Ny strategi ska stärka näringslivets konkurrenskraft
13.5.2026 14:03:28 CEST | Region Örebro län | Pressmeddelande
Ökad global osäkerhet, snabb teknikutveckling, klimatutmaningar och förändrade kompetensbehov. Det är utgångspunkten för Region Örebro läns nya näringslivsstrategi.
Den nya strategin tar sin utgångspunkt i rådande läge och syftar till att skapa bättre förutsättningar för företag att utvecklas långsiktigt i en mer föränderlig omvärld.
- Vi vill framför allt fokusera på framtiden och bygga ett stabilt näringsliv som kan stå emot de olika utmaningarna som skapas när världsläget ändras. För de olika utmaningarna påverkar även oss här i Örebro län. Den nya strategin ser vi kommer stärka näringslivets långsiktiga konkurrenskraft, säger Charlotta Englund, Ordförande för Regionala tillväxtnämnden.
- Till skillnad från tidigare strategier lägger den nya strategin större vikt vid hur arbetet ska bedrivas i praktiken. Det ser vi som något mycket positivt, säger Theres Andersson(S) vice ordförande för Regionala tillväxtnämnden, Region Örebro län.
- Ambitionen är att skapa ett gemensamt ramverk för region, kommuner, näringsliv och akademi - där insatser följs upp, lärande tas tillvara och arbetssätt kan justeras när förutsättningarna förändras, säger Bo Rudolfsson (KD), ledamot i regionala tillväxtnämnden
I en tid av snabb förändring räcker det inte med goda ambitioner. Konkurrenskraft handlar också om förmågan att anpassa sig, samarbeta och fatta beslut även när framtiden är osäker. Strategin ska fungera som ett stöd för just det, säger Kristina Eklöf, chef för område näringsliv, vid Regional utveckling.
Strategin pekar ut tre områden som särskilt viktiga för Örebro läns fortsatta utveckling: att stärka företagens och regionens förmåga att hantera kriser och omställning, att öka innovationskraften genom fler arenor där företag, akademi och offentlig sektor möts, samt att arbeta mer samordnat med mål och uppföljning för att skapa verklig effekt.
Strategin riktar sig till företag, kommuner, akademi samt regionala och statliga aktörer som tillsammans påverkar förutsättningarna för näringslivet i Örebro län. Ambitionen är att skapa ett gemensamt fokus för de insatser som redan görs – och för de beslut som behöver tas framåt – när förutsättningarna för företagande snabbt förändras.
För mer information kontakta
Charlotta Englund (C), Ordförande för Regionala tillväxtnämnden
Telefon: 019-602 74 31
E-post: charlotta.englund@regionorebrolan.se
Theres Andersson (S) vice ordförande för Regionala tillväxtnämnden, Region Örebro län
Telefon: 079-099 29 64
E-post: theres.andersson@regionorebrolan.se
Bo Rudolfsson (KD), ledamot i regionala tillväxtnämnden
Telefon: 070-580 93 92
E-post: bo@rudolfsson.se
Kristina Eklöf, chef för område näringsliv, Region Örebro län
Telefon: 019-602 63 80
Email: kristina.eklof2@regionorebrolan.se
Kontakter
David BååthRegional utveckling
Tel:019-602 77 25Tel:076-697 65 20david.baath@regionorebrolan.seRegion Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Nya projekt ska stärka företagens energiförsörjning och konkurrenskraft4.6.2026 07:59:00 CEST | Pressmeddelande
Region Örebro läns regionala tillväxtnämnd vill förbättra förutsättningarna för länets företag att lyckas minska sin energianvändning, sänka kostnaderna och reducera klimatpåverkan. Det gör man genom att stötta flera olika projekt med inriktning mot just energieffektivisering.
Nya satsningar ska hjälpa fler företag från idé till verklighet3.6.2026 09:59:00 CEST | Pressmeddelande
Det finns många goda företagsidéer runt om i länet, men det är inte alltid så lätt att förverkliga dem. Det är heller inte lätt för små företag, som lyckats etablera sig, att växa vidare. Det är något som regionala tillväxtnämnden vill förändra genom att ge ekonomiskt stöd till projektet RÖR Regional innovations- och tillväxtpipeline.
Nya projekt ska rusta företag för tillväxt, export och beredskap3.6.2026 07:59:00 CEST | Pressmeddelande
Region Örebro län delar ut ekonomiskt stöd till tre projekt som på ett eller annat sätt ska underlätta för länets små och medelstora företag. Det beslutade regionala tillväxtnämnden vid sammanträdet i måndags.
Från idé till tillväxt – nya satsningar stärker länets företag2.6.2026 14:32:12 CEST | Pressmeddelande
En välfungerande industri är viktig för Örebro län. Regionala tillväxtnämnden går därför in med ekonomiskt stöd till flera olika projekt som syftar till att utveckla länets industrisektor på olika sätt.
Räddar ansikten – Örebro i framkant med skonsam cancerbehandling2.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Örebro och Stockholm är ensamma om att använda brachyterapi som behandling vid hudtumörer av typen basalcellscancer och skivepitelcancer. Metoden spelar stor roll då man tar bort cancerumörer i ansiktet eftersom den skonar frisk vävnad och vitala funktioner i större utsträckning än kirurgiska ingrepp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum