En kortsiktig budget – när Sverige behöver investeringar i tillväxt och produktivitet
22.9.2025 12:36:00 CEST | Lif | Pressmeddelande
Regeringen har i dag presenterat budgetpropositionen för 2026. Fokus ligger på att möta konjunkturen snarare än att bygga Sveriges långsiktiga konkurrenskraft. Lif, de forskande läkemedelsföretagen, saknar offensiva satsningar i budgeten som visar att Sverige har ambitionen att vara en ledande life science-nation som investerar i läkemedel.

I ett läge där världen präglas av ökad osäkerhet, omstöpta handelsregler och aggressiv amerikansk prispolitik inom läkemedelsområdet har förutsättningarna förändrats för export, läkemedelsförsörjning och investeringar i forskning och utveckling.
– Sverige hade behövt en budget för långsiktig tillväxt och större satsningar på innovation för att möta de stora geopolitiska utmaningar som påverkar branschen. Vi ser positivt på att tidigare skrivningar om kostnadsbesparingar på läkemedel tonats ned i budgetpropositionen. Vad vi saknar är en förståelse för att satsningar på läkemedel ökar tillväxt och produktivitet, säger Sofia Wallström, vd på Lif.
Regeringen lyfter vikten av tillgång till läkemedel för att åstadkomma goda behandlingsresultat i hälso- och sjukvården och främjande av kliniska prövningar.
– För att lyckas attrahera kliniska prövningar och andra företagsinvesteringar behöver Sverige satsa på life science längs hela värdekedjan. En ambitiös användning av nya innovativa läkemedel är viktigt för patienterna och hälso- och sjukvårdens effektivisering, såväl som en motor för forskning och utveckling, säger Wallström.
Kontakter
Erik KjellinPresschef
Tel:073-934 92 89erik.kjellin@lif.seBilder

Lif
Lif är branschorganisationen för de forskande läkemedelsföretagen i Sverige. Vi arbetar för en högkvalitativ vård och tillgången till nya behandlingar genom att stärka den svenska Life Science-sektorn i samverkan med vårdens aktörer, politiker, tjänstemän och patientföreträdare. Lif har närmare 100 företag som medlemmar.

Följ Lif
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lif
Lif samlar höger och vänster i ny politisk podd10.9.2026 09:03:05 CEST | Pressmeddelande
Dagar före valet lanserar Lif – de forskande läkemedelsföretagen den nya podden Kvartetten. Fyra profiler med bakgrund från politik, opinionsanalys och strategisk kommunikation ska varje månad diskutera aktuella händelser, samhällsdebatten och vägvalen för svensk politik, med fokus på sjukvård, life science och läkemedel. Och de håller inte alltid med varandra.
Stor politisk enighet kring ökade satsningar på nya läkemedel7.9.2026 08:54:47 CEST | Pressmeddelande
Sju av åtta riksdagspartier vill att Sverige inför ett nationellt mål för att snabbare tillgängliggöra nya läkemedel för svenska patienter. Lika många menar att de offentliga satsningarna på nya läkemedel bör öka. Samtliga partier vill att staten tar ett större ansvar för finansiering och introduktion.
Lif välkomnar regeringens beslut om analys av betalningsvilja för läkemedel: “En stark signal”18.6.2026 15:16:06 CEST | Pressmeddelande
Regeringen ger TLV i uppdrag att analysera hur Sveriges betalningsvilja för läkemedel påverkar patienters tillgång till nya behandlingar. Lif – de forskande läkemedelsföretagen ser beslutet som en stark signal och ett viktigt steg för att möta de förändringar som nu sker på den globala läkemedelsmarknaden.
Ny videopodd sätter läkemedelspolitiken på valagendan12.6.2026 10:18:51 CEST | Pressmeddelande
Samtidigt som svenska patienter får vänta allt längre på nya läkemedel och den globala konkurrensen om forskning och investeringar hårdnar går Sverige mot val. För att lyfta några av de viktigaste framtidsfrågorna för svensk hälso- och sjukvård och life science lanserar Lif nu videopodden Vad vill Sverige?
Sjukvården största valfrågan bland stockholmarna – var tredje kan byta parti1.6.2026 07:32:00 CEST | Pressmeddelande
Sjukvården är stockholmarnas viktigaste valfråga inför 2026. Nästan var tredje stockholmare kan tänka sig att byta parti på frågan, och nio av tio tycker att det är oacceptabelt att tillgången till läkemedel skiljer sig mellan regioner. Det visar en ny Novusundersökning från Lif, branschorganisationen för de forskande läkemedelsföretagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum