Revisions- och konsultavtalen avslutar Almegas avtalsrörelse
8.1.2026 15:00:00 CET | Almega | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen har i dag tecknat nya kollektivavtal med Akademikerförbunden och Unionen för anställda inom revisions- och konsultföretag – de sista av Almegas 125 kollektivavtal.

– Förhandlingarna har stundtals varit tuffa, mot bakgrund av de svåra frågor som varit på förhandlingsbordet. Samtidigt har det funnits en konstruktiv dialog och det är glädjande att kunna avsluta Almegas avtalsrörelse med avtal anpassade utifrån revisions- och konsultföretagens förutsättningar, säger Joakim Josefsson, förhandlingschef för Almega Tjänsteföretagen.
De nya kollektivavtalen sträcker sig över 24 månader med en total kostnadsökning på 6,4 procent. Avtalet berör omkring 11 000 årsanställda tjänstemän vid närmare 150 medlemsföretag.
– Vi har fått in förbättringar i löneavtalet och när det gäller semesterlön på rörliga lönedelar, vilket har varit efterfrågat av våra medlemsföretag. Avtalens modell för arbetstidsförkortning möjliggör individuell överenskommelse om förläggning eller kontant ersättning, säger Joakim Josefsson.
Attraktiva och branschanpassade villkor är avgörande för tjänstesektorns framgång och Almega strävar alltid efter att skapa de bästa förutsättningarna för både arbetsgivare och medarbetare. Under avtalsrörelsen 2025 tecknar Almega sammanlagt 125 avtal, flest av alla arbetsgivarorganisationer.
Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag - är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt drygt 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Tjänsteindikatorn: Tillväxten tar fart – AI förändrar arbetsmarknaden22.9.2026 07:02:00 CEST | Pressmeddelande
Tillväxten i tjänstesektorn tar fart och produktionen ökar i de flesta tjänstebranscher. I vissa branscher är tillväxten hög men jobben uteblir, något som kan vara ett tecken på AI:s genomslag.
Bred partsöverenskommelse om framtidens kollektivavtal23.6.2026 13:39:17 CEST | Pressmeddelande
Arbetsgivar- och arbetstagarorganisationer inom tjänstesektorn har enats om ett nytt samarbetsavtal för att utveckla framtidens kollektivavtal.
Tjänsteindikatorn: tillväxten bromsar in – jobbtillväxten vänder18.6.2026 08:38:28 CEST | Pressmeddelande
Den privata tjänstesektorn tappar fart efter en stark period. Under det senaste året är produktionen visserligen upp 3,2 procent, men i år har utvecklingen i praktiken avstannat helt. Almegas tjänsteindikator pekar nu mot fortsatt svag tillväxt.
Kompetensbarometern AI: AI hetast inom ekonomi och juridik28.5.2026 07:30:44 CEST | Pressmeddelande
Efterfrågan på AI‑kompetens ökar snabbt, enligt Almegas nya Kompetensbarometern AI som bygger på analyser av över 800 000 jobbannonser. Inom ekonomi och juridik nämns AI i nästan var fjärde annons.
Almega: Undantagen från lönegolvet räcker inte22.5.2026 12:35:13 CEST | Pressmeddelande
Regeringens besked om undantag från det höjda lönegolvet för arbetskraftsinvandring räcker inte för att möta företagens kompetensbehov. Istället riskerar regelverket att hämma tillväxten, undergräva partsmodellen och skicka fel signaler till internationella talanger.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum