Trafikverket inför Frizon i Örebro – ger bättre vägar för tunga transporter 2026
26.11.2025 09:00:00 CET | Trafikverket | Pressmeddelande
Nu satsar Trafikverket för att minska både begränsningar och skador på det mindre vägnätet under tjällossningsperioden. Först ut i Örebro län är Nora där så kallad Frizon införs, för att ge tunga transporter bättre vägar att köra på.

– Tack vare mer pengar till vårt arbete med underhåll kan en satsning som Frizon möjliggöras. säger Christer Nederman Runbäck, sektionschef för underhåll på Trafikverket.
Så fungerar Frizon
Under tjällossningen på senvintern och våren mjuknar marken vilket ökar risken för skador från tunga fordon på mindre vägar, ofta grusvägar. Det leder ofta till restriktioner som begränsar vägens bärighet, hur tunga fordon som får köra där, och innebär stora kostnader för att laga de trasiga vägarna. Ett problem för både Trafikverket och transportföretagen.
– Vid Frizon talar transportföretagen om vilka vägar de ska köra på, och då förstärker vi just de vägarna omgående om det krävs. Det blir mer hållbart för både vägen och transportföretagen, säger Christer Nederman Runbäck.
På så sätt behöver inte Trafikverket införa begränsningar och vägen riskerar inte att ta skada av transporterna.
– Målet är att kunna hålla samma bärighet även på våra mindre vägar hela året, det ger ett mer pålitligt vägnät och bättre vägar för alla, förklarar Christer Nederman Runbäck.
Ett beprövat framgångskoncept
Frizon har använts framgångsrikt i Värmland under många år och införs nu i Nora som angränsar till Värmlands län.
– Vi startar upp för säsongen 2026 nu i slutet på november. En nära dialog med transportföretagen är jätteviktigt, och vi vill gärna komma i kontakt med de åkerier vi ännu inte fått kontakt med. På så sätt blir effekten av Frizon ännu bättre, förklarar Christer Nederman Runbäck.
Framöver är målsättningen att införa Frizon i hela Örebro län och på sikt även i fler län i landet och få bättre vägar i hela landet, året om.
Fakta om Frizon
- En Frizon är vissa vägsträckor som Trafikverket väljer ut och förstärker
- Trafikverket förstärker mindre vägar, ofta grusvägar, som används av till exempel skogsbolagens transporter
- Insatserna kan bland annat bestå av:
- ett extra bärlager av makadam under tjällossningen, för att åtgärda problem som uppstår under säsongen
- infräsning av bärighetshöjande material i vägkroppen för att stärka vägkroppen och minska risken för tjäluppmjukning
- Chaufförer rapporterar in skador de upptäcker till Trafikverkets driftentreprenör som sedan lagar skadorna
- När vägen är torr och stabil igen återställs vägen med väggrus.
Kontakter
Christer Nederman Runbäck, sektionschef Underhåll Trafikverket
tel: 010-124 43 67
mejl: christer.nederman-runback@trafikverket.se
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Underhållsarbete på Angeredsbron kan orsaka köer under tre helger16.10.2026 10:27:01 CEST | Pressmeddelande
Under tre helger i oktober ska Trafikverket renovera en rörelsefog på Angeredsbron i Göteborg. Trafiken kommer att begränsas till ett körfält under delar av helgerna, vilket kan leda till köer och längre restider. För att minska störningen för trafikanter utförs arbetet främst nattetid, när trafiken är mindre intensiv.
Risken för svarthalka närmar sig i Västsverige – Kör försiktigt16.10.2026 09:53:05 CEST | Pressmeddelande
I slutet av helgen och på måndag morgon ökar risken för halt väglag när temperaturen sjunker på flera ställen i Västsverige. Trafikverket har sedan 1 oktober full vinterberedskap. Trafikverket ber trafikanterna att anpassa sitt körsätt till rådande väglag både för sin egen och andras säkerhets skull.
Nya E45 mellan Rengsjön och Älvros öppnar tidigare än planerat16.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 17 november öppnar den nya sträckningen av E45 mellan Rengsjön och Älvros för trafik. Vägen blir drygt två mil kortare, beräknas spara omkring 20 minuter för trafikanterna och leder en del av genomfartstrafiken förbi Sveg.
Fullskalig övning stärker samverkan och säkerhet inför öppning av Västlänkens första del15.10.2026 11:05:18 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket genomförde den 14 oktober den första av två större, planerade säkerhetsövningar i Västlänkens tunnel vid Göteborg Central. Övningen genomfördes tillsammans med räddningstjänst, polis, ambulans och tågbolag som en del av förberedelserna inför att Västlänkens första del öppnar för trafik i december.
Val av lokaliseringsalternativ för Väg 842 delen förbi Tenhult13.10.2026 12:46:50 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket planerar för en ny väg förbi Tenhult. Den nya vägen ska öka framkomlighet och trafiksäkerheten men också förbättra miljön i tätorten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum