Uppdaterat: Åtal väckt för bl.a. försök till mord i Uddevalla och Malmö
24.3.2026 09:27:09 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot fem pojkar i åldrarna 15-17 år i ett ärende som omfattar försök till mord i två fall, stämpling till mord, anstiftan till och medhjälp till försök till mord, grovt vapenbrott samt stämpling till grov allmänfarlig ödeläggelse. Pressmeddelandet har tillfogats en rättelse.
En pojke som vid tiden för gärningarna var 16 år gammal åtalas för försök till mord i Uddevalla den 10 september 2025, då en person sköts i bakhuvudet med ett skarpladdat vapen, men överlevde.
Tillsammans med två andra åtalas han även för försök till mord i Malmö en dryg vecka tidigare, den 2 september.
– Vid mordförsöket i Malmö står en av personerna som nu åtalats för gärningen med en kniv utanför målsägandens bostad och ringer på dörren. Målsäganden som befinner sig inne i bostaden kontaktar polis som kommer till platsen. Det här är gärningar inom så kallad crime as a service, där unga gärningsmän i Sverige åtar sig uppdrag av personer kopplade till organiserad brottslighet. Vem som är uppdragsgivare är ännu inte klarlagt men utredningen pågår, säger chefsåklagare Per-Erik Rinsell som är förundersökningsledare.
Tre av pojkarna åtalas för anstiftan till försök till mord respektive medhjälp till försök till mord gällande händelsen i Uddevalla. Två åtalas för medhjälp till försök till mord rörande händelsen i Malmö.
Åtal väcks även för stämpling till grov allmänfarlig ödeläggelse. En 17-åring har enligt åtalet sökt efter personer som skulle ges i uppdrag att utföra en sprängning vid ett företag i Malmö.
I samma ärende åtalas tre av personerna också för stämpling till mord i augusti 2025.
– Det finns bland annat en omfattande skriftlig bevisning i form av kommunikation via Signal och andra chattjänster, säger Per-Erik Rinsell.
Målnummer i Uddevalla tingsrätt: B 2853-25.
Rättelse om händelsen i Malmö: i en tidigare version förekom fel uppgift om hur många som åtalats för respektive brottsrubricering. Pressmeddelandet har nu uppdaterats med rätt uppgifter: tre åtalas för försök till mord, medan två åtalas för medhjälp till försök till mord.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Uppdatering i ärende om mord m.m. i Rönninge, Salems kommun21.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt förlängd åtalstid till den 19 maj kl. 11. En person är häktad sedan den 30 december misstänkt för mord och grovt gravfridsbrott
Person häktad för grovt dataintrång och grovt sabotage20.4.2026 12:32:45 CEST | Pressmeddelande
En person häktades igår söndag på sannolika skäl misstänkt för grovt dataintrång och grovt sabotage. Händelsen har inträffat i Västsverige.
Åtal väckt för mord i Sigtuna 201516.4.2026 09:47:12 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som anträffades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015.
Dom i ärende om grovt jaktbrott i Strömsunds kommun15.4.2026 08:06:36 CEST | Pressmeddelande
I dag den 15 april kl. 11 meddelar Östersunds tingsrätt dom i ett mål där sex personer åtalats för grovt jaktbrott den 3 oktober 2023 under licensjakt på björn.
Dom i mål där lärare är åtalad för ringa misshandel i Göteborg14.4.2026 08:36:38 CEST | Pressmeddelande
Göteborgs tingsrätt meddelar i dag tisdag kl. 11 dom i ett mål där en lärare är åtalad för ringa misshandel och ofredande. Enligt åklagaren har läraren tejpat munnen på elever.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum