SVT:s “Älskade kyckling” visar: Lidandet fortsätter
4.2.2026 09:23:39 CET | Djurens Rätt | Pressmeddelande
Uppdrag gransknings uppföljning av Kycklingens pris visar att allvarliga djurskyddsproblem fortsätter i den svenska kycklingindustrin. Djurens Rätt kräver att Svensk Fågel agerar.

– Det här är vår tids mest akuta djurvälfärdsfråga, och det är fullständigt oacceptabelt att inget hänt på två år, säger Tina Hogevik, riksordförande för Djurens Rätt.
I Norge har branschen själva tagit beslut om att fasa ut turbokycklingar, efter kritik från forskare och djurskyddsorganisationer. Det väcker frågan om varför den svenska kycklingbranschen inte kan göra samma sak.
Branschorganisationen Svensk Fågel samlar majoriteten av den svenska kycklingbranschen och kan själva besluta om vilka kycklingraser som används i produktionen. De har makten att förändra – ändå har inga steg tagits för kycklingarna.
– Turbokycklingarnas situation är en konsekvens av att Svensk Fågel inte har några ambitioner på att agera. I Norge har branschen redan visat att det går att ta ansvar – när ska Sverige hänga med i utvecklingen? säger Tina Hogevik.
I SVT:s Älskade kyckling hävdar Svensk Fågel att den svenska kycklingproduktionen håller en hög djurvälfärd. Men forskare och veterinärer varnar för stora problem.
Per Jensen, professor i etologi vid Linköpings universitet, beskriver turbokycklingar som “det största djurskyddsproblemet vi har inom all djuruppfödning”.
– Djurens Rätt uppmanar Svensk Fågel och Sveriges politiker att omedelbart agera – sätt stopp för turbokycklingarnas lidande, säger Tina Hogevik.
Nyckelord
Kontakter
Nanna ThydénPresskommunikatör
Tel:070-649 20 41press@djurensratt.seLinn ÅkessonProgramchef
Tel:070-649 20 41press@djurensratt.seBilder

Länkar
Djurens Rätt arbetar globalt för att göra skillnad för de djur som är flest och har det sämst. Det har vi gjort sedan 1882. Med målinriktade kampanjer, företagssamarbeten och politiskt påverkansarbete är vi en av världens ledande djurrätts- och djurskyddsorganisationer, med 50 000 medlemmar i Sverige.
Följ Djurens Rätt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Djurens Rätt
Nya filmer visar plågsamma djurtester – Djurens Rätt kräver svenskt ansvar19.4.2026 07:06:04 CEST | Pressmeddelande
Nypublicerat filmmaterial visar djur som utsätts för plågsamma giftighetstester. Djurens Rätt kräver att den svenska regeringen agerar och att det svenskbaserade läkemedelsbolaget AstraZeneca tar ansvar.
Miljonstöd till djurfabriker: “En grov felprioritering”13.4.2026 13:46:03 CEST | Pressmeddelande
Regeringens vårändringsbudget för 2026 innehåller en satsning på 166 miljoner kronor i ersättning vid smittsamma djursjukdomar som fågelinfluensa och salmonella. Enligt Djurens Rätt bör medlen i stället användas till stärkt djurvälfärd och växtbaserad innovation.
Kycklingfabriker får ersättning – skattebetalarna står för kostnaden27.3.2026 11:21:24 CET | Pressmeddelande
Regeringen har beslutat att kycklingfabriker ska kunna få statlig ersättning vid utbrott av salmonella. Djurens Rätt kritiserar beslutet och menar att skattebetalarna inte ska betala för Sveriges bristfälliga djurhållning.
Fjäderfria kommuner 2026 – här är hela listan26.3.2026 08:43:44 CET | Pressmeddelande
277 av Sveriges 290 kommuner väljer bort fjädrar i sitt påskpynt i år, visar Djurens Rätts årliga kartläggning. Det innebär att 95 procent av kommunerna tar plats på Fjäderfria listan 2026.
Tre av fyra svenskar säger nej till turbokycklingar enligt ny undersökning23.3.2026 13:38:01 CET | Pressmeddelande
En ny undersökning från Djurens Rätt visar att tre av fyra svenskar tycker att kycklingbranschen i Sverige bör ställa om till mer långsamväxande kycklingar. Resultatet pekar på ett starkt folkligt stöd för förändring.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum