Entreprenörssamtal med Prins Daniel, Alan Mamedi och Caroline Walerud
Den 26 november arrangerar Prins Daniels Fellowship ett samtal om entreprenörskap i Stockholm på KTH med H.K.H. Prins Daniel samt entreprenörerna Alan Mamedi och Caroline Walerud. Media är varmt välkomna att delta – föranmälan krävs.

Under besöket på Kungliga Tekniska högskolan, KTH, har Prins Daniels Fellowship bjudit in till ett entreprenörssamtal och samlat över 200 företagsledare, studenter och unga entreprenörer för att diskutera framtidens möjligheter. Under eftermiddagen samtalar bland annat H.K.H. Prins Daniel med entreprenörerna Alan Mamedi, Truecaller och Caroline Walerud, Airforestry. Tillsammans delar de med sig av sina resor – från idé till framgångsrika bolag – och ger konkreta insikter om entreprenörskapets möjligheter och utmaningar.
Medier är välkomna att delta – anmälan till besöket och eventuella önskemål om intervjuer görs till per.andersson@iva.se senast den 25 november. Observera att presslegitimation och ackreditering krävs.
Tid och plats:
Onsdagen den 26 november 2025 kl. 15:00-17:00, Kungliga Tekniska högskolan, KTH, Drottning Kristinas väg 19, Stockholm.
Evenemanget arrangeras av Prins Daniels Fellowship som drivs av Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) i samarbete med Prins Daniel.
Nyckelord
Kontakter
Per AnderssonPressansvarigKungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Tel:072-071 39 73per.andersson@iva.seOm oss
I över 100 år har Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) varit en mötesplats för Sveriges framtid. IVA samlar kompetens och erfarenhet från cirka 1 300 invalda akademiledamöter och 250 företag. Vi bygger broar mellan näringsliv, offentlig verksamhet, akademi och politik. IVA driver på vetenskaplig grund en saklig debatt inom flera samhällsviktiga områden.
IVA är ett lättillgängligt expertorgan fristående från enskilda intressen, ideologier och partipolitik. Vi tror på och verkar för människans förmåga att bidra positivt till samhället genom teknisk och ekonomisk vetenskap.
Följ Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Prins Daniels Fellowship besöker Sundsvall19.1.2026 08:56:40 CET | Pressinbjudan
Den 26 januari arrangerar Prins Daniels Fellowship ett samtal om entreprenörskap i Sundsvall med H.K.H. Prins Daniel samt entreprenörerna Hedda Båverud Olsson och Lukas Saari. Media är varmt välkomna att delta – föranmälan krävs.
IVA välkomnar ny utredning om lärosätenas organisationsform16.1.2026 15:56:15 CET | Pressmeddelande
Idag presenterade regeringen direktiven till en ny utredning om lärosätenas organisationsform. ”Det är avgörande att Sveriges universitet och högskolor har rätt förutsättningar för att möta samhällets behov och kan hävda sig i en ny global forsknings- och innovationskontext”, säger professor Sylvia Schwaag Serger, vd för IVA i en kommentar.
Sylvia Schwaag Serger: AI- och robotikboomen - vem tar ansvar för att Sverige inte hamnar på efterkälken?16.1.2026 11:17:23 CET | Nyheter
Varannan vecka publicerar Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) tankar och reflektioner om samtiden från vd, professor Sylvia Schwaag Serger.
Pressinbjudan: Vad kräver framtidens försvarsforskning?13.1.2026 09:18:34 CET | Pressinbjudan
Den 19 januari arrangerar IVA ett seminarium om framtidens försvarsforskning. På seminariet medverkar beslutsfattare och ledande företrädare från akademi och industri – däribland försvarsminister Pål Jonson. Media är välkomna att delta, men föranmälan krävs.
Pressinbjudan: IEA:s Fatih Birol till IVA – Europas energiframtid i fokus8.1.2026 14:05:16 CET | Pressinbjudan
Den 14 januari arrangeras IVAs seminarium: Konkurrenskraft i elektricitetens tidsålder. Bland talarna finns Fatih Birol, Executive Director för International Energy Agency, samt ledande svenska beslutsfattare och industriföreträdare. Seminariet kommer att äga rum i närvaro av IVAs högste beskyddare, H.M. Konungen. Media är välkomna att delta – föranmälan krävs.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum