SBAB Bank

Färre band bolåneräntan i april trots oro bland hushållen

14.5.2026 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela

Endast 4 procent av SBAB:s nya kunder valde att binda räntan i april. Det är en tydlig minskning från 12 procent i mars, vilket var den högsta andelen sedan det turbulenta ränteåret 2022. Samtidigt uppger 26 procent av bolånetagarna att de övervägt att binda räntan och nästan hälften av bostadsägarna är oroliga för att kriget i Mellanöstern ska leda till högre bolåneräntor.

Varannan bostadsägare är orolig för att kriget i Mellanöstern ska leda till högre bolåneräntor, enligt SBAB:s undersökning.
Varannan bostadsägare är orolig för att kriget i Mellanöstern ska leda till högre bolåneräntor, enligt SBAB:s undersökning.

Ny statistik från SBAB visar ett tydligt skifte i bolånekundernas beteende mellan mars och april. I mars valde 12 procent av bankens nya kunder att binda räntan, Det är den högsta andelen sedan det turbulenta ränteåret 2022. I april minskade andelen till 4 procent. Samtidigt visar SBAB:s undersökning Boägartempen att 26 procent av bolånetagarna med rörlig ränta övervägde att binda räntan i april, till följd av det oroliga omvärldsläget och dess potentiella effekter på ekonomin.

– Många överväger att binda räntan men betydligt färre tar steget. Jämfört med i mars har det skett en påtaglig förändring, säger Linda Hasselvik, SBAB:s privat- och boendeekonom.

Under mars steg marknadsräntorna vilket ledde till att många banker, däribland SBAB, justerade upp sina bolåneräntor mot slutet av månaden. De längre bundna räntorna höjdes betydligt mer än de rörliga.

– I mars band många räntan, innan bankerna justerade upp bolåneräntorna. Sannolikt för att det uppfattades attraktivt i stunden att binda. I april var situationen en annan, då det blev relativt sett dyrare, säger Linda Hasselvik.

Av SBAB:s undersökning Boägartempen framgår också att 48 procent av bostadsägarna är lite eller mycket oroliga för att kriget i Mellanöstern ska leda till högre bolåneräntor. Undersökningen visar även att fler bostadsägare tror att räntan kommer att stiga under de kommande sex månaderna jämfört med för ett halvår sedan.

– Bolånetagarna upplevde något av en räntechock när styrräntan våren 2022 höjdes med 4 procentenheter inom loppet av 1,5 år. Det bidrog till en utmanande privatekonomisk situation för många. Även om räntan sjunkit sedan dess är den påtagligt högre än innan räntechocken. Mot den bakgrunden är det inte så konstigt att oro väcks när omvärldsläget försämras och inflationshotet åter visar sitt fula tryne, säger Linda Hasselvik.

– Historiskt sett har det över tid varit billigast att ha rörlig ränta, vilket troligen är en anledning till att en majoritet av bolånetagarana väljer det. För den som känner sig orolig över ränteutvecklingen är det dock aldrig för sent att binda. Att binda hela eller delar av lånet kan ge en ökad trygghet och bättre möjlighet att planera sin ekonomi, vilket för vissa kan motivera den merkostnad bundna lån ofta är förknippade med, säger Linda Hasselvik.

Om undersökningen:

Enkätundersökningen genomfördes av SIFO (tidigare Kantar) på uppdrag av SBAB den 17–21 april. 1032 bostadsägare deltog.

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Långt ifrån självklart att Riksbanken måste höja styrräntan även om Hormuzsundet öppnar först efter sommaren15.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB har gjort en fördjupad inflationsanalys/prognos där det antas att Hormuzsundet öppnar först i september samt med och utan sänkt matmoms, skatt på drivmedel och subventionerad kollektivtrafik. Inflationen, så som den normalt redovisas, överstiger i detta mer negativa scenario inflationsmålet kraftigt i år och något även kommande två år. Den trendberäknade inflationen (det underliggande inflationstrycket) understiger dock inflationsmålet både i år och kommande två år även om öppnandet av sundet förskjuts till september. Avgörande för Riksbankens beslut om styrräntan blir i detta läge hur inflationsförväntningarna utvecklas och i vilken mån dessa påverkas av den på normalt vis redovisade inflationen, inflationen rensad för temporära regeländringar eller den trendberäknade inflationen. Utfallet beror rimligen också på hur väl Riksbanken lyckas kommunicera kring skillnaden i dessa olika sätt att följa inflationsutvecklingen.

Störst potential för byggande av nya villor10.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Under årets första kvartal var det balans mellan den potentiella efterfrågan och utbudet av nya hyresrätter i Sverige som helhet. För villor rådde däremot ett tydligt underskott medan bostadsrätter låg på gränsen mellan balans och underskott. Störst potential för byggande av villor är det i Stockholms och Skånes län. Antalet sålda nya bostäder har ökat något under våren jämfört med samma period förra året, men höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden dämpar efterfrågan på nya bostäder. Konflikten i Mellanöstern riskerar också att dämpa efterfrågan och förlänga kräftgången för bostadsbyggandet.

Nästan normal temperatur på husmarknaden – lägenheter på efterkälken5.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga i maj. Ökningen gäller för både hus och lägenheter men samtidigt som husmarknaden nästan uppnått normal temperatur ligger lägenhetsmarknaden på efterkälken i den kalla zonen. Trots höjt bolånetak och sänkt amorteringskrav syns ingen nämnvärd uppgång i temperaturen för ettor.

Svagt stigande bostadspriser i maj med spretig bild2.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Bostadspriserna sammantaget i Sverige steg med 1 procent i maj. Lägenhetspriserna stod stilla och huspriserna steg med 1,4 procent. Lägenhetspriserna steg i tre regioner och föll i tre. Villapriserna steg i fyra av sex regioner medan de stod stilla respektive föll i resterande två. Även trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar på ett starkare underliggande pristryck på hus än på lägenheter. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

Måttfulla prisförväntningar hos bostadsägarna28.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Det är betydligt fler bostadsägare som tror på stigande än sjunkande bostadspriser på ett års sikt. 52 procent spår att bostadspriserna ska stiga på ett års sikt. 4 procent tror att de ska sjunka. 32 procent tror på stillastående priser. Den genomsnittliga förväntningen är att priserna är 2,0 procent högre om ett år och 4,6 procent högre om 3 år. Det kan jämföras med 1,9 respektive 4,7 vid mätningen föregående kvartal.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye