Huge Bostäder säljer del av fastighet till Titania – fler än 500 nya bostäder planeras i Vårby haga
5.11.2025 08:00:00 CET | Huge Bostäder AB | Pressmeddelande

itania planerar att bygga 5 bostadshus på fastigheten Drakskeppet och avser också att köpa mark från kommunen vid Masmotorget för ytterligare bostäder. Huge planerar att bygga över 200 hyresbostäder, varav flera kommer att vara mindre bostäder. Två av husen blir ungdomshus och ett annat studentbostäder, vilket bidrar till en varierad bostadsmix. De andra två husen blir vanliga hyresrätter om 1 - 4 rum och kök. Tillsammans finns planer på över 500 nya bostäder.
– Vi är glada att vi har tecknat ett avtal med Titania om att tillsammans utveckla nya bostäder i Vårby Haga, säger Karin Strömberg Ekström, vd Huge Bostäder.
För att möjliggöra Titanias byggstart kommer Huge att genomföra förberedande arbeten på Solhagavägen. Det innebär bland annat att parkeringsplatser tas bort, avfallsbehållare grävs ner och ledningar för vatten och avlopp förbereds. Dessa insatser skapar förutsättningar både för Titanias byggnation och Huges framtida bostäder.
– Med utvecklingen av Spårväg syd samt de bostadsområden som planeras i Vårby Udde stärker vi platsen och skapar ytterligare en livskraftig plats att leva och bo i, säger Karin Strömberg Ekström.
Nyckelord
Bilder

Följ Huge Bostäder AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Huge Bostäder AB
Upplev jojk och smaka gahkku i Huddinge Centrum13.10.2026 13:42:10 CEST | Pressmeddelande
Den 22-25 oktober är det dags för en av höstens stora höjdpunkter i Huddinge Centrum: Jokkmokksdagarna. Under fyra dagar fylls Sjödalstorget återigen av marknadsliv, dofter och smaker från norr. Här hittar besökare allt från samisk slöjd och mönstrade vantar till nygräddad gahkku, fjällkoost, renkött och hjortronsylt. I år bjuder vi dessutom på ett musikaliskt inslag när artisten Astrid Tuorda gästar marknaden.
Lokal konstnär sätter färg på betongen i Flemingsberg6.10.2026 14:41:08 CEST | Pressmeddelande
Konstnären Maissa Jalloul, som bott i Flemingsberg i över 24 år, låten sin tolkning av Flemingsberg ta plats i en stor muralmålning bara runt knuten från sitt eget hem. Verket blir en del av förnyelsen av Röda gången, och ska bidra till att skapa en trevlig, levande och välkomnande miljö.
Byggstart för parkering vid Storängen1.10.2026 14:54:51 CEST | Pressmeddelande
I dag börjar arbetet med att ordna 300 tillfälliga parkeringsplatser vid Storängen, där alla som hyr plats i Paradisgaraget fått erbjudande om parkering under renoveringstiden.
Grannar odlar fram gemenskap i Stuvsta30.9.2026 07:23:00 CEST | Pressmeddelande
Genom gemensam odling har grannarna på Stationsvägen i Stuvsta lärt känna varandra, skapat nya vänskaper och stärkt tryggheten i sitt bostadsområde.
Huge sätter färg på Visättra28.9.2026 11:14:54 CEST | Pressmeddelande
Blommor, djur och närheten till naturen. I Visättra håller Huges tredje muralmålning på att ta form och de boende i området får vara med och bestämma motivet. – Förhoppningen är att muralmålningen ska bli som en härlig entré till Visättra. Något som våra hyresgäster kan känna gemenskap och stolthet kring, säger Jessica Nenzén, områdesutvecklare på Huge.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum