Företagarna

Pressmeddelande: Företagarna sågar LO:s förhandlinsutspel om fyradagarsvecka – ”Det sista Sverige behöver just nu”

3.2.2026 14:23:00 CET | Företagarna | Pressmeddelande

Dela

Idag har LO gjort ett förhandlingsutspel om förkortad arbetstid. LO meddelar att man vill förhandla med Svenskt Näringsliv om kortare arbetstid för alla arbetstagare. Företagarna menar att förslaget om en fyradagars arbetsvecka med bibehållen lön saknar förankring i småföretagens verklighet.

Fotograf/Källa: Företagarna
Fotograf/Källa: Företagarna

– För många företagare skulle reformen innebära kraftigt ökade kostnader, försämrad lönsamhet och i värsta fall hota verksamhetens överlevnad, menar Företagarnas chefekonom Karl Ernlund. 

– För den enskilda företagaren är tanken att jobba fyra dagar och fakturera för fem en ren fantasivärld. Att förkorta arbetstiden i ett läge när svensk tillväxt står och stampar är hål i huvudet och det sista Sverige behöver just nu, säger Karl Ernlund, chefekonom på Företagarna. 

Små och medelstora företag står för en stor del av jobben i Sverige och verkar ofta med små marginaler. En arbetstidsförkortning utan motsvarande löneanpassning skulle därför få direkta konsekvenser. 

– Mindre arbetad tid med oförändrad lön innebär högre kostnader, sämre konkurrenskraft och i många fall ett direkt hot mot företagets existens. Det riskerar också att leda till färre anställningar och minskade investeringar, säger Karl Ernlund. 

Företagarna menar att Sverige i stället behöver reformer som stärker företagens möjligheter att växa och anställa. Kortare arbetstid utan sänkta löner höjer kostnaden per anställd direkt, hotar företagens lönsamhet och därmed jobben. I ett läge där nästan 400 000 personer är arbetslösa riskerar förslaget att förvärra både arbetslösheten och Sveriges ekonomi. 

– Sverige behöver fler livskraftiga företag och fler jobb – inte politiska förslag som bortser från hur företagande faktiskt fungerar, avslutar Karl Ernlund. 

Företagarna företräder omkring 60 000 företagare genom 250 lokalföreningar från norr till söder. Vi erbjuder nätverk, kunskap och praktisk hjälp samt driver utvecklingen för ett företagarklimat i världsklass. Företagarna är ofta en remissinstans till riksdag och regering och finns med i viktiga utredningar. Som den lokala rösten i näringslivsfrågor påverkar vi även beslutsfattare i landets kommuner med våra 2000 förtroendevalda medlemmar. Vi arbetar för att minska regelbördan, sänka företagarfientliga skatter och öka kompetensförsörjningen så det blir lättare att anställa. Företagare ska fokusera på att förverkliga sina drömmar istället för att lägga tid på pappersarbete.

Kontakter

Företagarna är här för att stärka Sveriges företag

Företagarna är en ideell organisation som arbetar för att förbättra villkoren för företagare i Sverige. Vi står för fri konkurrens, äganderätt, näringsfrihet och ett etiskt förhållningssätt, och vi ser ägarledda företag som en grundsten för Sveriges ekonomiska och sociala utveckling.

Vår vision är att skapa ett bättre företagarklimat där företagare har rätt förutsättningar att utveckla sina verksamheter och nå sina mål. Vi erbjuder våra medlemmar ett brett utbud av nätverk, kunskap och förmåner, samt driver på utvecklingen för ett mer gynnsamt näringsliv.

Företagarna företräder över 60 000 företagare och samhällsbärare och har 240 föreningar. Företagarna är partipolitiskt neutrala och arbetar demokratiskt utifrån våra medlemmars intressen."

Följ Företagarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Företagarna

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye