Från buddhistiskt tempel till världscuparenan
20.2.2026 20:00:03 CET | Gothenburg Horse Show | Nyheter
Han är uppvuxen i ett buddhistiskt tempel och kommer från ett land som inte främst förknippas med hästhoppning. Eiken Sato är en stigande stjärna i sporten och jagar nu poäng för att ta sig till finalen i FEI World Cup.

Sedan sju månader tillbaka rider japanen Eiken Sato i en knallgul kavaj – en färg som ridsportpubliken har lärt sig förknippa med en annan världsstjärna, brasilianaren Yuri Mansur.
– Vi har ett samarbete som jag är väldigt glad för. Yuri är en bra ryttare, person och tränare, så jag tror att mina resultat till stor del är hans förtjänst, säger Eiken Sato.
När Gothenburg Horse Show pågår 2026 är Eiken den högst placerade japanska ryttaren på FEI World Ranking, på plats nummer 198. När han placerade sig i torsdagens 1,50-hoppning var det hans fjärde internationella pallplats 2026.
– Det är första gången jag är här i Göteborg. Jag är redan imponerad av arenan och publiken, säger Eiken.
Japan är ett land som inte direkt förknippas med ridsport. Eiken är uppvuxen i tempelområdet Myōshō-ji. Inom den japanska buddhismen är det tradition att den äldsta sonen blir munk – dock lever de flesta ett vanligt familjeliv och har vanliga jobb. Eikens far är munk, liksom hans äldre bror.
– Jag växte upp med kulturen men praktiserar den inte alls i dag, säger Eiken.
Hans föräldrar drev en ridskola, så hästar och ridning var en naturlig del av Eikens liv. Han visste tidigt att han ville komma till Europa för att se mer av tävlingssporten och som 18-åring, utan att kunna ett ord engelska, lämnade han ön i Stilla havet.
– Jos Verlooy var landslagstränare i Japan och hjälpte mig att få arbete hos Axel Verlooy, där jag jobbade med bland andra Harrie Smolders. Jag följde dem på tävlingar och lärde mig kommunicera med européer och att ta mig fram i Europa. Det är stor skillnad jämfört med Japan, berättar Eiken.
Så småningom hamnade Eiken hos legenden Paul Schockemöhle, där han arbetade i flera år. En av hans kollegor var den svenska ryttaren Helena Torstensson, som är imponerad av japanens talang.
– Han har en helt fantastisk känsla för hästen, hindret och banan. Det spelar ingen roll om det är en häst som precis hoppats in eller en OS-häst – han får den att hoppa fantastiskt, säger Helena Torstensson.
– Jag försöker alltid göra mitt bästa, och det är en del av jobbet. Hos Schockemöhle fick jag rida alla sorters hästar och försökte lära mig något av varje, säger Eiken.
Med sig till Göteborg har Eiken Sato tre hästar: Campai 3, Chadellano JRA och Milva RB. Han ligger på 25:e plats i den västeuropeiska ligan.
– Jag skulle verkligen vilja samla några poäng på söndag. Då har jag mindre press på mig i Helsingfors. Helst vill jag bli topp tre, säger Eiken.
Han hymlar inte med att det är de stora segrarna som driver honom.
– Jag älskar hästar och det är viktigt för mig att de mår bra, liksom att ha ett team som fungerar och kan ta hand om dem på bästa sätt. Tävlingarna och framgångarna är målet – så är det såklart för alla, säger Eiken Sato.
Kontakter
Anna NyströmPresschef Gothenburg Horse Show
Tel:0735621323Tel:0735621323anna.nystrom@gotevent.seBilder


Om Gothenburg Horse Show
Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan. Gothenburg Horse Show och EuroHorse arrangerar även gemensamt seminariedagen Hästföretagarforum.
2025 års tävlingar genomförs 19-23 februari.

Andra språk
Följ Gothenburg Horse Show
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gothenburg Horse Show
Nu startar världscupsäsongen - Henrik von Eckermann till premiären: ”Satsar för fullt”8.10.2026 16:16:50 CEST | Nyheter
Gothenburg Horse Show är finalarrangör för Longines FEI Jumping World Cup™ 2026/2027. Nu är årets premiär i Oslo nära och dubbla världscupfinalvinnaren Henrik von Eckermann är med i leken när startskottet går 11 oktober. – Jag satsar för fullt på världscupen, säger Henrik von Eckermann.
Programmet för Gothenburg Horse Show 2027 är nu klart!29.9.2026 18:00:00 CEST | Pressmeddelande
En dryg vecka innan biljettsläpp är det dags att börja planera för påsken 2027, för nu står programmet för Gothenburg Horse Show klart! Den 22 – 28 mars fylls Scandinavium återigen med världens bästa hästar, ryttare och inte minst världens bästa publik. 50 år av ridsporthistoria ska firas och det tillsammans med trippla världscupfinaler!
Topptalanger klara som nya stipendiater24.9.2026 16:00:00 CEST | Pressmeddelande
De har visat stor potential på internationella arenor och är redan starka namn inom svensk ridsport. Nu presenteras Ebba Kewenter, Ebba Danielsson och Linnea Holmgren som nya stipendiater för Gothenburg Horse Show och Svenska Ridsportförbundet.
Snart dags för kvalstart av Sverigeponnyn presented by Guldfynd – med fler chanser att ta sig till semifinal10.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Varje år tävlar drygt 300 C-ponnyekipage i något av kvalen till Sverigeponnyn presented by Guldfynd, med de åtråvärda platserna till semifinal och final under Gothenburg Horse Show som det stora målet. Nu är årets regler och kvalplatser klara, och med det en regeländring som gör det möjligt för deltagarna att starta vid två kvaltävlingar istället för en.
Guldfynd förlänger avtalet med Gothenburg Horse Show - tre nya år som huvudpartner och presentatör av Sverigeponnyn!9.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Säsongen 2023/2024 tecknades avtalet mellan Gothenburg Horse Show och Guldfynd för första gången, då var svensk ridsport en ny arena för det populära smyckesföretaget. Som presentatör till rikstäckande serien Sverigeponnyn har de etablerat sig väl och är nu en given del av både Sverigeponnyn och Gothenburg Horse Show. Nu står det klart att avtalet förlängs ytterligare tre år, vilket innebär fortsatt presentatörskap av Sverigeponnyn såväl som en stark närvaro under evenemanget i Scandinavium.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum