Bevistalan väckt för försök till mord i Gävle
24.7.2026 08:29:02 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag gjort framställan om bevistalan mot en minderårig pojke för flera fall av försök till mord efter en skjutning i centrala Gävle i oktober 2025.
Pojken som var 13 år gammal vid brottstillfället misstänks för att ha avlossat nio skott på en gata i Gävle natten till den 4 oktober förra året. Sex personer skottskadades vid händelsen.
– Utifrån att den farliga skottvidden för de vapen som använts är i skjutriktningen och upp till minst 1 000 meter bedömer jag att sammanlagt 29 personer befunnit sig i allvarlig fara för att bli träffade, varför de anses vara målsägande, säger senior åklagare Jenny Örn som är förundersökningsledare.
Utredningen har enligt åklagaren inte visat att någon av målsägandena har varit tilltänka måltavlor.
– Däremot talar utredningen för att gärningen utförts på beställning av annan, och en person är häktad i sin utevaro misstänkt för anstiftan till försök till mord avseende den här händelsen, säger Jenny Örn.
Personen i fråga är häktad i sin utevaro vid Lunds tingsrätt i mål B 6586-25, där statsåklagare Helene Gestrin är förundersökningsledare.
Huvudförhandling om bevistalan är planerad att starta efter sommaren.
Målnummer i Gävle tingsrätt: B 3972-25.
Kontakt
Senior åklagare Jenny Örn är tillgänglig för media idag den 24 juli kl. 10–12, 010-562 51 86.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Befälhavare på lastfartyg vid Tjörn fortsatt häktad14.8.2026 16:40:07 CEST | Pressmeddelande
Göteborgs tingsrätt beslutade idag på eftermiddagen att befälhavaren på lastfartyget Misje Verde ska vara fortsatt häktad. Ny åtalsfrist bestämdes till den 28/8.
En man anhållen misstänkt för mord i Söderhamn14.8.2026 11:22:12 CEST | Pressmeddelande
Under eftermiddagen igår torsdag larmades polis till en adress i Söderhamn i Hälsingland med anledning av ett misstänkt grovt brott. En man och en kvinna påträffades skadade på platsen. Mannen som hade allvarligare skador avled senare. Kvinnans skador var inte livshotande. En man i 55-60-årsåldern greps på plats och anhölls under torsdagskvällen misstänkt för mord på mannen.
Åklagaren begär förlängd häktning för befälhavaren på Misje Verde13.8.2026 18:02:33 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har idag begärt förlängning av häktningen av befälhavaren på lastfartyget Misje Verde.
Lägesrapport i ärende om misstänkt sexualbrott i Jönköping12.8.2026 14:00:10 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren bekräftar att en förundersökning pågår med anledning av ett misstänkt sexualbrott på Länssjukhuset Ryhov natten mot söndag den 9 augusti.
Man åtalas för dubbelmord i Brattås 20057.8.2026 08:06:36 CEST | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt åtal mot en 45-årig man för mord på en man och en kvinna i 70-årsåldern, som hittades döda på en gård i Brattås utanför Härnösand den 2 juni 2005.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum