Vänsterpartiet kräver: Tågvärdarna tillbaks på pendeltågen
11.11.2025 14:55:41 CET | Vänsterpartiet | Pressmeddelande
De senaste åren har antalet tågvärdar på pendeltågen i olika delar av landet dragits ner, vilket gjort pendeltågstrafiken osäkrare och lokförarnas arbetsmiljö sämre och mer stressig. Vänsterpartiet kräver nu att regeringen tar sitt ansvar och, i samarbete med berörda regioner, ser till att tågvärdarna återinförs på pendeltågen.

– Tågtrafiken ska vara trygg för alla resenärer och för lokförarna. Man ska veta att det finns en människa ombord som kan hjälpa till vid olyckor och andra oförutsedda händelser, säger Malin Östh (V), ledamot i riksdagens trafikutskott.
I fredags skedde tre allvarliga händelser i Östergötland, två av dem var påkörningar. Vid det tredje tillfället började människor lämna tåget och gå ut i spårområdet efter att ett tåg stått stilla en längre stund, vilket är livsfarligt. Vid dessa tillfällen hade en tågvärd kunnat gripa in och underlätta situationen för både passagerare och lokförare.
I Stockholm, där tågvärdarna helt har tagits bort från pendeltågen, har personer vid två tillfällen bara i år fastnat i pendeltågsdörrar och tåget börjat köra. En av tågvärdarnas uppgifter var att hålla uppsikt över dörrarna innan de stängs.
– Regeringen är ytterst ansvarig för trafiksäkerheten i landet, och måste vidta de åtgärder som krävs, tillsammans med berörda regioner, för att återinföra tågvärdar och göra pendeltågstrafiken säker, säger Malin Östh (V), ledamot i riksdagens trafikutskott.
Vänsterpartiet har idag lagt in ett utskottsinitiativ till Trafikutskottet om denna fråga.
Nyckelord
Kontakter
Cal OrrePressekreterare
Tel:073-7724951cal.orre@riksdagen.seFölj Vänsterpartiet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet
Håkan Svenneling (V) ny ordförande för riksdagens OSSE-delegation14.10.2026 11:17:25 CEST | Pressmeddelande
Håkan Svennling är ansvarig för utrikespolitik för Vänsterpartiet och utses nu till ordförande för riksdagens OSSE-delegation.
Isabell Mixter ny biträdande partisekreterare för Vänsterpartiet12.10.2026 11:15:34 CEST | Pressmeddelande
Vid helgens partistyrelsemöte valdes Isabell Mixter till ny biträdande partisekreterare för Vänsterpartiet.
Ilyas Hassan är ny bostadspolitiskt ansvarig för Vänsterpartiet5.10.2026 14:03:22 CEST | Pressmeddelande
Ilyas Hassan tar plats som ledamot i civilutskottet och blir ansvarig för bostadspolitiska frågor.
Anfal Mahdi (V) väljs till ansvarig för konsument- och familjerättsfrågor2.10.2026 15:50:10 CEST | Pressmeddelande
Malmöbon Anfal Mahdi tar plats som vice ordförande i civilutskottet och blir ansvarig för konsument- och familjerättsfrågor.
Hawar Asaiesh (V) ny ordförande för riksdagens utbildningsutskott2.10.2026 15:49:40 CEST | Pressmeddelande
Västeråsaren Hawar Asaiesh blir Vänsterpartiets ansvariga för skolfrågor och tar plats som ordförande i utbildningsutskottet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum