Veteran-SM i Uppsala slår rekord: "Många vill verkligen vara en del av det här"
28.11.2025 15:35:43 CET | Svensk Innebandy | Pressmeddelande
Veteran-SM i innebandy är tillbaka i IFU Arena i Uppsala den 6–8 februari 2026 och intresset är större än någonsin. Det står nu klart att 58 lag är klara för spel – ett nytt rekord. Siffran är dessutom utan den äldsta klassen, 60+, som ännu inte är medräknad.

Veteran-SM spelas i Uppsala för fjärde året i rad. Matcherna pågår från fredag lunch till söndag eftermiddag. Hit kommer spelare som fortfarande tränar flera gånger i veckan, spelare som hittat tillbaka till sporten – och lag som samlas igen efter många år. Alla med samma mål: att spela, tävla och ha roligt tillsammans.
Turneringen har blivit en viktig mötesplats. Matcherna rullar från fredag lunch till söndag eftermiddag. Hallarna fylls av glädje, energi och den där härliga känslan som bara innebandy kan skapa. Det spelas med hjärta, det hejas från läktarna och det skrattas mellan bytena. Veteran-SM är lika mycket en upplevelse som en turnering.
På lördagskvällen fortsätter gemenskapen. Reunionfesten har blivit en av helgens höjdpunkter – en kväll där lag återförenas, nya vänskaper växer fram och historierna från planen lever vidare. Den är nu en självklar tradition och en del av det som gör Veteran-SM så uppskattat.
Att intresset ökar märks tydligt.
– Det är tydligt att Veteran-SM har blivit ett arrangemang många verkligen vill vara en del av. Kombinationen av spelglädje, återföreningar och möjligheten att fortsätta tävla på sin egen nivå gör mästerskapet unikt. Att vi nu landar på ett nytt deltagarrekord visar vilket starkt engagemang som finns runt veteraninnebandyn, säger Stefan Jonasson, kommersiell chef på Svensk Innebandy.
Med ett nytt deltagarrekord i ryggen kliver mästerskapet nu in i februari starkare än någonsin. Tre dagar av spelglädje, gemenskap och innebandy väntar i IFU Arena – samma anda, nu i historiskt stort format.
Nyckelord
Kontakter
Stefan JonassonKommersiell chef
Tel:076-010 73 67stefan.jonasson@innebandy.seInnebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Christer Abrahamsson lämnar rollen som generalsekreterare9.10.2026 19:06:05 CEST | Pressmeddelande
Svenska Innebandyförbundets generalsekreterare Christer Abrahamsson har meddelat förbundsstyrelsen att han säger upp sin tjänst för att gå vidare till ett nytt uppdrag utanför Svensk Innebandy.
Här är herrlandslagets trupp till VM-genrepet: "Lite nytt blod in i gruppen"1.10.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med VM runt hörnet har det blivit dags för herrlandslagets genrep. Det här när Sverige ställs mot Finland och Lettland i en ny trenationsturnering. Här är Sveriges trupp till VM-genrepet.
Välkommen till upptaktsträffen för Svenska Superligan säsongen 2026/273.9.2026 16:42:25 CEST | Pressmeddelande
Svenska Innebandyförbundet bjuder in till den årliga upptaktsträffen för SSL-säsongen 2026/27. På plats finns representanter från samtliga SSL-lag.
Här är herrlandslagets trupp till Euro Floorball Tour: ”Ska bli lite krispigare"24.8.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges herrlandslag kliver in i landslagssäsongen 2026/27 mot tuffast möjliga motstånd. Det här i form av fyrnationsturneringen Euro Floorball Tour som samlar Sveriges, Finlands, Tjeckiens och Schweiz herrlandslag under tre intensiva dagar. För blågult är det här de näst sista landskamperna innan VM i december.
Första damlandslagstruppen under nya förbundskaptenen: ”Fysiken kommer att vara viktig”21.8.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter sommaren väntar den första samlingen för Peter Hörnsten som ny förbundskapten för damlandslaget. Nu presenterar Hörnsten sin första trupp inför Euro Floorball Tour i Schweiz – med en tydlig ambition att bygga vidare på det fysiska spelet och sätta grunderna i försvarsspelet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum