I basindustrin faller produktionen och kapacitetsutnyttjandet är lågt
11.5.2026 14:02:58 CEST | Industriarbetsgivarna | Pressmeddelande
Basindustrins branscher pressas av låg efterfrågan och höga kostnader. Efterfrågan har backat i viktiga handelsländer som Tyskland och Storbritannien, och i leverantörsbranscher som maskinindustrin, fordonsindustrin och byggindustrin. Det visar Industriarbetsgivarnas rapport ”Ekonomiska läget i basindustrin”.

– Många företag har ett fortsatt lågt kapacitetsutnyttjande. I skogsindustrin ligger det nu runt 80 procent och i stål- och metallindustrin på omkring 85 procent, säger Kerstin Hallsten chefekonom på Industriarbetsgivarna.
Mellan det fjärde kvartalet 2025 och det första kvartalet 2026 föll produktionen i sin helhet med 4 procent. Nedgången var bred och jämfört med första kvartalet förra året hade basindustrins produktion minskat med drygt 4 procent. I skogsindustrin hade produktionen minskat med hela 10 procent på ett år. Fallet i stål- och metallindustrin var 3,8 procent på ett år.
I gruvindustrin steg produktionen 2025. Uppgången var främst en återhämtning av produktionen efter produktionsstopp och leveransproblem 2024.
Mellan 2019 och 2025 har produktionen i basindustrin enligt PVI backat med över 10 procent. År av fallande produktion har medfört att varslen i basindustrin stigit.
Osäker omvärld bromsar återhämtningen
Samtidigt som basindustrin tyngs av svag efterfrågan och lågt kapacitetsutnyttjande har det internationella läget blivit alltmer osäkert. Under våren har det handelspolitiska och geopolitiska läget försämrats markant med ett krig i Mellanöstern och krisläget i Hormuzsundet – en av världsekonomins viktigaste transportleder. Mycket tyder på att den förväntade återhämtningen i ekonomin kommer tappa fart.
– Basindustrins företag kan väntas drabbas både direkt och indirekt som viktig underleverantör till andra branscher. Vår tidigare bedömning var att förädlingsvärdet i basindustrin skulle öka svagt i år och även nästa år. Sannolikt kan prognosen för i år behöva justeras ned. Det återstår att se med hur mycket, vilket bland annat beror på hur länge krisen varar, hur omfattande skadorna på produktionsanläggningar i Mellanöstern blir och hur ekonomisk politik anpassas, säger Kerstin Hallsten.
– Blickar man framåt finns det lite gröna skott bland indikatorerna. Positivt är att produktionen i en del av de branscher som efterfrågar basindustrins produkter inte längre backar. Dessa data är dock fram till mars i år. Återstår att se hur utvecklingen var i april och hur den blir framöver, avslutar Kerstin Hallsten.
Kontakter
Ebba FredinPresschef
Tel:0730-447120ebba.fredin@industriarbetsgivarna.seMarina LähteenmaaKommunikationschef
Tel:072-247 50 33marina.lahteenmaa@industriarbetsgivarna.seOm oss
Industriarbetsgivarna är arbetsgivarorganisationen för stål-, metall-, gruv-, massa-, pappers-, sågverks-, byggnadsämnes- och buteljglasindustri samt svetsmekanisk industri. Industriarbetsgivarna företräder drygt 1000 medlemsföretag med cirka 90 000 anställda.
Följ Industriarbetsgivarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Industriarbetsgivarna
Industriarbetsgivarna på plats på Almedalsveckan5.6.2026 14:34:51 CEST | Pressmeddelande
Hur går det för svensk industri och export i ett osäkert omvärldsläge? Hur stärker vi kompetensförsörjningen? Och vilka frågor kommer att forma avtalsrörelsen 2027? Det är några av de ämnen Industriarbetsgivarna kommer lyfta i seminarier och samtal under Almedalsveckan.
Industrin: Stora utmaningar sätter tonen inför avtalsrörelsen3.6.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk industri går in i nästa avtalsrörelse i ett utmanande läge. Den globala konkurrensen har hårdnat, produktivitetstillväxten är svag och arbetskraftskostnaderna höga. Samtidigt har en ny konflikt i omvärlden blossat upp, med snabbt stigande energipriser och ökad osäkerhet som följd. Återhämtningen av konjunkturen har därför återigen skjutits fram.
Stärkt konkurrenskraft kräver rätt kompetens29.5.2026 08:19:43 CEST | Pressmeddelande
Industriarbetsgivarna efterlyser reformer för industrins kompetensförsörjning. I en ny rapport "Stärkt konkurrenskraft kräver rätt kompetens" ringas tio förslag in.
Industriarbetsgivarna har ingått avtal om SAO-jobb som ska stärka ungas väg till industrin20.5.2026 11:12:40 CEST | Pressmeddelande
Industriarbetsgivarna har med Unionen, GS-facket, IF Metall och Pappers tecknat avtal om SAO-jobb (studiemotiverande arbetslivsorientering). Den nya anställningsformen riktar sig till elever i högstadiet och syftar till att ge ungdomar en första kontakt med arbetslivet.
Pressinbjudan: Nästa års kollektivavtalsförhandlingar - osäkra ekonomiska förutsättningar och ökad global konkurrens12.5.2026 11:02:56 CEST | Pressmeddelande
Välkommen till industrins seminarium om de ekonomiska förutsättningarna inför nästa års avtalsförhandlingar!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum