Apropå aktuella skolreformer - "You can only legislate to avoid failure, never to create excellence... "
12.12.2025 12:00:00 CET | BRAVOLesson | Blogginlägg
"You can only legislate to avoid failure, never to create excellence... "
Ett citat från Professor Sir George Berwicken, av hjärnorna bakom omvandlingen av Londons skolor från att vara de sämst presterande till de bäst presterande i England.

Han var ansvarig för strategi och implementering av London Leadership Strategy 2003–2008.
London är ett skolsystem med 2 400 skolor.
En stad med 10 miljoner invånare och med 7 av Englands 10 mest utsatta områden.
20 år efter deras turn-around ger Londons skolor fortfarande sina elever bättre resultat på de nationella proven än något annat skoldistrikt i England.
Londons skolor har gjort en enorm skillnad för barnen i London.
Under bokmässan i Göteborg tidigare i år höll Sir George och jag ett seminarium.
Vid middagen på kvällen diskuterade vi skolreformerna i Sverige.
Då tog han fram citat ovan som han formulerat tidigare och tillade:
"... For excellence you need to have role-models,
the opportunity and the ambition to be like them."
Vem har lärarna på din skola som förebild?
PS. Undrar du över bilden så är det Sir Georges idé på temat excellence - han kallar det "Growing the top". Mer om det en annan gång.
---------------------------------------------------------------
Jag heter Mats Rosenkvist och vi hjälper skolchefer samt rektorer som vill höja ambitionsnivån och utveckla skicklig undervisning i varje klassrum - systematiskt på vetenskaplig grund - för elevernas och Sveriges framtid!
Kontakter
Mats RosenkvistGrundare och presskontakt
Tel:0709-574780mats@bravolesson.seSkicklig undervisning i varje klassrum
Det genomförs 100 miljoner lektioner varje läsår på Sveriges skolor. BRAVOLesson är en ledstång för arbetet med kärnan i skolans kvalitetsarbete – systematiskt fokus på undervisningens kvalitet. BRAVOLesson är app-webb-video för lektionsobservationer, kollegialt lärande och feedback till lärare på vetenskaplig grund inom alla skolformer.
Följ BRAVOLesson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från BRAVOLesson
Jämför din skolas strategi med Londons - webbinarium 13/109.10.2026 12:00:00 CEST | Nyheter
Hur tänker man och vad gör man som skolledare när man har den här strategin? Välkommen till ett webbinarium om det mindset som skapades under The London Challenge.
Englands PISA-kurva går åt rätt håll - varför och hur? Webbinarium 13/102.10.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Webbinarium med extra nytt innehåll - reflektioner från rektorer i England efter PISA. England är ett av de få länder som i den senaste PISA-rapporten når bättre elevresultat än tidigare - ett av de få länder som går emot den internationella nedåtgående trenden i OECD:s statistik. London som skoldistrikt med 2 400 skolor levererar mer lärande än alla andra skoldistrikt i England, år efter år. Välkommen till ett webbinarium där Prof. Sir George Berwick tillsammans med Mats Rosenkvist beskriver hur man TÄNKTE och GJORDE när man skapade den skolkultur som har lett till att skolorna gör en enorm skillnad för barnen i London. "Tänket" jämförs under webbinariet punkt för punkt med hur man tänker i svensk skola.
Skolans Kvalitetsdialog 2.0 – Nio frågor som man kan analysera om man har data om undervisningens kvalitet18.9.2026 12:00:00 CEST | Nyheter
När rektor som en del av det systematiska kvalitetsarbetet varje termin samlar data om hur undervisningens kvalitet utvecklas i samarbete med lärarna uppstår, för svensk skola, nya möjligheter. Då kan skolchef, utvecklingsledare och rektorer över tid analysera det som har störst påverkan på trygghet och studiero, motivation, närvaro, lärarnas arbetsbelastning/-glädje samt kunskapsutvecklingen. Då kan analysmodellen i kvalitetsredovisningarna samtidigt ta ett jättekliv avseende orsaks-/ effektanalys.
2 400 skolor i England som är uthålligt kompensatoriska - webbinarium den 13/10 om "efter-PISA-perspektiv" på svensk skola11.9.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
England är ett av de få länder som i den senaste PISA-rapporten når bättre elevresultat än tidigare - ett av de få länder som går emot den internationella nedåtgående trenden i OECD:s statistik. London som skoldistrikt med 2 400 skolor levererar mer lärande än alla andra skoldistrikt i England, år efter år. Välkommen till ett webbinarium där Prof. Sir George Berwick tillsammans med Mats Rosenkvist beskriver hur man TÄNKTE och gjorde när man skapade den skolkultur som har lett till att skolorna gör en enorm skillnad för barnen i London. "Tänket" jämförs under webbinariet punkt för punkt med hur man tänker i svensk skola.
Sveriges Skolledares lunchwebinarium den 16/9 - framgångsfaktorerna i forskningsrapporten som laddats ner mer än 50 000 gånger4.9.2026 12:00:00 CEST | Nyheter
Rektorer får nytta för sin personliga utveckling som skolledare genom att delta i Sveriges Skolledares lunchwebbinarium den 16/9 kl. 12.00 - 13.30. Då får deltagarna ta del av framgångsfaktorerna som leder till att alla lärare blir bättre på att undervisa för lärande. Deltagarna får samtidigt förståelse för hur framgångsfaktorerna skiljer sig från undervisningsutveckling i svensk skola igår och idag. Från inifrån-och-ut till utifrån-och-in.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum