De får årets Honoris Causa-medaljer
18.5.2026 14:38:24 CEST | Norrköpings kommun | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att dela ut Norrköpings hedersmedalj Honoris Causa - S:t Olofsmedaljen, till Ebba Årsjö och Magnus Malm.

Ebba Årsjö får utmärkelsen med följande motivering:
S:t Olofsmedaljen Honoris Causa tilldelas Ebba Årsjö för hennes enastående idrottsliga prestationer och hennes betydelse för svensk parasport på internationell nivå.
Genom exceptionell talang, målmedvetenhet och stark tävlingsvilja har Ebba Årsjö tagit karriären från Yxbacken ut i världen och etablerat sig som en av världens främsta paraalpina skidåkare. Vid Paralympics i Peking 2022 skrev hon svensk idrottshistoria genom att vinna två guldmedaljer och en bronsmedalj. Vid Paralympics i Milano Cortina 2026 fortsatte framgångarna då hon tog tre guldmedaljer – i störtlopp, superkombination och storslalom – samt en bronsmedalj i super-G.
Ebba Årsjö representerar det bästa inom svensk idrott. Genom sin disciplin, uthållighet och en kompromisslös vilja att utvecklas och prestera på högsta nivå inspirerar hon många i Norrköping och i Sverige. Hennes internationella framgångar har gjort henne till en av Sveriges mest framstående vinteridrottare och stärkt svensk parasports position i världen.
För sina extraordinära idrottsliga meriter och sina framstående insatser inom internationell parasport tilldelas Ebba Årsjö S:t Olofsmedaljen Honoris Causa i Norrköping.
Magnus Malm får utmärkelsen med följande motivering:
Magnus Malm tilldelas S:t Olofsmedaljen Honoris Causa för sitt framstående entreprenörskap och sina betydelsefulla insatser för Norrköpings utveckling och attraktivitet.
Som grundare och vd för Magnentus har Magnus Malm under flera decennier varit en drivande kraft i att utveckla och förädla centrala delar av Norrköping. Genom ett långsiktigt och visionärt arbete har han bidragit till att skapa moderna, hållbara och levande miljöer för både företagande och boende, med omtanke om och utveckling av kulturmiljön.
Bland de mest uppmärksammade projekten finns Magnentus Building och Magnentus Tower. Genom förvärv och utveckling av kvarter som Gripen och Kronan samt sitt långsiktiga engagemang i M-kvarteren och Gamla Stan har Magnus Malm bidragit till att stärka Norrköpings stadsliv, handel och näringsliv. Genom sin satsning på The Lamp Hotell lyfte han Norrköpings besöksnäring till ytterligare en nivå.
Med stark framtidstro, lokal förankring och ett genuint engagemang för stadens utveckling har Magnus Malm blivit en betydelsefull samhällsbyggare och en inspirerande företrädare för Norrköpings näringsliv.
För sina värdefulla och långvariga insatser för Norrköpings utveckling tilldelas Magnus Malm S:t Olofsmedaljen Honoris Causa.
Utdelningen av medaljerna äger rum 17 oktober i Värmekyrkan vid Louis De Geer Konsert & Kongress i samband med S:t Olofsfesten.
Kontakt:
Olle Vikmång (S)
Titel: kommunstyrelsens ordförande
Telefon: 0706-87 15 38
Christine Leiris (frågor om fest och utdelning)
Titel: förhandlingschef, HR-avdelningen
Telefon: 011-15 28 75
__________________________________________________________________________
Avsändare: Lana Brunell, pressansvarig
Telefon: 0730-20 17 18
Norrköpings kommun har omkring 145 000 invånare och drygt 13 000 företag i starka branscher som pappersindustri, transport och logistik, energi, visualisering och medieteknik samt besöksnäring. Med drygt 11 000 anställda är Norrköpings kommun den största arbetsgivaren i Norrköping.
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Inriktningsdokument visar hur kulturen ska nå hela Norrköping4.6.2026 14:44:05 CEST | Pressmeddelande
För att kulturen bättre ska knyta ihop hela Norrköping har ett förslag tagits fram för det framtida arbetets inriktning. Arbetet har gjorts tillsammans med kulturskapare, ideella kulturaktörer, kulturföreningar, Norrköpingsbor och olika delar av kommunen. Målet är att fler ska kunna ta del av och engagera sig i kultur.
Kommunens forskningsfond beviljar 4,2 miljoner till nya projekt1.6.2026 16:00:51 CEST | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har den 1 juni 2026 beslutat att tre nya forskningsprojekt ska få medel från Norrköpings fond för forskning och utveckling. Projekten kommer att ledas av forskare vid Campus Norrköping, Linköpings universitet, och ska på olika sätt stärka universitetets forskning och bidra till Norrköpings utveckling.
Förebyggande åtgärder i Trygghetspaketets andra steg29.5.2026 15:22:42 CEST | Pressmeddelande
I dag, fredag 29 maj, presenterades den andra delen i trygghetspaket för Norrköping där satsningar på förebyggande åtgärder riktade mot barn och unga är i fokus. En handlingsplan ska tas fram för att förhindra rekrytering av barn till kriminella nätverk och studiemotiverande arbetslivsorientering, så kallade SAO-jobb, införs. Sammanlagt satsas nu 20 miljoner kronor i det här steget på det trygghetsfrämjande arbetet.
Nationaldagsfirande i Folkparken med Jenny Jägerfeld29.5.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 6 juni arrangerar Norrköpings kommun Nationaldagsfirande i Folkparken. Årets talare är den firade författaren och psykologen Jenny Jägerfeld, som är född och uppvuxen i Skärblacka.
Fler företagare upplever bättre företagsklimat28.5.2026 13:43:07 CEST | Pressmeddelande
I år klättrar Norrköpings kommun 10 placeringar i Svenskt Näringslivs årliga undersökning Lokalt företagsklimat. I den ställs frågor inom en rad områden som vägs samman till en rankning, där Norrköping i år hamnar på plats 253 av 290.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum