Ny rapport: se upp för falska webbsidor
Julhandeln är i full gång och Svensk Handel varnar nu i en ny rapport om digital brottslighet för en fortsatt ökning av falska webbsidor, som orsakar betydande skador för både konsumenter och företag.

Rapporten ”Handeln och den digitala brottsligheten” visar på att hela 88 procent av de stora företagen har blivit utsatta för att en falsk webbsida skapats i deras namn. Utvecklingen går snabbt och bedragare använder alltmer sofistikerade metoder för att imitera välkända varumärken, vilseleda konsumenter och stjäla betal- och personuppgifter.
Beroende på syfte kan besökaren av webbsidan förmås utföra olika handlingar så som att ovetandes ladda ner skadlig kod, beställa varor som inte existerar, beställa piratkopior, eller mata in känslig information.
– Antalet falska hemsidor växer lavinartat, och är ett problem året runt. Men när vi nu befinner oss mitt i den intensiva julhandeln uppmanar vi såväl konsumenter som företag att vara på sin vakt. Konsekvenserna drabbar inte bara enskilda privatpersoner utan riskerar att urholka förtroendet för hela branschen, säger Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel.
Företagen upplever att hotbilden ökat
Antalet digitala brott ökar, blir alltmer sofistikerade och svårare att upptäcka. Det gör dagens brottslandskap komplext och inte helt lätt att kartlägga.
Handelns viktiga roll i samhället gör branschen till en av många måltavlor för hotaktörer i digitala miljöer, och många av företagen upplever att hotbilden ökat dramatiskt under senare år. 63 procent av de tillfrågade stora företagen upplever att de är mer sårbara för digitala attacker idag än för tre år sedan. Motsvarande siffra för medelstora företag är 59 procent samt 38 procent för de små företagen.
– Siffrorna speglar hur verkligheten ser ut, och vi ser tyvärr ingen ljusning i horisonten. Snarare tvärtom. Det är av yttersta vikt att företagen förstår sin verksamhet och dess unika sårbarheter för att kunna identifiera och hantera hot, annars riskerar konsekvenserna att bli ödesdigra, säger Nina Jelver.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder

Dokument
Länkar
Om Svensk Handel
Svensk Handels uppdrag är att stärka handelns konkurrenskraft och synliggöra branschens innovationskraft och bidrag till samhällets utveckling. Svensk Handel förhandlar och sluter kollektivavtal, påverkar politiker och stöttar medlemmarna i en rad olika frågor.

Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Dämpad modehandel i december14.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter ett relativt stabilt år fick den svenska modehandeln ett svagt avslut på 2025. I december minskade försäljningen av kläder med 2,2 procent och skor med 15,2 procent jämfört med samma månad året innan.
Handelns brottsutsatthet förblir oroväckande hög12.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Svensk Handels Trygghetsbarometer för fjärde kvartalet 2025 visar att 48 procent av butikerna utsattes för brott eller hotfullt beteende. Det är en marginell minskning jämfört med föregående kvartal, men en tydlig ökning jämfört med samma period förra året.
Stark julhandel – ”handelsföretagen fick den julklapp de önskat sig”30.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En av årets mest intensiva handelshögtider är över, och när Svensk Handel nu summerar julhandeln i december kan det konstateras att många handelsföretag hade en stark månad jämfört med samma period föregående år. Den starka perioden är ett tecken på att ekonomin nu börjar återhämta sig.
Second hand-försäljningen ökade i november – uppsving för fysiska butiker29.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Second hand-försäljningen ökade med cirka 4 procent i november jämfört med samma månad i fjol och uppgick till knappt 1,3 miljarder kronor. Samtidigt är försäljningen hittills i år, januari–november, drygt 4 procent lägre än motsvarande period förra året.
Försiktig ljusning i handeln22.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Framtidstron inom handeln fortsätter att stärkas. Dagligvaru- och partihandeln ser nu positivt på kommande tre månader, medan sällanköpsvaruhandeln fortsatt präglas av en något mer dämpad syn på framtiden. Det visar Svensk Handels Handelsbarometer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum