Lif rekryterar chefsekonom från TLV
19.8.2025 07:33:00 CEST | Lif | Pressmeddelande
Lif rekryterar Fredrik Andersson till den nyinrättade rollen som chefsekonom. Med lång erfarenhet av ekonomiska analyser och ledarskap inom myndighetsvärlden stärker han Lifs analyskapacitet och förmåga att bidra med kunskap för faktabaserat beslutsfattande.

Fredrik Andersson tillträder en nyinrättad roll som chefsekonom på Lif – de forskande läkemedelsföretagen. Detta är ett led i Lifs pågående utveckling och kompetensförstärkning i syfte att öka förmågan att driva frågor om de forskande läkemedelsföretagens villkor att investera och verka i Sverige. Fredrik kommer senast från TLV, Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, där han var chef för analysavdelningen och ställföreträdande generaldirektör.
När Lif nu stärker upp sin analyskapacitet är det med en tydlig ambition: att på ett mer systematiskt sätt analysera och synliggöra läkemedelssektorns bidrag till tillväxt och produktivitet. Som chefsekonom får Fredrik Andersson en nyckelroll för att utveckla och sprida kunskap som kan användas i både politiska beslutsprocesser och den offentliga debatten.
– De forskande läkemedelsföretagen är inte bara en viktig aktör för hälso- och sjukvården, utan också en motor för innovation, sysselsättning och export. Genom att tydliggöra sambanden mellan tillgång till nya behandlingar, vårdens produktivitet och ekonomisk tillväxt kan vi skapa bättre beslutsunderlag för politiken. Jag ser fram emot att bidra till Lifs arbete att belysa detta samband, och att göra det i en organisation som har en stark och respekterad röst i samhällsdebatten, säger Fredrik Andersson, tillträdande chefsekonom på Lif.
Fredrik Andersson är disputerad nationalekonom med lång erfarenhet från statliga myndigheter. Han har även som utredare åt regeringen och sekreterare i flera statliga utredningar arbetat med analys och policyutveckling inom hälso- och sjukvården och har gedigen erfarenhet av att arbeta i gränslandet mellan forskning, ekonomi och politik.
– Vi är mycket glada att hälsa Fredrik välkommen till Lif. Med sin djupa kunskap om samhällsekonomi och läkemedelsmarknaden kommer han att stärka vår förmåga att synliggöra branschens betydelse för Sveriges framtid, vilket inte minst är avgörande för att möta den händelseutveckling vi nu ser internationellt med hot mot en fungerande läkemedelshandel, säger Sofia Wallström, vd på Lif.
Fredrik Andersson tillträder tjänsten på Lif den 1 september.
Kontakter
Erik KjellinPresschef
Tel:073-934 92 89erik.kjellin@lif.seBilder

Lif
Lif är branschorganisationen för de forskande läkemedelsföretagen i Sverige. Vi arbetar för en högkvalitativ vård och tillgången till nya behandlingar genom att stärka den svenska Life Science-sektorn i samverkan med vårdens aktörer, politiker, tjänstemän och patientföreträdare. Lif har närmare 100 företag som medlemmar.

Följ Lif
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lif
Lif samlar höger och vänster i ny politisk podd10.9.2026 09:03:05 CEST | Pressmeddelande
Dagar före valet lanserar Lif – de forskande läkemedelsföretagen den nya podden Kvartetten. Fyra profiler med bakgrund från politik, opinionsanalys och strategisk kommunikation ska varje månad diskutera aktuella händelser, samhällsdebatten och vägvalen för svensk politik, med fokus på sjukvård, life science och läkemedel. Och de håller inte alltid med varandra.
Stor politisk enighet kring ökade satsningar på nya läkemedel7.9.2026 08:54:47 CEST | Pressmeddelande
Sju av åtta riksdagspartier vill att Sverige inför ett nationellt mål för att snabbare tillgängliggöra nya läkemedel för svenska patienter. Lika många menar att de offentliga satsningarna på nya läkemedel bör öka. Samtliga partier vill att staten tar ett större ansvar för finansiering och introduktion.
Lif välkomnar regeringens beslut om analys av betalningsvilja för läkemedel: “En stark signal”18.6.2026 15:16:06 CEST | Pressmeddelande
Regeringen ger TLV i uppdrag att analysera hur Sveriges betalningsvilja för läkemedel påverkar patienters tillgång till nya behandlingar. Lif – de forskande läkemedelsföretagen ser beslutet som en stark signal och ett viktigt steg för att möta de förändringar som nu sker på den globala läkemedelsmarknaden.
Ny videopodd sätter läkemedelspolitiken på valagendan12.6.2026 10:18:51 CEST | Pressmeddelande
Samtidigt som svenska patienter får vänta allt längre på nya läkemedel och den globala konkurrensen om forskning och investeringar hårdnar går Sverige mot val. För att lyfta några av de viktigaste framtidsfrågorna för svensk hälso- och sjukvård och life science lanserar Lif nu videopodden Vad vill Sverige?
Sjukvården största valfrågan bland stockholmarna – var tredje kan byta parti1.6.2026 07:32:00 CEST | Pressmeddelande
Sjukvården är stockholmarnas viktigaste valfråga inför 2026. Nästan var tredje stockholmare kan tänka sig att byta parti på frågan, och nio av tio tycker att det är oacceptabelt att tillgången till läkemedel skiljer sig mellan regioner. Det visar en ny Novusundersökning från Lif, branschorganisationen för de forskande läkemedelsföretagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum