Rekordlåg andel av biståndet går till SRHR – ny rapport avslöjar oroande trend
18.9.2025 15:55:00 CEST | RFSU - Riksförbundet för sexuell upplysning | Pressmeddelande
Sveriges regering säger ofta att sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter, SRHR, är högprioriterat i biståndet. Men andelen svenskt bistånd till SRHR har minskat med 35 procent sedan 2018 och är just nu på en rekordlåg nivå, enligt en ny rapport från RFSU.

Sverige har under lång tid haft ett generöst och stabilt bistånd till SRHR, med långvarigt stöd till länder som Uganda, Bangladesh och Afghanistan. Satsningar på barnmorskor, ungdomsmottagningar och abortkliniker har gått hand i hand med en tydlig politisk röst för SRHR, inte minst i FN och EU.
Men traditionen av ett starkt svenskt bistånd till SRHR håller nu på att överges, enligt den nya rapporten Sveriges SRHR-bistånd. Samtidigt har Trump-administrationen i USA så gott som utraderat amerikanskt bistånd till SRHR. Konsekvenserna kan bli katastrofala.
– Nu är det hög tid att vända den nedåtgående trenden. Sveriges regering kan göra skillnad för allas rätt att bestämma över sin kropp och sexualitet, men då måste de börja investera igen. Vårt stöd behövs mer än någonsin, säger Ingela Holmertz, generalsekreterare på RFSU.
Totalt rör det sig om stora förändringar i andelen av biståndet till SRHR. Sedan 2018 har andelen minskat med 35 procent. Mellan 2021 och 2024 är minskningen omkring 900 miljoner kronor – en nedgång på 25 procent.
Den största nedskärningen skedde i samband med den dåvarande regeringens omprioriteringar 2022 efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Under den sittande regeringen har andelen stagnerat och ligger nu på strax under fem procent av det totala biståndet, den lägsta nivån sedan mätningarna startade 2010.
– Nu måste Sverige ta sitt ansvar igen. Tillsammans med de nordiska länderna och andra likasinnade kan vi spela en helt avgörande roll i att försvara och stärka rätten till sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter globalt, säger Ingela Holmertz.
Det här behöver regeringen göra nu, enligt RFSU:
- Säkra ett långsiktigt och generöst bistånd till jämställdhet och SRHR till de mest utsatta länderna och grupperna.
- Stötta det lokala civilsamhällets arbete för demokrati och mänskliga rättigheter. Kampen för säker abort, ungas rätt till preventivmedel eller hbtqi-rättigheter sker inte sällan under hot och med stort risktagande för organisationerna i fråga.
- Var en tydlig röst för SRHR i FN och internationella processer, särskilt för abort, sexualundervisning och hbtqi-rättigheter.
- Investera mer i forskning om SRHR för att motverka desinformation och falska nyheter.
- Fortsätt stödja UNFPA och Globala fonden med stabila och ambitiösa nivåer av bistånd och agera för att den pågående översynen av FN-systemet (UN 80) inte leder till ett försvagat mandat för UNFPA, FN:s organ för SRHR.
Läs hela rapporten och fullständiga rekommendationer här: Sveriges SRHR-bistånd. En överblick över svenskt bistånd till sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter år 2021–2024 (pdf)
Läs den statistiska bilagan till rapporten här: Statistisk bilaga (pdf)
Kontakter
Clara BergströmPressansvarigRFSU
Tel:076-160 33 07clara.bergstrom@rfsu.seBilder

Länkar
Om oss
Riksförbundet för sexuell upplysning, RFSU, är en ideell organisation för sexualupplysning och sexualpolitik som har funnits sedan 1933. RFSU arbetar för varje människas rätt att uttrycka och bestämma över sin sexualitet, lust, reproduktion och sina relationer på sina egna villkor och genom hela livet.
RFSU har ett förbundskansli och en klinik på Rosenlundsgatan 9 på Södermalm i Stockholm. Runt om i landet finns 15 lokalföreningar, från Luleå i norr till Malmö i söder. Våra 55 internationella partnerorganisationer finns i åtta länder. Dessutom är vi medlemmar i IPPF, International Planned Parenthood Federation.
Följ RFSU - Riksförbundet för sexuell upplysning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från RFSU - Riksförbundet för sexuell upplysning
RFSU säger nej till omstridd sammanslagning inom FN22.9.2026 08:41:38 CEST | Pressmeddelande
FN:s generalsekreterare har föreslagit att de båda FN-organen UNFPA och UN Women ska slås ihop. RFSU och hundratals andra jämställdhetsorganisationer i världen varnar för sammanslagningen.
Oacceptabel attack mot hbtqi-rörelsen i Turkiet15.9.2026 14:21:46 CEST | Pressmeddelande
Turkiska myndigheter har gripit hbtqi-aktivister och rättighetsförsvarare i en samordnad attack. RFSU fördömer angreppet och uppmanar nu utrikesminister Maria Malmer Stenergard att agera.
RFSU öppnar sexskola på Way Out West12.8.2026 10:02:41 CEST | Pressmeddelande
60 lektioner om sex, samtycke och relationer står på schemat när RFSU slår upp dörrarna till en unik sexskola på Way Out West. Det fiktiva partiet Sexualdemokraterna är på plats som festivalens enda parti, med profiler som Suzann Larsdotter, Kalle Norwald och bokaktuella Andreas Wijk och Thomas Wijk.
RFSU och RFSL kräver hbtqi-besked – ministrar mot väggen på Stockholm Pride30.7.2026 08:15:23 CEST | Pressmeddelande
Två statsråd med ansvar för sexuella och reproduktiva rättigheter frågas ut under Stockholm Pride. Lina Fridén från RFSU och Lovise Brade från RFSL möter jämställdhetsminister Nina Larsson (L) och socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M).
Sexsnack ska göra Storsjöyran tryggare29.7.2026 11:27:29 CEST | Pressmeddelande
15 volontärer från RFSU:s festivalturné Dare to Care finns på plats under Storsjöyran i helgen. Där ska de ta snacket om sex, relationer och hur man kan gripa in om någon utsätts för ett sexuellt övergrepp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum