Ving satsar vidare på Visby – direktcharter till Mallorca och Rhodos även sommaren 2027
15.7.2026 11:02:08 CEST | Ving AB | Pressmeddelande
Gotlänningarna får chans till Medelhavskänsla direkt från hemmaplan även nästa sommar. Nu släpper Ving upp försäljningen av direktcharter från Visby Airport och fortsätter erbjuda de två populära semesteröarna – Mallorca och Rhodos. Precis som i år handlar det om några enstaka avgångar under vår och höst, där man kan byta vardag mot sydligare breddgrader utan att behöva ta omvägen via fastlandet.

-Vi vet att många gotlänningar uppskattar möjligheten att kunna starta semestern redan på Visby Airport. Därför känns det extra roligt att även sommaren 2027 kunna erbjuda direktcharter med Ving till både Mallorca och Rhodos. Det är två klassiska semesteröar som har allt som många förknippar med en riktigt härlig Medelhavssemester – fina stränder, bra hotell, god mat och ett behagligt semesterliv, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving.
Genom att erbjuda direktcharter från Visby Airport blir vägen till semestern både kortare och smidigare, vilket bokningarna till årets avgångar med Ving vittnat om.
-Vårens avgångar var i stort sett helt fullbokade och den avgång som vi erbjuder till Rhodos i september är redan slutsåld. Så det är tydligt att intresset är stort. Vi vet också att det i samband med att vi släpper upp försäljningen av nästa sommars resor är många som redan nu försäkrar sig om en plats till sydligare breddgrader nästa år, fortsätter Claes Pellvik.
Samtliga avgångar från Visby Airport genomförs med Vings eget flygbolag Sunclass Airlines.
Vings program från Visby Airport sommarsäsongen 2027:
Utbudet från Visby Airport blir detsamma nästa sommar som under innevarande sommarsäsong, med några utvalda direktavgångar till Mallorca och Rhodos.
Mallorca: 13 och 20 april
Rhodos: 21 och 28 maj + 13 och 22 september
Kontakter
CLAES PELLVIKComms Manager Ving/Nordic Leisure Travel Group
Tel:+46709513032claes.pellvik@ving.seVing är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Semesterminnen som samlar damm: fyra av tio använder inte souvenirer de fått30.7.2026 11:50:44 CEST | Pressmeddelande
Många semesterminnen som ges bort hamnar i lådor och skåp där hemma, visar en ny undersökning. Undersökningen pekar samtidigt på vilka souvenirer som är de mest ”impopulära”. Köper du till exempel ett dekorativt föremål med hem från semestern, är sannolikheten stor att den aldrig ställs fram.
Det tar svenskarna med sig hem från hotellrummet17.7.2026 10:01:31 CEST | Pressmeddelande
Många tiotusentals svenskar reser i sommar med Ving till sydligare breddgrader. Olika semesterinköp från platsen man besöker följer då gärna med i resväskan och även ”souvenirer” från hotellrummet. Var femte svensk uppger att de någon gång tagit med något från hotellrummet. Små reseförpackningar, även kallat ”minisar” med schampo, balsam och bodylotion och liknande är det som oftast packas ner, men även kaffe/te, badtofflor och välkomstvin/mousserande. Detta enligt en nyligen genomfört enkätundersökning från Ving resepanel med 6 598 respondenter*.
Mallorca, Rhodos och Cypern direkt från Jönköping med Ving även 202715.7.2026 09:52:11 CEST | Pressmeddelande
Sommarens charterresor från Jönköping är hett eftertraktade. När halva sommarsäsongen nu gått kan resebolaget Ving konstatera att drygt 80 procent av charterresorna redan är sålda. Nu står det klart att Jönköpingsborna även nästa sommar kan säkra en plats till sydligare breddgrader i Medelhavet då Ving släppt upp försäljningen av resor till Mallorca, Rhodos och Cypern.
Vings eget flygbolag Sunclass Airlines flyger hem Norges VM-hjältar till Oslo1.6.2026 13:39:58 CEST | Pressmeddelande
Efter Norges historiska VM-brons i ishockey sätter Vings eget flygbolag Sunclass Airlines in ett specialchartrat flyg för att se till att de norska hockeyhjältarna hinner hem till det officiella firandet i Oslo.
Italienrusch hos Ving – nu gör klassikerna Rimini och Riccione comeback29.5.2026 10:26:01 CEST | Pressmeddelande
Det starka suget efter Italienresor får Ving att återlansera två klassiska semesterfavoriter: Rimini och Riccione. De tidigare charterikonerna gör nu comeback som paketresor med reguljärflyg och flexibla reslängder året runt – samtidigt som Ving även stärker sitt Italienprogram med nyheten Gardasjön. Bakgrunden är enökad efterfrågan på resor till Italien, där bokningarna hittills i maj har ökat med 76 procent jämfört med samma period i fjol.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum