliga industriförhandlingar sedan 2007. Jag har också arbetat mycket med bransch- och påverkansfrågor inom det näringspolitiska området, inklusive kompetensförsörjning, säger Jonas Hagelqvist.
– Transportföretagen är en komplicerad verksamhet som samlar i princip hela transportnäringen och dess regelverk i en organisation. Bolagets struktur ställer höga krav på förmåga att förankra, kommunicera och verkställa. I Jonas har vi hittat en erfaren ledare och chef som har erfarenhet av att leda en bransch- och arbetsgivareorganisation, det gör honom väl lämpad att leda Transportföretagen framåt, säger Christer Brus, ordförande för Transportföretagen.
Jonas Hagelqvist utsågs till ny vd i juni och efterträder Marcus Dahlsten, som idag är förhandlingschef på Teknikföretagen.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Alternativ finansiering: Nog med utredningar - nu behövs verkstad!15.12.2025 14:36:02 CET | Pressmeddelande
Idag tog infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson emot Utredningen av Effektivitetsvinster genom alternativa former för organisering och finansiering av statlig transportinfrastruktur. Det är ett deluppdrag av regeringens fokusering på frågan om alternativa finansierings- och organiseringsformer av transportinfrastrukturen. Transportföretagen är mycket positiva till regeringens ambition. Sverige står inför en betydande underhållsskuld som måste hanteras samtidigt som infrastrukturen också måste utvecklas.
Flygteknikeravtalet klart11.12.2025 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Flygbranschen, som ingår i Transportföretagen, har idag tecknat Flygteknikeravtalet med Svenska Transportarbetareförbundet och Svensk Flygteknikerförening. Avtalet följer det märke som industrins parter tecknat med ett samlat avtalsvärde på 6,4 procent över 2 år. Flygteknikeravtalet omfattar 21 företag och omkring 250 flygtekniker med typcertifikat.
Låg betalningsvilja och otydlig politik hindrar transporternas omställning10.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Transportföretagens hållbarhetsrapport 2025 visar en bransch som är redo att ställa om, men som bromsas av två tydliga bromsklossar: kunder som inte vill betala och otillräckliga förutsättningar från politiken.
Circle K vinner Transportföretagens Hållbarhetspris 20258.12.2025 18:56:42 CET | Pressmeddelande
Årets vinnare av Hållbarhetspriset är Circle K. Priset delades på måndagen ut på Transportföretagens årliga hållbarhetsevenemang i Stockholm, och övriga finalister var APM Terminals Gothenburg och Maserfrakt.
Skenande väntetider för tillstånd hotar drönarbranschen5.12.2025 14:01:56 CET | Pressmeddelande
Sveriges drönarbransch bromsas av allt längre väntetider för tillstånd från Transportstyrelsen. Situationen har blivit så ohållbar att företag nu uppger att de kan tvingas pausa projekt, flytta utomlands eller till och med avveckla verksamheten. Det kan få negativa konsekvenser för bland annat klimatomställningen, infrastruktur, forskning och Sveriges civila försvar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum