Ljusning efter rekordåret: TBE-fallen rasar – så skiljer det sig lokalt
29.4.2025 08:00:00 CEST | Dina Försäkringar | Pressmeddelande
Efter rekordåret 2023 har TBE-fallen minskat kraftigt i Sverige. Men utvecklingen ser olika ut runt om i landet. Sörmland ligger fortsatt i topp, medan Kronoberg står för den största nedgången. Det visar en ny analys från Dina Försäkringar, baserad på data från Folkhälsomyndigheten. Den positiva trenden kan dock bli kortvarig, varnar Zara Lindberg, personförsäkringsexpert på Dina Försäkringar.

Under 2024 rapporterades 384 fall av TBE, en nedgång med 36 procent jämfört med rekordåret 2023. Sett över en längre tidsperiod är trenden dock uppåt: jämfört med 2019 har antalet fall ökat med 7 procent.
Bland länen syns stora skillnader. Sörmland och Värmland var värst drabbat, med 34 respektive 31 rapporterade fall, motsvarande drygt 11 fall per 100 000 invånare. Uppsala och Västmanland med 8 respektive 7 fall per 100 000 invånare hamnade strax bakom. I den andra änden av listan syns Gotland där det återigen rapporterades noll fall.
Här minskar det mest
Störst nedgång noterades i Kronoberg, där antalet fall föll från åtta till två – en minskning med 75 procent. Även Blekinge och Norrbotten rapporterade tydliga nedgångar, om än från låga nivåer. Endast två län – Jämtland och Västerbotten – visade en ökning, från ett till två fall vardera.
Bakom fjolårets nedgång ligger troligtvis flera samverkande faktorer, menar Zara Lindberg, personförsäkringsexpert på Dina Försäkringar.
– Vi ser tydligt hur väderförhållanden påverkar smittspridningen från år till år. Fästingarnas aktiva period styrs av temperatur och fuktighet, och även tillgången på smågnagare och hjortdjur som bär på viruset spelar in. Samtidigt vet vi att förändringar i klimatet har gynnat fästingarnas spridning – från att tidigare främst ha funnits kring Mälardalen och östkusten till att i dag finnas i stora delar av landet. TBE kommer med stor sannolikhet att fortsätta vara ett växande problem.
Då drabbas flest
Enligt analysen rapporteras flest fall i augusti – 98 av fjolårets 384 fall, följt av juli (74 fall) och september (69 fall). Det innebär att över 60 procent av alla fall inträffade under dessa tre månader.
– Vanligtvis är sensommaren den period då flest TBE-fall rapporteras. Men vi ser på senare år att fästingsäsongen förlängs. Numera rapporteras fall långt in på vintern och tidigt på våren. Att vaccinera är det bästa sättet att skydda sig – särskilt om man har barn som vistas mycket ute i naturen. För den som ändå drabbas kan en personförsäkring ge ekonomiskt stöd i en svår situation, säger Zara Lindberg.
TBE 2024 – län för län
|
Län |
Fall/100 000 inv. 2024 |
Antal fall 2024 |
Förändring jmf 2023 |
Förändring jmf 2018 |
|
Södermanland |
11,28 |
34 |
-38,2% |
54,5% |
|
Värmland |
10,94 |
31 |
0,0% |
47,6% |
|
Uppsala |
7,84 |
32 |
-38,5% |
-8,6% |
|
Västmanland |
7,11 |
20 |
-39,4% |
-9,1% |
|
Örebro |
5,51 |
17 |
-26,1% |
41,7% |
|
Stockholm |
4,25 |
105 |
-34,4% |
4,0% |
|
Gävleborg |
4,22 |
12 |
0,0% |
50,0% |
|
Jönköping |
4,05 |
15 |
-11,8% |
87,5% |
|
Västra Götaland |
3,5 |
62 |
-48,8% |
-1,6% |
|
Östergötland |
3,39 |
16 |
-40,7% |
-46,7% |
|
Kalmar |
3,25 |
8 |
-11,1% |
60,0% |
|
Dalarna |
2,09 |
6 |
-40,0% |
0,0% |
|
Jämtland |
1,51 |
2 |
100,0% |
- |
|
Blekinge |
1,27 |
2 |
-60,0% |
- |
|
Halland |
1,16 |
4 |
-33,3% |
0,0% |
|
Kronoberg |
0,98 |
2 |
-75,0% |
-50,0% |
|
Skåne |
0,84 |
12 |
-42,9% |
-7,7% |
|
Västerbotten |
0,71 |
2 |
100,0% |
100,0% |
|
Västernorrland |
0,41 |
1 |
0,0% |
- |
|
Norrbotten |
0,4 |
1 |
-50,0% |
- |
|
Gotland |
0 |
0 |
- |
-100,0% |
|
Totalt |
3,63 |
384 |
-35,5% |
7,3% |
Källa: Folkhälsomyndigheten
För mer information, kontakta:
Zara Lindberg, personförsäkringsexpert Dina Försäkringar
Kontakter
Tomas RoosChef Kommunikation och webb
Tel:08-518 037 79pressinfo@dina.seBilder
Vi erbjuder privatpersoner, företagare och lantbrukare trygghet i vardagen genom anpassade försäkringslösningar.
Vi är 6 försäkringsbolag runt om i Sverige som samverkar under det gemensamma varumärket Dina Försäkringar. Vi finns från Lund i söder till Piteå i norr. Med anor sedan 1768 har vi på Dina Försäkringar erfarenhet av att försäkra det du bryr dig om och att hjälpa dig att göra vardagen tryggare.
Dina Försäkringar är landets femte största sakförsäkringsgivare. Läs mer på www.dina.se.
Följ Dina Försäkringar
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Dina Försäkringar
Rekordmånga TBE-fall i sommar – här ökar det mest22.9.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet TBE-fall i Sverige ökade kraftigt i sommar jämfört med förra sommaren. Samtidigt syns stora regionala skillnader – och i vissa län en nedgång. Det visar en sammanställning från Dina Försäkringar baserad på siffror från Folkhälsomyndigheten.
Viltolyckorna ökar igen – hösten särskilt drabbad10.9.2026 11:05:04 CEST | Pressmeddelande
Under 2026 har viltolyckorna fortsatt att öka. Uppgången drivs bland annat av älg, medan vildsvinsolyckorna istället minskat. Det visar en sammanställning från Dina Försäkringar baserad på siffror från Nationella Viltolycksrådet. – Den mest riskfyllda perioden på året står för dörren, säger Victor Öberg, trafikförsäkringsexpert på Dina Försäkringar.
Trendbrott: Fler inbrott i lägenheter än i villor – så ser det ut i ditt län8.9.2026 08:45:24 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 skedde för första gången fler inbrott i lägenheter än i villor och radhus i Sverige. Det visar en sammanställning från Dina Försäkringar baserad på siffror från Brå. Mönstret håller i sig även under 2026 – och de regionala skillnaderna är stora.
Rekordfå fritidshusinbrott – stora skillnader mellan länen6.7.2026 07:33:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet inbrott i svenska fritidshus fortsätter att minska och ligger nu på den lägsta nivån sedan mätningarna inleddes. Men bakom rikssiffran döljer sig stora skillnader – både mellan länen och i hur trenden utvecklas lokalt. Det visar en sammanställning från Dina Försäkringar baserad på statistik från Brottsförebyggande rådet (Brå).
Midsommartrafiken tar fyra liv varje år – här är osäkraste vägarna16.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Midsommarhelgen är en av årets mest trafiktunga helger. Många reser samtidigt och det syns i olycksstatistiken. Dina Försäkringar har analyserat siffror från Transportstyrelsen för de senaste fem åren och listar de vägsträckorna i Sverige där olycksrisken är som störst.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
