Samordnande mottagning för ärftlig cancer öppnas
15.1.2026 13:00:00 CET | Region Kronoberg | Pressmeddelande
Region Kronoberg startar nu en särskild mottagning för personer över 18 år som lever med en konstaterad ökad risk för ärftlig cancer.

Mottagningen har ingen fysisk plats, utan fungerar som en gemensam funktion som samordnar vårdkontakter, uppföljning och rutiner. Den tar emot patienter som har utretts vid klinisk genetik i Lund och där fått en konstaterad ökad risk.
Patientgruppen har tagits om hand även tidigare, men arbetet samlas nu i ett mer strukturerat arbetssätt med en tydlig ingång och ett ansvarigt team.
– Med den här satsningen tar vi ett viktigt steg mot en mer samordnad vård och bättre stöd till de personer som lever med en konstaterad ökad risk för ärftlig cancer, säger Ida Eriksson (M), ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden.
För personer med konstaterad ärftlig cancerrisk
Cirka 5–10 procent av all cancer orsakas av ärftliga faktorer. När flera nära släktingar har drabbats av cancer kan en genetisk utredning bli aktuell. Invånare i Kronoberg utreds av klinisk genetik i Lund.
Tidigare har remisser behövt skickas till flera mottagningar, men nu räcker det med en remiss till den samordnande mottagningen. Det gör vården mer sammanhållen och förenklar kontakten för patienterna.
Om utredningen visar på en konstaterad ökad risk rekommenderas deltagande i ett uppföljningsprogram med regelbundna undersökningar, ofta vid flera olika kliniker i länet.
Mottagningen samlar flera kompetenser och bemannas av läkare, sjuksköterska och medicinsk sekreterare. Vid behov finns även möjlighet till kontakt med kurator.
– Vår målsättning är att dessa personer ska känna sig trygga och ha en tydlig kontaktväg in i vården, säger specialistsjuksköterska Helene Svensson.
Tidig upptäckt och förebyggande insatser
Om utredningen visar på en konstaterad ökad risk erbjuds personen att delta i ett uppföljningsprogram. Syftet är att tidigt upptäcka om cancer håller på att utvecklas.
–Ibland går cancern att förebygga, och då kan patienten erbjudas en operation för att minska risken. Det gör stor skillnad att kunna agera tidigt, säger specialistläkare Racha Ibrahim Bayard.
Arbetet med uppföljning har funnits tidigare, men blir mer enhetligt och samordnat i och med den nya mottagningen.
Kontakter
Elin RosvallAvdelningschef kirurgmottagningen
Tel:0470-58 35 12elin.rosvall@kronoberg.seIda Eriksson (M)Ordförande hälso- och sjukvårdsnämnden
Tel:0738-25 26 13ida.eriksson@kronoberg.seMarie LendahlsPressekreterare Region Kronoberg
Tel:0470-58 96 70Tel:0709-84 44 22marie.lendahls@kronoberg.seFölj Region Kronoberg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Kronoberg
Ny avhandling djupdyker i ovanlig autoimmun sjukdom16.2.2026 13:42:09 CET | Pressmeddelande
Den 13 februari disputerade Malin Petersson, ST-läkare i internmedicin vid medicinkliniken i Region Kronoberg, med en avhandling om den ovanliga autoimmuna sjukdomen myastenia gravis. Avhandlingen ger ny kunskap om hur sjukdomen påverkar livskvaliteten samt om möjliga livsstilsfaktorer kopplade till risken att insjukna.
Patient skickades hem från akuten utan läkarbedömning16.2.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Region Kronoberg har gjort en Lex Maria-anmälan angående en händelse där en patient med känd allvarlig sjukdom avled. Patienten hade sökt vård på akutmottagningen men undersöktes aldrig av läkare.
Primärvården i Region Kronoberg får höga betyg av patienterna11.2.2026 14:03:00 CET | Pressmeddelande
Primärvården i Region Kronoberg får genomgående höga omdömen i en egen patientenkät. Över 96 procent av de svarande upplever att personalen har hög kunskap och professionalitet, och nästan 90 procent uppger att det var enkelt att komma i kontakt med primärvården.
Verksamhetsområdeschefen på rättspsykiatriska regionkliniken avslutar sin tjänst10.2.2026 11:40:03 CET | Pressmeddelande
Verksamhetsområdeschef på rättspsykiatriska regionkliniken i Växjö, Tina Fogelklou, avslutar sitt uppdrag i Region Kronoberg. – Vi behöver arbeta med verksamhetsutveckling på kliniken, för att förhindra framtida brister i säkerhetsarbetet. Vi har landat i att den förändringsresan behöver ett nytt ledarskap, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Ewa Ekman.
Regionstyrelsen sammanträder i morgon9.2.2026 15:12:51 CET | Pressmeddelande
Den 10 februari klockan 9 sammanträder regionstyrelsen. Här är några av dagens ärenden:
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum