Regeringens beslut om strategi för den gemensamma jordbrukspolitiken, CAP, med sikte på 2030 och därefter
9.2.2026 09:10:23 CET | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande
LRF välkomnar att regeringen i strategin lyfter vikten av att säkerställa lantbrukarnas långsiktiga konkurrenskraft. Det är en nödvändig utgångspunkt för att kunna stärka livsmedelsförsörjningen och öka den svenska livsmedelsproduktionen.

LRF och regeringen delar bilden av att CAP ska bidra till att framtidssäkra och möjliggöra en ökad livsmedelsproduktion, stimulera ett aktivt lantbruk och stärka produktionen i hela Sverige. Här finns stora möjligheter att stärka försörjningsförmågan – men då måste politiken också prioritera produktion av mer mat. Det är avgörande för att stärka sektorns attraktivitet och långsiktiga utveckling.
"Det är positivt att regeringen och LRF har ungefär samma målbild och övergripande prioriteringar för jordbrukspolitiken. Men om regeringen menar allvar med en stärkt livsmedelsförsörjning och beredskap krävs att dessa mål också får väga tyngre än andra samhällsintressen i praktiken”, säger Palle Borgström, förbundsordförande för LRF.
Regeringen pekar på att den gemensamma jordbrukspolitiken ska stimulera en ökande livsmedelsproduktion i hela landet, bidra till att fler unga etablerar sig som företagare i jordbruket och stärka lönsamheten. LRF vill understryka att detta förutsätter en långsiktigt trygg och tillräcklig finansiering av politiken.
LRF förutsätter att regeringen tydligt arbetar för en ökad finansiering av CAP i EU:s nästa långtidsbudget och för en ökad öronmärkning av medel till jordbrukspolitiken. Förhandlingarna om EU-budgeten pågår fortfarande, men enligt de förslag som ligger riskerar budgeten för CAP att minska väsentligt. Om regeringen inte lyckas fullt ut i förhandlingarna i Bryssel måste den också vara beredd att öka den svenska nationella medfinansieringen.
“Om inte tillräckliga resurser tillförs riskerar strategins ambitioner att stanna vid ord – samtidigt som utvecklingen i praktiken går åt fel håll och förutsättningarna för livsmedelsproduktion i Sverige försämras rejält”, fortsätter Palle Borgström.
LRF delar också regeringens bild av att CAP-ersättningarna har en stor betydelse för lantbrukets miljö- och klimatarbete och den gröna omställningen.
“Samtidigt är det avgörande att ersättningar för miljö och klimat utformas så att de stärker, och inte motverkar, möjligheten att producera mat. Utan lönsamma företag får vi ingen långsiktig hållbarhet inom miljöarbetet, och om CAP-ersättningar kan stimulera till att jordbruksmarken kan användas för produktion med extra god miljöhänsyn så får vi en vinna-vinna situation”, avslutar Palle Borgström
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Centerpartiets möte: Montera inte ned det Sverige vill och behöver rusta upp9.10.2026 12:14:40 CEST | Pressmeddelande
Inför fredagens uppmärksammade lägesgenomgång på Centerpartiets initiativ får LRF många frågor om sin lägesbild och vad organisationen hade velat föra fram. LRF besked till partierna: Jord- och skogsbruket kan skapa fler jobb, stärka beredskapen och driva klimatomställningen i hela Sverige. Men politiska beslut riskerar att bromsa just den produktion som Sverige behöver mer av: svensk mat, fossilfri energi och förnybara råvaror. Nästa regering måste ge de gröna näringarna möjlighet att växla upp.
Replik i SvD: ”Prospekteringstillstånd skapar vänteläge”5.10.2026 07:34:03 CEST | Pressmeddelande
Sverige behöver mer livsmedelsproduktion, mer bioenergi och större investeringar för att stärka beredskapen. Samtidigt riskerar dagens regler för prospektering att hålla markägare och företagare i osäkerhet under många år. Det är en politik som hämmar investeringar och bromsar utvecklingen på landsbygden, menar LRF i en replik i Svenska Dagbladet.
Nordens säkerhetspolitik börjar på åkern29.9.2026 06:11:00 CEST | Pressmeddelande
De nordiska lantbruksungdomsorganisationerna uppmanar politiker i hela Norden att göra livsmedelsproduktionen till en central del av säkerhets- och beredskapspolitiken. I en gemensam debattartikel i Altinget lyfter organisationerna fram att framtidens livsmedelsförsörjning hänger på att fler unga får möjlighet att bli lantbrukare.
Svenska folket har sagt sitt: Maten måste prioriteras24.9.2026 08:08:10 CEST | Pressmeddelande
Samtidigt som partierna förhandlar om den nya regeringens politik ger svenska folket ett tydligt besked: 79 procent vill att nästa regering gör mer för att stärka Sveriges livsmedelsproduktion. Det visar en ny undersökning som Verian genomfört på uppdrag av LRF. Enigheten om målet är stor. Nu måste den omsättas i beslut som undanröjer hindren för att investera och producera mer mat.
Ny rapport pekar ut investeringsmöjligheter i det gröna näringslivet23.9.2026 13:46:00 CEST | Pressmeddelande
Det gröna näringslivet står inför ett investeringsbehov på över 100 miljarder kronor fram till 2035. Samtidigt ökar efterfrågan på mat, förnybara råvaror och biobaserade lösningar i takt med befolkningstillväxt, klimatomställning och ett ökat fokus på beredskap. Det konstaterar en ny rapport från LRF Ventures, en del av Lantbrukarnas Riksförbund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum