Frukt och grönsaker i världsklass! Lidl är Official Fresh Food Partner till EHF Handbolls-EM 2026
16.1.2026 11:00:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Lidl är stolt Official Fresh Food Partner när herrarnas handbolls-EM avgörs i Sverige, Danmark och Norge mellan den 15 januari och 1 februari.
-Genom partnerskapet vill vi inspirera till rörelse och visa att rätt bränsle är nyckeln till både topprestationer och en hälsosammare vardag, säger Robert Stekovic, chief customer officer på Lidl Sverige.

Lidl fortsätter sitt engagemang för sport och hälsa när 24 nationer nu gör upp om EM-titeln. Partnerskapet ligger Lidl varmt om hjärtat eftersom topprestationer kräver rätt bränsle, oavsett om man är elitidrottare eller motionär. Som Official Fresh Food Partner är Lidls mål att inspirera och göra det enklare för alla att leva ett aktivt liv, både på och utanför planen. Under mästerskapet omsätts målet till konkret handling när Lidl förser spelare, funktionärer, domare och volontärer med färsk frukt och smoothies för att säkerställa högsta möjliga energinivå.
Arbetet är djupt rotat i Lidls internationella hållbarhetsstrategi kring medveten kosthållning, där sortimentet ställs om för att rymma fler växtbaserade alternativ och fullkornsprodukter.
-För oss på Lidl handlar det om en stolthet i att erbjuda våra kunder marknadens bästa utbud av frukt och grönt varje dag. Vår ambition är att inspirera till matglädje och visa hur enkelt det kan vara att välja en god och näringsrik kost, säger Robert Stekovic, chief customer officer på Lidl Sverige.
Fokus på nästa generations handbollsstjärnor
Under mästerskapet satsar Lidl särskilt på att inkludera barn och unga genom initiativ som ska väcka intresse för sport och hälsa. Genom satsningen Lidl Kids Team får cirka 500 barn chansen att bli matchknattar och komma riktigt nära sina idoler. Det är en unik möjlighet att skapa minnen för livet, att få gå in på planen hand i hand med proffsspelarna inför tusentals åskådare.
En annan stor satsning är Lidl Youth Camp, där ett helt handbollslag får möjligheten att åka på ett exklusivt läger. Lidl Sverige har anordnat en tävling där intresset varit enormt; hundratals ungdomslag har ansökt om en plats, och vinnarlaget kommer att tillkännages inom kort. Det vinnande laget skickas till Herning i Danmark för två dagar fyllda med handboll, gemenskap och kunskap om hur viktig kosten är för att orka prestera och må bra. Som en extra inspirationskälla får deltagarna träffa legendarer som den svenske ikonen Ljubomir Vranjes, som är där för att dela med sig av sina erfarenheter från världstoppen.
Upplevelser för alla
Förutom att bidra med färska frukter och grönsaker till spelare, domare och funktionärer under mästerskapet, öppnar Lidl dörrarna för sina kunder och medarbetare genom att tävla ut biljetter till matcherna. I Sverige kommer det finnas en eventyta där hälsosamma smakprov från sortimentet står i fokus. Syftet är att sprida matglädje och visa på bredden i det hållbara utbudet. Som en särskild höjdpunkt kan lyckliga biljettvinnare även få tillgång till "Lidl Freshness Lounge" – en exklusiv VIP-soffa i publiken, där de kan njuta av matcherna från bästa plats samtidigt som de bjuds på smoothies, frukt och nötter.
Genom partnerskapet med herrarnas EHF EURO 2026 fortsätter Lidl sitt engagemang för medveten kost och hälsa där högkvalitativ mat och rörelse går hand i hand.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 210 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Söt succé i chokladhyllan – Lidls Fairtrade-märkta mjölkchoklad från Fin Carré kniper topplacering9.10.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
När Allt om Mat testade 11 olika sorters mjölkchoklad tog Lidls Fin Carré – Milk chocolate plats i toppen med betyget 4 av 5 med beskrivningen “chokladen är krämig och förförisk".
Lidls europeiska handelsvolymer ger 1,9 miljarder i Fairtrade-premie till odlare8.10.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Genom att ställa om sina egna varumärken på europanivå har Lidl skapat en av dagligvaruhandelns största volymdrivare för certifierade råvaror. Under de 20 år som kedjan samarbetat med Fairtrade har försäljningen genererat cirka 1,9 miljarder kronor (171 miljoner euro) i Fairtrade-premier till odlare runt om i världen.
Max & Mila’s World: Lidls nya varumärke för hund- och kattägare7.10.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hundar och katter är betydligt mer än bara husdjur – de är fullvärdiga familjemedlemmar vars välmående prioriteras högt av sina ägare. Samtidigt kan det kännas snårigt att välja rätt i djurmatshyllan. Nu förenklar Lidl valet för alla husdjursägare genom lanseringen av Max & Mila’s World – ett nytt, sammanhållet varumärke för hund och katt i samtliga butiker. Med tre tydliga kvalitetsnivåer, transparent innehållsförteckning och modern design levererar Lidl exakt det som efterfrågas: en trygg destination som gör det enkelt att välja rätt.
Topptestad klassiker – Lidls köttbullar imponerar2.10.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
I Svenska Dagbladets test av köttbullar placerade sig Lidls svenska gourmet köttbullar från det egna märket Matriket i topp med betyget 5 av 6. "Redan kalla väcker de positiva reaktioner. Efter en vända i stekpannan utvecklar de dessutom en aptitlig stekyta och en tydlig karaktär.”
Lidl och WWF når milstolpar inom mer hållbara inköp av palmolja1.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige har kommit långt på resan inom ramen för det internationella partnerskapet med WWF för certifiering av palmolja. I dag är minst 98 procent av den palmolja som används i våra egna märkesvaror certifierad enligt internationellt erkända certifieringar såsom RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) eller EU-ekologiskt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum