Programinformation om gymnasiet onsdag 5 november
3.11.2025 10:13:29 CET | Skövde kommun | Pressmeddelande
Den 5 november bjuder Skövde kommun in till programinformation om gymnasiet. En dag fylld med möjligheter för elever i årskurs 9 att upptäcka och utforska gymnasieutbildningarna som finns i Skövde och inom Utbildning Skaraborg.

Programinformationen hålls i Arena Skövde och är öppen för alla från klockan 15.30–19.00.
Under skoltid, klockan 14.00–15.30, besöker elever i årskurs 9 från Skövde kommuns skolor evenemanget tillsammans med personal.
Besökarna får möjlighet att:
• Träffa lärare och elever från gymnasieskolorna i Skövde.
• Få information om olika gymnasieprogram och vad de innebär.
• Ställa frågor till studie- och yrkesvägledare (SYV) som finns på plats för att ge stöd inför gymnasievalet.
• Få en bred överblick över utbildningar inom hela Utbildning Skaraborg.
Ett unikt tillfälle för elever och vårdnadshavare att få svar på sina frågor direkt från dem som känner utbildningarna bäst nämligen lärarna och eleverna själva.
Tid: Onsdag 5 november, klockan 14.00–19.00
Plats: Arena Skövde
Kontakter
Edith RudströmPressansvarig
Tel:0500-49 85 64edith.rudstrom@skovde.seKontaktcenter
Tel:0500-49 80 00skovdekommun@skovde.seBirgitta JakobssonSkövde kommun, Sektor barn och utbildning
Tel:070-341 89 88birgitta.jakobsson@skovde.seVälkommen till Skövde kommun!
Skövde är en stad med goda kommunikationer som ligger centralt mellan Sveriges största sjöar, Vänern och Vättern. Här vill fler alltid mer. Inte undra på att vi snart är 60 000 människor som bor, lever och växer tillsammans här.
Vi som arbetar inom Skövde kommun drivs av ständig utveckling, vi vill mer och framåt. Vårt uppdrag är att oförtröttligt se till att möjligheterna finns här, att idéer förverkligas och att människor växer. Det andra tycker är omöjligt, gör vi möjligt. Tillsammans lyckas vi!
Följ Skövde kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Skövde kommun
Stark ekonomi ger Skövde kraft att investera för framtiden13.10.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Skövde kommun går mot ett starkt ekonomiskt resultat 2026. Helårsprognosen visar ett resultat på 308,6 miljoner kronor, vilket är 142,2 miljoner kronor bättre än budget. Om prognosen håller skulle det ge kommunen bättre förutsättningar att möta de stora investeringar som följer av Skövdes fortsatta utveckling och tillväxt.
Skövde kommun och Newsec bjöd in till en dag om försvarssektorn som tillväxtbransch9.10.2026 15:57:28 CEST | Pressmeddelande
Torsdagen den 8 oktober samlades 130 företagare, fastighetsägare och investerare, tillsammans med representanter och politiker från Skövde kommun och Skövdes ekosystem, i Science Park Skövde för en inspirationsdag om affärsmöjligheter inom totalförsvarssektorn.
Sammanfattning av barn- och utbildningsnämndens sammanträde 5 oktober5.10.2026 15:04:08 CEST | Pressmeddelande
Redovisning av tertialrapport 2 (T2) och beslut om nedläggning av förskolorna Vargkulan, Trängen och Ekängen.
Nätverksträff för bygg- och fastighetsåterbruk5.10.2026 10:08:14 CEST | Nyheter
Kommuner, byggföretag, arkitekter och andra aktörer från hela Skaraborg samlades under måndagen den 22 september för den tredje träffen inom nätverket för bygg- och fastighetsåterbruk. Fokus låg på hur byggbranschen kan gå från återbruksambitioner till praktiskt genomförande.
Tyska konstnärskollektivet EULENGASSE på residens hos Konstmuseet i Skövde21.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vad händer när konstnärer inte kommer med färdiga verk, utan i stället stannar upp, lyssnar och låter en plats påverka det som skapas? Det utforskas när det Frankfurtbaserade konstnärskollektivet EULENGASSE gästar Skövde under hösten som en del av Konstmuseets stora projekt Hela havet stormar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum