Mindre mångfald och mer nationalism i svensk mediapolitik
Styrningen av public service har blivit en politisk stridsfråga, enligt en ny studie från Örebro universitet.
– Vi ser ett tydligt skifte där jämställdhet och mångfald tonas ned samtidigt som uppdraget blir mer nationalistiskt, säger professor Maria Jansson.

Maria Jansson är professor i genusvetenskap vid Örebro universitet och har tillsammans med forskarkollegan Jono Van Belle analyserat statliga utredningar och propositioner om svensk public service mellan 2012 och 2024.
En slutsats är att gränsen mellan publik som medborgare och som konsument – med ett värde på en marknad – har suddats ut. Studien visar också att den politiska styrningen av svensk public service är på väg mot en mer nationalistisk utveckling.
– I linje med tidigare forskning kan vi se att den senaste tiden har inneburit en politisering av diskussionen om public service. Tidö-regeringen föreslår flera förändringar som innebär ett skifte i jämförelse med en tidigare linje som partierna varit tämligen överens om, säger Maria Jansson.
Jämställdhet och mångfald tonas ned
Till exempel har public service uppdrag om jämställdhet och mångfald tonats ned väsentligt. Jämställdhetsuppdraget har strukits helt och kommer inte att utvärderas längre. Formuleringen av det så kallade speglingsuppdraget har ändrats: tidigare handlade det om att ”spegla förhållanden i hela landet och den variation som finns i befolkningen”. Det har ändrats till ”spegla hela befolkningen”.
– Det kan tyckas vara en petitess, men tillsammans med andra skrivningar om att public service ska förmedla ”svensk verklighet” och ”svenska perspektiv” så är det en ganska dramatisk förändring som vi tolkar som att politikerna vill använda public service för att skapa svenskhet, snarare än att spegla publiken i dess mångfald, säger Maria Jansson.
Forskarna drar slutsatsen att svensk mediepolitik är på väg från mångfald och inkludering mot en mer nationalistisk inriktning.
– Jag har sett liknande strykningar av uppdrag som rör jämställdhet och mångfald även på andra områden och tolkar det som en del av en större strategi där jämställdhets och mångfaldsreformer som kvinnorörelser och andra aktörer kämpat för under mycket lång tid stryks. Formuleringar hänvisar ofta till tekniska skäl, men den politiska signalen är att frågorna har lägre prioritet, säger Maria Jansson.
Bidrar till debatt om politisk styrning av public service
Debatten har hittills ofta handlat om sänkta anslag och om att omorganiseringar innebär en risk för ökad politisk styrning av public service. Den här studien visar att även synen på publiken och vilket samhälle public service skall spegla har förändrats.
– Våra resultat visar att det har skett ett skifte även i hur man ser på jämställdhet och mångfald och att de här förändringarna hänger samman med en nationalistisk riktning på politiken, säger Maria Jansson.
Fakta: Svensk public service innebär radio och tv i allmänhetens tjänst och bedrivs av Sveriges Radio (SR), Sveriges Television (SVT) och Sveriges Utbildningsradio (UR).
Här kan du ta del av den vetenskapliga artikeln: The politics of constructing television audiences: Diversity, equality and inclusion in Swedish media policy - Maria Jansson, Jono Van Belle, 2025
Nyckelord
Kontakter
Kontakt: Maria Jansson, professor i genusvetenskap vid Örebro universitet: maria.jansson@oru.se, 0739–333093
Anna LorentzonKommunikatör
Tel:019 302118Tel:0737 621943anna.lorentzon@oru.seBilder

Länkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Så kan personer med typ 1-diabetes hålla blodsockret stabilt vid långvarig fysisk aktivitet12.1.2026 12:05:05 CET | Pressmeddelande
Personer med typ 1-diabetes kan träna och tävla på hög nivå utan att blodsockret blir instabilt. En ny avhandling från Örebro universitet visar att rätt strategier för kolhydratintag och insulinjustering gör det möjligt att behålla en stabil blodsockernivå – även vid mer extrema utmaningar som Vasaloppet.
Därför faller sköra äldre mellan stolarna i vårdkedjan8.1.2026 08:49:19 CET | Pressmeddelande
Platsbrist på sjukhusen, bristande kommunikation mellan vårdgivare och otillräckliga resurser i hemvården. Det är faktorer som bidrar till att äldre patienter ofta återkommer till sjukhus efter en utskrivning. – Vården behöver bli bättre på att fånga upp våra sköra äldre som söker akutsjukvård flera gånger, säger forskaren Marie Jönsson.
Risk för diabetes kan upptäckas hos spädbarn7.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Nyligen upptäckta molekyler i tarmen kan påverka immunsystemet och förutsäga risken för typ 1-diabetes och andra autoimmuna sjukdomar. Resultaten ger hopp om att i framtiden kunna förebygga dessa sjukdomar och är kopplade till den forskning som belönades med 2025 års Nobelpris i fysiologi eller medicin.
Så blir lärare i matematik bättre på att undervisa – tillsammans19.12.2025 07:53:55 CET | Pressmeddelande
Det räcker inte att avsätta tid i schemat för att kollegialt lärande ska fungera och leda till ökad kvalitet i undervisningen – och på sikt till bättre matematikkunskaper hos elever. – Vi måste våga förändra gamla normer, säger Frida Harvey, forskare i matematik vid Örebro universitet.
Adhd i familjen kopplas till ökad risk att begå brott18.12.2025 08:59:23 CET | Pressmeddelande
Personer med adhd har en högre risk att begå brott än personer som inte har adhd. Samma mönster syns hos deras släktingar, enligt en ny studie från Örebro universitet. – Det tyder på att både genetiska och miljömässiga faktorer delade inom familjen kan spela roll, säger forskaren Sofi Oskarsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum