Magnus Ugglas ”50 ÅR PÅ TRONEN” har nypremiär i Göteborg ikväll – 180 000 biljetter sålda hittills!
9.1.2026 09:00:08 CET | Moment Group | Pressmeddelande
Efter två fullständigt utsålda säsonger i Stockholm förra året flyttar nu en av Sveriges mest framgångsrika scenshower västerut. Ikväll har Magnus Ugglas hyllade show "50 ÅR PÅ TRONEN" nypremiär på Lorensbergsteatern där den spelas fram till maj – och publikrusningen redan är ett faktum. I Stockholm såldes över 130 000 biljetter, intresset i Göteborg är minst lika stort med redan 50 000 sålda biljetter och till vårens föreställningar återstår endast ett fåtal platser.

- Efter att ha genomlidit två utsålda säsonger i Stockholm känns det underbart att komma till Sveriges framsida, hälsar Magnus Uggla.
“50 ÅR PÅ TRONEN” är en kavalkad genom ett halvt sekel av svensk musikhistoria, levererad med den sylvassa humor, självinsikt och integritet som gjort Magnus Uggla till en av våra mest älskade artister.
Showen har mötts av stark respons från både publik och media, sålt totalt 180 000 biljetter och beskrivs som en träffsäker och underhållande sammanfattning av ett unikt musikaliskt arv. Det här är inte bara en jubileumsshow. Det är en påminnelse om varför Magnus Uggla fortfarande sitter stadigt på tronen.
"50 ÅR PÅ TRONEN" spelas i 1 akt på 90 minuter.
Biljetter sälj via SHOWTIC.
"50 ÅR PÅ TRONEN" presenteras i samarbete mellan 2Entertain, Live Nation och Vicky Nöjesproduktion.
Skrivet i pressen om showen
++++
Den här showen, fylld av hits i ett rasande tempo, visar att han säkert sitter kvar på tronen längre än Carl XVI Gustaf.
- Aftonbladet
Efter någon sekund är publiken med i ”Let's go, let's go, let's go…”
Det är en intensiv föreställning, omsorgsfullt iscensatt med lustig scenografi, snygga ljuseffekter och ett kraftfullt åttamannaband.
- Expressen
Kort om Magnus Uggla
På sjuttiotalet inflytelserik svensk uttolkare av brittisk och amerikansk glamrock. Under åttio och nittiotalet frisinnad upprorsmakare med sikte på samtidens självupptagenhet och yuppie-ideal. På nollnolltalet känslig förvaltare av arvet efter Povel Ramel och Karl Gerhard. Rock’n’roll, schlager, kommersiell listpop och revy. På tvåtusentiotalet intimare, närmare betraktelser. 18 studioalbum. 52 singlar. Alltid i rörelse. Ständigt nyfiken. Belåten med att inte vara belåten.
För det otränade ögat kan det se ut som en artist utan mål och riktning. Men viljan att gång på gång återfödas som en ny artist, delvis eller helt väsensskild den tidigare, är i själva verket det enda som tål att kallas konstant under Magnus Ugglas snart femtio år långa karriär. Antagligen var det också därför han under 2012 valde att göra sin egen version av Jag och min far, där han återigen lyckades med konststycket att erövra ytterligare en generation lyssnare. Tolkningen av Olle Ljungströms Jag och min far skulle visa sig bli hans mest omtalade singel sedan Jag mår illa. På samma sätt blev monologen ”Hallå! Popmusik, kickar å kläder” en av hans mest kritikerrosade föreställningar. Att så sent in i karriären lyckas med konststycket att avtäcka ytterligare ett lager av sin personlighet i offentligheten är få artister förunnat, men säger samtidigt någonting väsentligt om Magnus Uggla.
Nyckelord
Kontakter
Annika CardellHead of Marketing & eCommerce 2Entertain
annika.cardell@2entertain.comBilder














Följ Moment Group
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moment Group
Céline Dion kapar Titanic – den internationellt hyllade musikalkomedin Titaníque kommer till Börsen i Stockholm16.9.2026 10:02:21 CEST | Pressmeddelande
Titanic, Céline Dions odödliga hits och fullständigt skruvad musikalhumor. Den internationella publiksuccén Titaníque kommer till Sverige och har premiär på Börsen i Stockholm den 15 januari 2027. I rollerna som Jack och Rose ser vi Edvin Törnblom och Alma Bengtsson, medan Linda Olsson kliver ombord som Céline Dion. För regi och översättning ansvarar Edward af Sillén.
Lena från Vetlanda - en show på China Teatern 20277.8.2026 09:25:37 CEST | Pressmeddelande
Den 11 februari 2027 har Lena från Vetlanda premiär på China Teatern i Stockholm. I sin nya show bjuder Lena Philipsson in publiken till en fest där hon med sin musik sammanfattar resan från Vetlanda till ett liv på scen. Efter flera år med nya äventyr är det nu dags att komma hem till den egna musiken och möta publiken igen. Biljetterna släpps den 18 augusti kl. 10.00 via showtic.se.
Kungsportshuset tar ny form som mötesplats för upplevelser och event18.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Göteborg får en ny satsning på upplevelser, event och liveunderhållning när Kungsportshuset nu tar ny form mitt i city. Först ut blir ett exklusivt gästspel med Wallmans Christmas Dinnershow – en festlig och storslagen kombination av middag, musik och show som har premiär den 5 november och spelas under 29 föreställningar fram till den 19 december. Biljetterna släpps på Showtic.se den 25 maj kl 10.00.
Colin Nutleys filmklassiker får nytt liv på scen – urpremiär hösten 202729.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter den stora framgången med Änglagård - musikalen, som lockade över 300 000 besökare i Stockholm, Göteborg och Malmö, fortsätter Colin Nutley och Vicky von der Lancken sitt långsiktiga arbete med att utveckla svenska filmklassiker för musikalscenen. Nästa verk i raden blir Black Jack - musikalen, med Helena Bergström som regissör och Niklas Strömstedt som ansvarig kompositör för musiken. Planerad urpremiär hösten 2027.
Grease The Musical förlänger spelperioden på Rondo28.4.2026 10:06:34 CEST | Pressmeddelande
Intresset för höstens stora musikalsatsning Grease The Musical på Rondo i Göteborg är rekordstort. Redan nu förlängs spelperioden med 29 speltillfällen t.o.m januari 2027!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum