Pengar till kunskapsunderlag för decentraliserade kliniska läkemedelsprövningar
27.1.2026 09:05:11 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Uppsala Clinical Research Center (UCR), Region Uppsala, får pengar från Swetrial för ett projekt som ska revidera det svenska kunskapsunderlaget för decentraliserade kliniska läkemedelsprövningar (DCT) – ett arbetssätt som kan göra kliniska prövningar mer tillgängliga och mindre betungande för patienter.

Decentraliserade kliniska prövningar innebär att hela eller delar av en prövning kan genomföras på distans. Det kan till exempel handla om digitalt samtycke, hembesök, distansuppföljning eller digitala mätinstrument. Syftet är att minska behovet av fysiska besök och därigenom öka möjligheterna för fler patienter att delta i kliniska prövningar.
Samtidigt är kliniska prövningar en strikt reglerad verksamhet. När nya arbetssätt införs behöver man säkerställa att de används på ett korrekt och regulatoriskt säkert sätt. Detta gäller även för decentraliserade komponenter, vilket var en av bakgrunderna till att ett svenskt kunskapsunderlag togs fram och publicerades i november 2024.
Brett samarbete bakom kunskapsunderlaget
Kunskapsunderlaget bygger på erfarenheter från ett antal personer med lång och praktisk erfarenhet av kliniska prövningar och av att implementera olika DCT‑komponenter. I arbetsgruppen som tog fram den första versionen av underlaget – vilka även medverkar i revideringsarbetet – ingår representanter från akademi, sjukvård och näringsliv.
Underlaget som nu ska uppdateras är ett resultat av ett initiativ ursprungligen från Lif och som samlade Region Stockholm och Region Uppsala/UCR i den arbetsgrupp som tillsammans producerat kunskapsöversikten.
Reviderat kunskapsunderlag
Projektet innebär att kunskapsunderlaget nu revideras och uppdateras med anledning av den snabba utvecklingen inom området. Ambitionen är att ta fram ett uppdaterat underlag som fortsatt kan fungera som praktiskt stöd för aktörer inom hälso- och sjukvården, akademin och näringslivet som överväger att införa DCT-komponenter.
– Decentraliserade kliniska prövningar kan vara ett viktigt verktyg för att både öka genomförandekapaciteten och göra det enklare för patienter att delta. Med ett uppdaterat kunskapsunderlag vill vi också bidra till att fler aktörer känner sig trygga i hur decentraliserade komponenter kan användas på ett regulatoriskt säkert sätt, säger Anna Åhlander, som är klinisk projektledare vid UCR.
Goda förutsättningar
Kliniska läkemedelsprövningar är beroende av att patienter vill och ges möjlighet att delta. Därför behöver prövningarna göras tillgängliga för så många människor som möjligt, samtidigt som man säkerställer vetenskaplig robusthet och resurs- och kostnadseffektivitet.
– Metodutveckling enligt vetenskaplig metodik och klinisk forskning inom sjukvården är avgörande för svensk forskning. Det möjliggör för svenska patienter att få tidig tillgång till nya bättre behandlingar, det bidrar till att hälso- och sjukvården arbetar evidensbaserat och det bidrar till att öka kunskapen bland vårdens professioner, säger Maria Englund som är tillförodnad kanslichef på Swetrial.
Sverige har mycket goda förutsättningar för DCT, bland annat tack vare hög digital mognad, gynnsam regulatorisk miljö och en geografiskt spridd befolkning där distansmoment kan ge stor nytta.
Nyckelord
Kontakter
Vid frågor om att driva en DCT-studie, kontakta Uppsala Clinical Research Center
UCR | Uppsala Clinical Research Center
info@ucr.uu.se
www.ucr.uu.se
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seBilder

Om oss
Swetrial är ett nationellt partnerskap med uppdrag att stärka Sveriges roll inom kliniska prövningar och life-science. Partnerskapet är ett samarbete mellan Läkemedelsverket, hälso- och sjukvården, patienter, akademin och industrin.
För att underlätta samarbetet mellan de olika aktörerna har Läkemedelsverket på uppdrag av regeringen inrättat ett kansli och ett externt råd. Kansliet ansvarar för kommunikation, omvärldsbevakning, uppföljning och fördelning av medel. Rådet stödjer kansliets långsiktiga arbete, inriktning och förankring hos aktörerna.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Sverige behöver stärka tillgången till plasma för läkemedel9.6.2026 13:05:48 CEST | Pressmeddelande
Sverige behöver öka insamlingen av plasma för att minska sårbarheten i försörjningen av viktiga läkemedel. Det konstaterar Socialstyrelsen och Läkemedelsverket i en ny rapport till regeringen.
Rätten att förskriva adhd–läkemedel bör inte utökas2.6.2026 09:13:59 CEST | Pressmeddelande
Andelen av befolkningen som har en adhd-diagnos har ökat kraftigt åren 2010–2025. Bland unga, 13–17 år, har cirka 10 procent av flickorna och knappt 15 procent av pojkarna en adhd-diagnos eller uttag av adhd-läkemedel, enligt en rapport från Läkemedelsverket. Myndigheten vill i stället för utökad förskrivningsrätt få ett nytt uppdrag och utreda förutsättningarna för en flerårig försöksverksamhet där läkare med specialistkompetens i allmänmedicin ska kunna ansöka om dispens för att förskriva centralstimulerade läkemedel för vuxna.
Swetrial öppnar utlysningar för att stärka Sveriges kapacitet för kliniska prövningar1.6.2026 12:30:27 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juni öppnar Swetrial årets utlysningar för statsbidrag till kliniska prövningsnätverk och nationella satsningar. Satsningen ska stärka Sveriges förmåga att attrahera och genomföra fler kliniska prövningar – till nytta för patienter, hälso- och sjukvården och Sveriges konkurrenskraft inom life science.
Därför är det så svårt att få tag på östrogen som plåster, spray och gel28.5.2026 07:55:17 CEST | Pressmeddelande
Efterfrågan överskrider fortfarande tillgången på de plåster, spray och gel med östrogen som används vid behandling av klimakteriebesvär. Nya leveranser väntas komma, men tillgången bedöms fortsatt vara osäker.
Läkemedelsverket stärker beredskapen – kartlägger medicinteknikbranschen26.5.2026 08:57:37 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten har fått i uppdrag av regeringen att stärka Sveriges beredskap för medicintekniska produkter. Nu efterlyser myndigheterna branschens hjälp för att skapa en bättre bild av hur marknaden fungerar i dag – och bjuder in till en enkät.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum