Häktningsförhandling för man utlämnad från Marocko
21.11.2025 10:23:39 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
En man som varit internationellt efterlyst misstänkt för synnerligen grovt narkotikabrott har utlämnats från Marocko till Sverige. Han har varit häktad i utevaro sedan 2023 och han har nu hörts av polis. Häktningsförhandlingen kommer att hållas i Norrtälje tingsrätt i dag kl. 14.30.
Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM-37865-22.
Kontakt
Kammaråklagare Sharareh Ghavam Nejad är tillgänglig för media efter det att häktningsförhandlingen är avslutad på 010-562 68 43.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Uppdaterat: Tre personer begärs häktade i ärende i Sigtuna11.10.2026 10:15:17 CEST | Pressmeddelande
Pressmeddelandet är uppdaterat med tid för förhandlingarna. Åklagaren har idag begärt tre personer häktade. Åklagaren är tillgänglig för media efter häktningsförhandlingarna.
Lägesuppdatering i ärendet i Sigtuna9.10.2026 16:31:05 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren lämnar en uppdatering om ärendet i Sigtuna där tre män är anhållna.
Man begärd häktad misstänkt för mord i Malmö9.10.2026 15:03:48 CEST | Pressmeddelande
En man i 50-årsåldern har i dag begärts häktad. Åklagaren är tillgänglig för telefonintervjuer efter häktningsförhandlingen.
Tre personer anhållna för allvarligt brott i Sigtuna9.10.2026 09:55:13 CEST | Pressmeddelande
Åklagare Lisa dos Santos bekräftar att det har skett en polisinsats vid Sigtuna internatskola under torsdagskvällen den 8 oktober 2026 med anledning av misstanke om brott och att det har skett frihetsberövanden i samband med denna.
Anhållande hävt i ärendet med bussolyckan utanför Alvesta8.10.2026 11:57:26 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har hävt anhållandet för den man som suttit frihetsberövad efter bussolyckan utanför Alvesta den 5 oktober.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum