Stora skillnader i lönsamhet på fjärrvärmens monopolmarknad
21.1.2026 08:00:00 CET | Fastighetsägarna | Pressmeddelande
Fjärrvärmepriserna i Sverige har ökat med över 25 procent under de två senaste åren. Samtidigt visar Fastighetsägarnas nya rapport Fjärrvärmekollen 2025 att ett begränsat antal fjärrvärmebolag uppvisar mycket hög lönsamhet – avkastning över 10 procent och i vissa fall över 20 procent – på en marknad där kunderna i realiteten saknar alternativ.

- Vår kartläggning visar att det går att kombinera rimliga fjärrvärmepriser med god och stabil avkastning. Samtidigt ser vi exempel på bolag med mycket starka balansräkningar och hög avkastning, vilket väcker frågor om prissättningen på en monopolmarknad, säger Anders G Johansson, näringspolitisk chef vid Fastighetsägarna GFR.
För fastighetsägare, där uppvärmning ofta utgör den största löpande kostnadsposten, har prisutvecklingen fått betydande ekonomiska konsekvenser. Samtidigt som priserna ökat kraftigt uppgår den genomsnittliga avkastningen i fjärrvärmebranschen under samma period till cirka 3,3 procent. Men skillnaderna mellan bolag är stora. Flera bolag ligger på nivåer som normalt förknippas med betydligt högre affärsrisk – trots stabil efterfrågan och lokala monopol.
Rapporten analyserar sambandet mellan prisnivå och lönsamhet för de 20 bolag med högst avkastning. Resultatet visar att höga fjärrvärmepriser inte är en förutsättning för god avkastning. Skillnader i prisnivå förklaras i stället ofta av bolagsspecifika beslut om investeringar, produktionslösningar och hur verksamheten har organiserats och drivits över tid.
De bolag som uppvisar högst avkastning har dessutom i genomsnitt starkare finansiell ställning än branschen som helhet, med hög soliditet och starka balansräkningar.
I rapporten Fjärrvärmekollen 2025 framgår bland annat att:
- ett fåtal bolag har avkastning över 10 procent, i vissa fall över 20 procent
- höga priser inte är en förutsättning för god lönsamhet
- flera av de mest lönsamma bolagen har stark finansiell kapacitet att vara mer återhållsamma i prissättningen
Fakta: Om Fjärrvärmekollen 2025
Rapporten bygger på en analys av fjärrvärmebolagens prisutveckling 2023–2025 och ekonomiska resultat 2020–2024. Underlaget baseras på fjärrvärmebolagens redovisningar till Energimarknadsinspektionen för 2024.
Här kan du se hur fjärrvärmebolagens avkastning ser ut i enskilda kommuner och ladda ner rapporten i sin helhet.
https://www.fastighetsagarna.se/aktuellt/rapporter/gfrs-rapporter/fjarrvarmekollen-2025/
Nyckelord
Kontakter
Anders G JohanssonNäringspolitisk chef Fastighetsägarna GFR
Tel:031-755 33 46Tel:076-854 88 57anders.g.johansson@fastighetsagarna.seFastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
I Fastighetsägarna GFR ingår Västra Götalands, Värmlands, Hallands, Jönköpings, Kalmar och västra Östergötlands län. Huvudkontoret ligger i Göteborg och lokalkontoren finns i Borås, Halmstad, Jönköping, Kalmar, Karlstad, Linköping, Skövde och Uddevalla.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Hyrorna höjs med cirka 3 procent i stockholmsregionen – men det räcker inte2.10.2026 13:14:24 CEST | Pressmeddelande
I dag, fredagen den 2 oktober, offentliggjordes de första rekommendationerna avseende bostadshyresutvecklingen under 2027 för de hyresvärdar som har Fastighetsägarna Stockholm som förhandlingsombud. Rekommendationerna avser Gotland, Tyresö och Vaxholm där hyrorna kommer att höjas med 2.8, 3.1 respektive 3.2 procent.
Vi står bakom IMD-rekommendationen som Hyresgästföreningen frånträder30.9.2026 14:48:50 CEST | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen meddelar att de omedelbart frånträder den gemensamma vägledningen om individuell mätning och debitering (IMD) av vattenförbrukning hos hyresgäster. Fastighetsägarna och Sveriges Allmännytta står fortsatt gemensamt bakom vägledningen som den rekommenderade lösningen för IMD-överenskommelser i hyresrätt.
Problemet är inte skiljemannen – utan att förhandlingarna låser sig25.9.2026 14:04:33 CEST | Pressmeddelande
De första rekommendationerna i årshyresförhandlingarna inför 2027 har kommit från oberoende skiljemän. De innebär hyresjusteringar på i genomsnitt 2,84 procent i 15 kommuner i Skaraborg och två i Jönköpings län. Hyresgästföreningen kritiserar besluten och kräver att lagstiftningen görs om från grunden. Fastighetsägarna menar att kritiken riktas mot fel problem: att förhandlingarna låser sig och att Hyresgästföreningen saknar förhandlingsvilja.
Rättelse: Politikerna i Stockholms län vill få fart på bostadsbyggandet och är eniga i att priserna ska följa marknadsläget9.9.2026 15:48:20 CEST | Pressmeddelande
8 av 10 politiker i Stockholms län är överens om att korta byggtiderna. 75 procent instämmer helt eller delvis i att priserna bör justeras utifrån marknadsläget. Det visar en valenkät som Fastighetsägarna Stockholm gjort bland kommunpolitiker i kommunerna i Stockholms län.
Olycklig reglering av bostadspolitiken från EU-kommissionen9.9.2026 13:20:29 CEST | Pressmeddelande
EU-kommissionen presenterade i dag sitt förslag till en Affordable Housing Act. Förordningen ska göra det lättare för medlemsstater eller regionala och lokala myndigheter att införa restriktioner på ansträngda bostadsmarknader, områden där bostäder är dyra i förhållande till hushållens inkomster. Det handlar dels om korttidsuthyrning, dels – och mer problematiskt – om möjligheten att begränsa förvärv och användning av bostäder som inte är någons permanentbostad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum