Sverige klart för VM-semifinal i 3-manna efter galen upphämtning
James Blomgren, Pontus Andersson och Joachim Karlsson Rosén stod för en smått osannolik upphämtning i matchspelet i 3-manna. De avancerar till semifinal i VM efter att ha vunnit skiljeserien mot Frankrike och Malaysia. Sveriges andra medalj i mästerskapet i Hongkong är säkrad.
– Vi gav aldrig upp. Otroligt gott att det gick vägen, säger James Blomgren.

James Blomgren, Pontus Andersson och Joachim Karlsson Rosén knep den 16:e och sista platsen till matchspelet i 3-manna med en poängs marginal. Sju matcher väntade för Sverige i grupp A och trion fick en tuff start. De åkte på tre raka förluster och en semifinalplats såg minst sagt långt borta ut. I fjärde matchen kom första segern när de vann över Singapore med 215-209 och i nästa match vann de mot USA. Sverige var då femma i grupp A. Frankrike och Malaysia var i delad ledning på 12 poäng. Sverige fortsatte på vinnarspåret och besegrade just Frankrike i sjätte matchen med 220-201. Inför den sjunde och avslutande matchen fanns det en liten chans för svensk-trion att nå en semifinal. Utöver att Sverige var tvungna att besegra Danmark så behövde Sydkorea vinna över Malaysia och ett avsågat USA behövde plocka fram strikarna och besegra Frankrike. Sverige stod för en stark insats och vann mot Danmark med 246-212. De andra resultaten gick även Sveriges väg. Sydkorea besegrade Malaysia och tog i sin tur hem gruppen. USA vann samtidigt över Frankrike. Det betydde att Sverige, Frankrike och Malaysia var på delad andraplats i gruppen på 12 poäng. En skiljeserie skulle avgöra vilken av de tre nationerna som skulle gå till semifinal.
Sverige klev in i särspelet med vind i seglen och inget kunde stoppa dem där. De tog hem skiljeserien övertygande på 243 poäng och är klara för VM-semifinal.
– Vi fortsatte att tro på det och gav aldrig upp. Otroligt gott att det gick vägen, säger James Blomgren som säkrade avancemanget för Sverige i tionde rutan.
I semifinalen ställs Sverige mot Sydkorea. Semifinalen spelas på torsdag på Queen Elizabeth Stadium i Hongkong med start kl 05.20 svensk tid.
Sverige har därmed säkrat sin andra medalj i mästerskapet. I torsdags tog Markus Jansson brons i singel. Imorgon är det dags för damernas 3-manna.
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:073 818 67 48linus.wiren@swebowl.seRobert AnderssonFörbundskapten
Förbundskapten för dam- och herrlandslaget samt U21- och juniorlandslaget i bowling.
Bilder


Länkar
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Sveriges lag till para-VM är uttaget13.1.2026 13:01:09 CET | Pressmeddelande
Förbundskapten Mikael Engström har tagit ut det svenska laget till para-VM i bowling som spelas den 2-9 maj i Bangkok. Fyra av spelarna var med vid Sveriges succéartade VM 2025 och de får nu sällskap av två mästerskapsdebutanter.
Sveriges lag till junior-EM är uttaget8.1.2026 13:03:04 CET | Pressmeddelande
Förbundskapten Amanda Andersson har tagit ut det svenska laget till junior-EM i bowling som spelas den 30 mars-5 april i Berlin. Tre av spelarna har erfarenhet från tidigare junior-EM medan resterande spelare gör mästerskapsdebut.
Robin Ilhammar tvåa i Motiv AIK International Tournament7.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Robin Ilhammar blev igår tvåa i Motiv AIK International Tournament. Ethan Fiore, USA, tog hem tävlingen efter finalseger över Ilhammar med 254-223. Robin Noberg kom på tredje plats. – Jag är väldigt nöjd. Det här var en fin start på året, säger Robin Ilhammar.
Dubbelt AIK i toppen i Motiv AIK Tournament inför sista kvaldagen4.1.2026 21:32:20 CET | Pressmeddelande
Det är två hemmaspelare som ligger i topp i Motiv AIK Tournament när det återstår en dag i kvalspelet. Allra högst upp i resultatlistan hittar vi engelsmannen och PBA Tripple Crown vinnaren Dominic Barrett, som säsongen 2025/2026 skrev på för AIK. Barrett behövde bara ett försök på sig i kvalet, där han på lördagen slog hela 1491. På andra plats återfinns blott 18-årige AIK'aren Wilmer Kvarnström, som ledde tävlingen över nyår med sina 1426. – Det är alltid kul att prestera på hemmabanor och speciellt när det är en sådan här tävling, säger en nöjd Wilmer Kvarnström.
Jesper Svensson och James Blomgren årets bowlare 2025 på herrsidan29.12.2025 13:15:49 CET | Pressmeddelande
Jesper Svensson och James Blomgren har stått för fantastiska bedrifter under 2025 och Svenska Bowlingförbundet utser båda till årets bowlare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum